Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 stycznia 2016 r.
19:59

Pacyfikacje wsi pod Krasnymstawem. Zbrodniarz Wolf namierzony w USA

0 14 A A
Ofiary pacyfikacji obu wsi spoczywają we wspólnej kwaterze na cmentarzu w Chłaniowie Kolonii. Co roku 23 lipca odbywają się tam uroczystości poświęcone ich pamięci (Fot. groby.radaopwim.gov.pl)<br />
Ofiary pacyfikacji obu wsi spoczywają we wspólnej kwaterze na cmentarzu w Chłaniowie Kolonii. Co roku 23 lipca odbywają się tam uroczystości poświęcone ich pamięci (Fot. groby.radaopwim.gov.pl)

Amerykanie namierzyli mieszkającego w USA Michaela Karkoca. IPN jest przekonany, że to zbrodniarz z SS, odpowiedzialny m.in. za pacyfikacje dwóch wsi pod Krasnymstawem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

23 lipca 1944 roku podczas pacyfikacji wsi Chłaniów oraz Kolonia Władysławin hitlerowcy zamordowali 45 Polaków, wśród nich także dzieci. O sprawie napisała „Rzeczpospolita”.

Z zeznań świadków, w tym współpracowników Karkoca z Ukraińskiego Legionu Samoobrony, jednostki ściśle współpracującej z Niemcami wynika, że to on dowodził oddziałem pacyfikacyjnym. Do samej pacyfikacji doszło po tym, jak 22 lipca 1944 r. cofający się pod naporem Armii Czerwonej Legion został ostrzelany na terenie powiatu krasnostawskiego przez polskich partyzantów. Podczas wymiany ognia zginął niemiecki oficer łącznikowy oddziału. W odwecie zapadła decyzja o pacyfikacji dwóch wsi. Karkoc dowodził wówczas 2 kompanią ULS, nazywanego także Legionem Wołyńskim. Podczas poprzedzającej tę akcję odprawy miał powiedzieć, że nikt nie może wymknąć się z obławy.

Z ustaleń IPN wynika, że podczas wojny Karkoc posługiwał się pseudonimami Wolf lub Wołk. Wiadomo, że urodził się w 1919 r. w Łucku. Legion Wołyński, do którego wstąpił został utworzony w 1943 r. Była to dobrze uzbrojona jednostka ochotnicza, która współpracowała z SS. Początkowo uczestniczyła w zwalczaniu komunistycznej partyzantki na terenie Ukrainy, z czasem została przeniesiona na Zachód.

Po akcji w powiecie krasnostawskim Legion otrzymał zadania w Warszawie. Następnie walczył w okolicach Krakowa, po czym trafił do Austrii, a następnie Słowenii, gdzie zwalczał komunistyczną partyzantkę. Pod koniec wojny ULS został włączony do 14 Dywizji Grenadierów SS. W tym składzie trafił do amerykańskiej niewoli.

Aby uzyskać pewność, że mieszkający od 65 lat w USA Michael Karkoc to zbrodniarz z SS, Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wystąpiła do amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości z wnioskiem o pomoc w ustaleniu jego tożsamości. Sposobem na to ma być porównanie podpisów, jakie pod koniec lat 40. ubiegłego wieku złożył na dokumencie imigracyjnym.

– Po ustaleniu tożsamości wystąpimy do władz USA o ekstradycję Karkoca – powiedział „Rzeczpospolitej” Robert Janicki, prokurator z Głównej Komisji.

Amerykańska agencja AP już dwa lata temu odkryła, że Karkoc od 65 lat pod niezmienionym nazwiskiem mieszka w ukraińskiej dzielnicy Minneapolis. Namierzył go tam emerytowany brytyjski farmaceuta Stephen Ankier, który amatorsko zajmuje się tropieniem nazistów. W przypadku udowodnienia udziału w zbrodniach nazistowskich władze Stanów Zjednoczonych mogą odebrać Karkocowi amerykańskie obywatelstwo.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Karol / 3 stycznia 2016 o 13:59

Zadajmy sobie najpierw pytanie czy Amerykanie będą chcieli go wydać? Nie jest tajemnicą, że wielu z nazistów i ich popleczników znajduje się pod parasolem ochronnym USA.

Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 10:33
Blok 11 Auschwitz. Piwnica. Tak jak oni to robili
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 08:49
Znów nasi bracia Ukraińcy! Musimy więcej im pomagać kolejne miliony przelewać na konta oligarchów!!
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 08:03
Ktoś musiał mu pomóc w dostaniu się do Ameryki.KTO?
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 03:24
na pal parcha ukraińskiego. sam mogę pomagać... JESTEM ZA.........
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 01:04
Teraz to mu mogą naskoczyć. On już całe życie przeżył w spokoju.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 23:34
Niemec Ruski dwa najbardziej znani wrogowie POLSKI znajdują schronienie w Łuesa. Bez komentarza
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 23:27

Możecie mu loda zrobić!

