Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2016 r.
12:38

Otwarcie zachodniej obwodnicy Lublina. Pierwsze samochody już jadą

Autor: Zdjęcie autora drs pab
401 100 A A

Otwarta została już zachodnia obwodnica Lublina. To niespełna 10 km drogi między węzłami Lublin Węglin i Lublin Sławinek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wiem, jak bardzo mieszkańcy Lublina i okolic czekali na ten fragment. Mam tu znajomych, czasem w Lublinie bywam. Wiem, jakie ciśnienie było, żeby to skończyć – mówi Jacek Bojarowicz, generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad. Przyznaje jednak, że wykonawca będzie miał jeszcze wiosną „trochę pracy po bokach”. 

Nowy odcinek drogi S 19 to ostatni z zaplanowanych dotąd elementów obwodnicy Lublina, która ma odciążyć miejskie drogi, głównie al. Kraśnicką. Nie ma tylko domknięcia obwodowej trasy od południa.

– Został co prawda jeden odcinek, ale on też pewnie będzie wykonany, by Lublin doczekał się ringu, który odbarcza ruch miejski – stwierdza Bojarowicz. Zapowiada, że droga ta może być wybudowana w kolejnej „perspektywie unijnej”, tzn. po roku 2020.

Dodajmy, że przebieg tzw. południowej obwodnicy, mającej połączyć węzły Lublin Węglin i Lublin Felin, budzi sporo kontrowersji, choć na razie nie ma nawet projektu drogi, a jedynie wstępne przymiarki. W planie zagospodarowania woj. lubelskiego droga prowadzona jest tyłem lasu Stary Gaj, a dalej po śladzie obecnej Żeglarskiej. Taki też przebieg wpisany jest do powstającej już w Urzędzie Miasta nowej wersji tzw. studium uwarunkowań przestrzennych.

Zwolennicy tego przebiegu mówią, że to najkrótsza trasa i potrzebna droga. Przeciwnicy tłumaczą, że ruchliwa droga zakłócająca spokój nie powinna oddzielać nowych osiedli od Zalewu Zemborzyckiego i doradzają poprowadzenie jej już za zbiornikiem.

Teraz najbardziej wyczekiwaną przez mieszkańców Lublina i regionu inwestycją w drogi krajowe pozostaje dokończenie drogi S-17 do Warszawy. – Na wiosnę rozpoczną się prace i miejmy nadzieję, że zgodnie z planem będą kończone w 2019 roku – deklaruje Jerzy Szmit, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Zachodnia obwodnica Lublina to dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod trzeci po zewnętrznej stronie. Obiekty w ciągu drogi i nad nią zbudowano w układzie docelowym. Powstało dwanaście obiektów inżynierskich: wiaduktów i mostów, kładka dla pieszych i rowerzystów oraz górne przejście dla zwierząt dużych.

Dofinansowanie do budowy z Funduszy Europejskich w ramach programu Infrastruktura i Środowisko to ok. 274 mln zł.

