Lublin

Oto najlepsze lubelskie uczelnie. Ranking Perspektywy 2014

Dodano: 21 maja 2014, 09:21
Autor: TOMA

Po raz 15. opublikowano Ranking Szkół Wyższych "Perspektywy 2014". Najwyżej z lubelskich uczelni uplasował się Uniwersytet Medyczny, który obronił pozycję sprzed roku. Wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych drugie miejsce zajęła PWSZ w Białej Podlaskiej.

W Rankingu Uczelni Akademickich uwzględniono 88 szkół wyższych - zarówno publicznych, jak i niepublicznych, z wyjątkiem uczelni artystycznych - posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora i prowadzących działalność badawczą. W tej kategorii najlepiej wypadł Uniwersytet Warszawski, który wyprzedził Uniwersytet Jagielloński. W porównaniu do ubiegłorocznego zestawienia obie uczelnie zamieniły się miejscami. Na najniższym stopniu podium znalazł się Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Najlepiej z lubelskich uczelni wypadł Uniwersytet Medyczny, który podobnie jak przed rokiem zajął 27. miejsce. 29. jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który zanotował awans o jedną pozycję. Z 28. na 30. miejsce spadł natomiast Katolicki Uniwersytet Lubelski. Po dwóch latach przerwy w rankingu ponownie pojawia się Uniwersytet Przyrodniczy, sklasyfikowany na 44. pozycji (w 2001 - 47., w 2010 - 43.). O pięć lokat awansowała Politechnika Lubelska, która zajmuje 46. miejsce.

Czołówkę Rankingu Niepublicznych Uczelni Magisterskich zdominowały szkoły warszawskie. Podobnie jak przed rokiem wygrała Akademia Leona Koźmińskiego. Druga jest Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, a trzecia Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych.

28. miejsce (przed rokiem 27.) zajęła Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Spadek o jedną pozycję zanotowała też sklasyfikowana na 38. miejscu Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Drugie miejsce w Rankingu Państwowych Szkół Zawodowych zajęła natomiast PWSZ im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Bialska szkoła awansowała o jedno miejsce i wyprzedza ją tylko PWSZ w Kaliszu. Trzecia jest zawodowa uczelnia z Tarnowa. Na 16. miejscu uplasowała się nieklasyfikowana przed rokiem PWSZ w Zamościu.

Pełny ranking 'Perspektywy 2014': KLIKNIJ TUTAJ