poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Otwarcie wystawy w IPN: Okupowany Zamość w obiektywie Niemca i Polaka

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lutego 2010, 10:32
Autor: (mag)

"Wojenne Ślady. Dwóch fotografów, dwie perspektywy Kurta Goldmanna i Feliksa Łukowskiego” – taki tytuł nosi wystawa, którą od dzisiejszego południa będzie można oglądać w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Staszica 22A).


– Ideą tej wystawy było zderzenie obrazu pierwszych miesięcy okupacji na Zamojszczyźnie, widzianych w obiektywie Kurta Goldmanna, niemieckiego żołnierza Wehrmachtu, z obrazem późniejszych lat okupacji, utrwalonym przez Polaka, Feliksa Łukowskiego – wyjaśnia Agata Fijuth z lubelskiego oddziału IPN.

Na kilkudziesięciu zdjęciach i w listach adresowanych do rodziny Kurt Goldmann udokumentował swoje wrażenia z pobytu na Zamojszczyźnie w pierwszych miesiącach wojny, zanim latem 1940 roku został zwolniony do domu. Feliks Łukowskie przedstawia zaś na zdjęciach codzienność okupowanej Zamojszczyzny widzianą oczami młodego Polaka.

– Odmienność perspektywy, jaką widzimy w pracach tych fotografów, potęguje jeszcze podobieństwo samych autorów. Łukowski i Goldmann byli entuzjastycznymi amatorami fotografii, obaj byli nauczycielami i postrzegali swój zawód jako życiową misję – dodaje Fijuth.

W październiku 1943 roku Goldmann został ponownie wcielony do Wehrmachtu, a w lutym 1944 roku wysłany na front wschodni. Prawdopodobnie zginął w okolicach Góry Kalwarii podczas zimowej ofensywy Armii Czerwonej w styczniu 1945 roku. Feliks Łukowski po wojnie poświęcił się pracy nauczyciela i działalności społecznej. Zmarł w 1985 roku w wieku 66 lat.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!