niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Pacjenci nasi, ale zagraniczni. Przyjeżdżają do Lublina nawet zza oceanu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 maja 2013, 21:25

Wielu rodaków woli leczyć zęby w kraju (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)
Wielu rodaków woli leczyć zęby w kraju (Bartłomiej Żurawski / Archiwum)

Chwalą sobie ceny i jakość usług, a do naszych stomatologów przyjeżdżają nawet zza oceanu. Zbliżająca się zmiana przepisów oznacza, że pacjentów z zagranicy może być w naszych szpitalach i przychodniach jeszcze więcej.

- Przyjeżdżała do nas Polka, która mieszka w Wielkiej Brytanii. Przylatywała, żeby pójść do ginekologa, bo tam miała zapewnione tylko dwie wizyty u położnej na całą ciążę. Nawet zastanawiała się nad porodem w kraju – mówi Jacek Malmon, prezes Przychodni Specjalistycznej "Hipoteczna 4” w Lublinie.

– Nam wydaje się, że to w innych krajach jest lepiej, ale za granicą leczenie kosztuje. Dlatego Polacy przyjeżdżają do kraju, żeby pójść do lekarza. To częste zjawisko chociażby w przypadku stomatologów.

– Wielu moich pacjentów to ludzie, którzy wyjechali z Polski do Anglii i Irlandii. Przyjeżdżają na kompleksowe leczenie, bo tu jest taniej. Mam też pacjentów z Kanady i innych krajów spoza Europy – potwierdza Anna Janas, właścicielka gabinetu stomatologicznego Dentimed w Lublinie.

– Pacjenci przyjeżdżają również z Włoch, Stanów Zjednoczonych, Austrii. Mówią, że jest taniej i usługi są lepsze – mówi Magdalena Ciuraba, lekarz stomatolog z Lublina.

Ale nie wszyscy uważają, że napływ pacjentów z zagranicy jest widoczny.

– Mam wątpliwości, czy dotyczy to Lublina – mówi Marta Podgórska, rzecznik SPSK nr 4 w Lublinie. Jednak w przyszłości szpitale będą miały większe szanse, żeby zarobić na komercyjnych usługach na rzecz gości z innych krajów. 25 października wchodzi w życie unijna dyrektywa o transgranicznej opiece zdrowotnej. Chorzy z całej UE będą mogli przyjeżdżać na leczenie do Polski.

– Nasz szpital ma ogromny potencjał, niewykorzystany w kontraktach z NFZ. Sięga 30 proc. – przyznaje Podgórska. – Pytanie tylko, czy będziemy mogli go wykorzystać.

Problem w tym, że sprzętu kupionego dzięki dofinansowaniem z Unii nie można wykorzystywać komercyjnie, a wiele szpitali skorzystało z takiej pomocy. Pewne ograniczenia nakładają też kontrakty z NFZ, a i na tym nie koniec.

– Ministerstwo Zdrowia zawsze stało na stanowisku, że szpitale publiczne nie powinny prowadzić działalności komercyjnej wykorzystując sprzęt kupiony ze środków publicznych – zwraca uwagę Podgórska.

Większe szanse mają prywatne szpitale. – Próbujemy nawiązać współpracę ze Wschodem i z Zachodem. Uruchomiliśmy nawet stronę internetową dla Polaków mieszkających za granicą – mówi Dorota Karczewska, prezes Żagiel Med w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Ala
Natalka
ela
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ala
Ala (12 maja 2013 o 17:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tylko trzeba trafić na dobrego lekarza...A nie stomatolog w Chełmie mówi,że pacjent ma cztery zęby do pilnego leczenia-człowiek się upewnia w innym gabinecie i co się okazuje?? Że wszystkie zęby są zdrowe...
Rozwiń
Natalka
Natalka (12 maja 2013 o 10:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Robiła Szwedka z za Bałtyku cycki w Polszy,i wyszło jak zawsze,podatnik polski zapłaci 6 mln, z za oceanu też się nauczą.
Rozwiń
ela
ela (12 maja 2013 o 10:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W PSK4 na ginekologii, położnictwie i patologii ciązy nie ma miejsc - pacjentki leżą na korytarzach i bardzo często są odsyłane. Gdzie, albo za ile będziemy się leczyć, jak zaczniecie przyjmować pacjentów za kasę??? I gdzie jest te 70% niewykorzystanych miejsc???

Poza tym dla kogoś zarabiającego 6 funtów za godzinę wizyta za 80 zł jest relatywnie tańsza, niż dla kogoś zarabiającego 6 zł za godzinę... to oczywiste.
Rozwiń
Gość
Gość (11 maja 2013 o 22:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
taa...a nasi do dentysty czekają miesiąc bo limit,bo punkty bo doktor nie ma kontraktu.
Rozwiń
kreatywny
kreatywny (11 maja 2013 o 22:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszyscy zaś Polacy, z powodzeniem mogą się leczyć np. w Chinach!
Ewentualnie roszczę sobie prawa autorskie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!