Przejazd obwodnicą. Wideo: GDDKiA

Komentarze 100

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Zenon / 9 grudnia 2016 o 14:40
+1
Nie da rady. Trzeba dojechać do nowego ronda i starym wiaduktem do Lublina.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2016 o 13:49
+1
Tułajew jak na polibudzie ze mną studiował, to mi powidział jak żeśmy stali pod drzwiami u Świtały że nie ma plan na siebie, że uczciwie w życiu godziny nie przepracuje i widzię że konsekwentnie go realizuje.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2016 o 13:44
+1
Mimo odwilży bałwanów nie zabrakło.
Avatar
jn / 9 grudnia 2016 o 13:36
+1
Niedawno pisiory mówili że Polska w ruinie...
Avatar
Gość / 9 grudnia 2016 o 12:52
+1
Najpierw Polska w ruinie, a teraz pisowcy pierwsi do zdjęć. Co za hipokryzja...
Avatar
gość / 11 grudnia 2016 o 08:11
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Pisowskie gnoje na otwarciu, a co wy takiego zrobiliście że tak grzejecie się przy otwarciu.
PWOwski sk.....nu decyzje i prace związane z tą inwestycją rozpoczęte zostały gdy jeszcze żył L.Kaczyński a premierem był jego brat.
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Najpierw Polska w ruinie, a teraz pisowcy pierwsi do zdjęć. Co za hipokryzja...
rozwiń
Avatar
tomek / 11 grudnia 2016 o 00:37
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Żuk nie ma nic do obwodnicy - to nie Żuk i miasto budowało tylko agencja rządkowa GDDKiA tak jak całąobwodnicę
A jak ty sobie to wyobrażasz Prezydenta, a i miasto z łopatą budującego odwodnice.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2016 o 00:09
Budowlańcy i drogowcy wybudowali kawał drogi a Żuk w tym czasie nawet nie zadbał aby wydano konkretny plan Lublina z uwzględnieniem obwodnicy i dojazdów do niej Przyjezdni którzy wjeżdżają do Miasta i chcą z niego wyjechać to dzisiaj do dyspozycji mają przewodnik z dojazdami do "żydozborów" a nie solidną mapę.
Avatar
Spoon / 10 grudnia 2016 o 21:08
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Google Maps błędnie wyświetla zachodnią obwodnicę Lublina.
Jeszcze jeden fragment jest niezautoryzowany. Poczekaj chwilę.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2016 o 21:07
Google Maps błędnie wyświetla zachodnią obwodnicę Lublina.
Avatar
gość / 11 grudnia 2016 o 08:11
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Pisowskie gnoje na otwarciu, a co wy takiego zrobiliście że tak grzejecie się przy otwarciu.
PWOwski sk.....nu decyzje i prace związane z tą inwestycją rozpoczęte zostały gdy jeszcze żył L.Kaczyński a premierem był jego brat.
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Najpierw Polska w ruinie, a teraz pisowcy pierwsi do zdjęć. Co za hipokryzja...
rozwiń
Avatar
tomek / 11 grudnia 2016 o 00:37
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Żuk nie ma nic do obwodnicy - to nie Żuk i miasto budowało tylko agencja rządkowa GDDKiA tak jak całąobwodnicę
A jak ty sobie to wyobrażasz Prezydenta, a i miasto z łopatą budującego odwodnice.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2016 o 00:09
Budowlańcy i drogowcy wybudowali kawał drogi a Żuk w tym czasie nawet nie zadbał aby wydano konkretny plan Lublina z uwzględnieniem obwodnicy i dojazdów do niej Przyjezdni którzy wjeżdżają do Miasta i chcą z niego wyjechać to dzisiaj do dyspozycji mają przewodnik z dojazdami do "żydozborów" a nie solidną mapę.
Avatar
Spoon / 10 grudnia 2016 o 21:08
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Google Maps błędnie wyświetla zachodnią obwodnicę Lublina.
Jeszcze jeden fragment jest niezautoryzowany. Poczekaj chwilę.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2016 o 21:07
Google Maps błędnie wyświetla zachodnią obwodnicę Lublina.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2016 o 20:23
Lepiej teraz nie otwierać bo prezes zły i się wk....ić może
Avatar
Spoon / 10 grudnia 2016 o 18:19
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Korki na Kraśnickiej jak były tak są i zatory na światłach w Konopnicy.
Daj trochę czasu tej obwodnicy, oczekujesz że nagle w dzień cały ruch się na nią przekieruje?
Avatar
Gość / 10 grudnia 2016 o 17:07
A dla p.Żmijana kamizelki zabrakło i dlatego taki smutny, bidulek!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 10 grudnia 2016 o 16:29
Korki na Kraśnickiej jak były tak są i zatory na światłach w Konopnicy.
Avatar
Gość / 10 grudnia 2016 o 15:09
a kiedy włacza konopnice do lublina?ludzie czekaja na to o lat, nie chca mieszkac na wsi
Zobacz wszystkie komentarze 100

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 czerwca 2018 roku 0 0

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 0 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 0 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 0 10

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 0 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 0 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 0 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 35 7

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 5

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!