Przez tyle lat ludobójca egzystował jako prawowity obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (nie mylić ze Stanami Zjednoczonymi, Meksyku) i NIKT!!! się do niego nie dobrał. Mosad nie miał motywacji, bo jak by miał, to problemu dziś by nie było. Oko za oko... Tak powinno być!

A w mojej wsi, 50 m od miejsca rozstrzelania mieszkańców przez Niemieckich, niemuzułmańskich potomków obecnych obywateli Bundesrepubliki, wnukowie zamordowanych krzyże celtyckie malują. Czekam na pojawienie się swastyk ("hakenkrojców") - nie symbolów pomyślności... A jak się nie mylę, to już były!

Możecie mu loda zrobić!

Przez tyle lat ludobójca egzystował jako prawowity obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (nie mylić ze Stanami Zjednoczonymi, Meksyku) i NIKT!!! się do niego nie dobrał. Mosad nie miał motywacji, bo jak by miał, to problemu dziś by nie było. Oko za oko... Tak powinno być!

A w mojej wsi, 50 m od miejsca rozstrzelania mieszkańców przez Niemieckich, niemuzułmańskich potomków obecnych obywateli Bundesrepubliki, wnukowie zamordowanych krzyże celtyckie malują. Czekam na pojawienie się swastyk ("h... rozwiń

Avatar
and / 2 stycznia 2016 o 23:15

ile jeszcze takich bestii czeka na osądzenie a nasz rząd wchodzi UPAinie w zadek krew mnie zalewa jak widzę jak pieniądze z moich podatków tam wędrują za to co nam zrobili i do czego się nie przyznają powinniśmy ich rozebrać razem z Putinem bo tylko na to zasługują niestety tylko ruscy mają jeszcze to co facet mieć powinien

Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 22:22
na pal parcha ukraińskiego. sam mogę pomagać...
Avatar
Karol / 3 stycznia 2016 o 13:59

Zadajmy sobie najpierw pytanie czy Amerykanie będą chcieli go wydać? Nie jest tajemnicą, że wielu z nazistów i ich popleczników znajduje się pod parasolem ochronnym USA.

Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 10:33
Blok 11 Auschwitz. Piwnica. Tak jak oni to robili
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 08:49
Znów nasi bracia Ukraińcy! Musimy więcej im pomagać kolejne miliony przelewać na konta oligarchów!!
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 08:03
Ktoś musiał mu pomóc w dostaniu się do Ameryki.KTO?
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 03:24
na pal parcha ukraińskiego. sam mogę pomagać... JESTEM ZA.........
Avatar
Gość / 3 stycznia 2016 o 01:04
Teraz to mu mogą naskoczyć. On już całe życie przeżył w spokoju.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 23:34
Niemec Ruski dwa najbardziej znani wrogowie POLSKI znajdują schronienie w Łuesa. Bez komentarza
Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 23:27

Możecie mu loda zrobić!

Przez tyle lat ludobójca egzystował jako prawowity obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (nie mylić ze Stanami Zjednoczonymi, Meksyku) i NIKT!!! się do niego nie dobrał. Mosad nie miał motywacji, bo jak by miał, to problemu dziś by nie było. Oko za oko... Tak powinno być!

A w mojej wsi, 50 m od miejsca rozstrzelania mieszkańców przez Niemieckich, niemuzułmańskich potomków obecnych obywateli Bundesrepubliki, wnukowie zamordowanych krzyże celtyckie malują. Czekam na pojawienie się swastyk ("hakenkrojców") - nie symbolów pomyślności... A jak się nie mylę, to już były!

Możecie mu loda zrobić!

Przez tyle lat ludobójca egzystował jako prawowity obywatel Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (nie mylić ze Stanami Zjednoczonymi, Meksyku) i NIKT!!! się do niego nie dobrał. Mosad nie miał motywacji, bo jak by miał, to problemu dziś by nie było. Oko za oko... Tak powinno być!

A w mojej wsi, 50 m od miejsca rozstrzelania mieszkańców przez Niemieckich, niemuzułmańskich potomków obecnych obywateli Bundesrepubliki, wnukowie zamordowanych krzyże celtyckie malują. Czekam na pojawienie się swastyk ("h... rozwiń

Avatar
and / 2 stycznia 2016 o 23:15

ile jeszcze takich bestii czeka na osądzenie a nasz rząd wchodzi UPAinie w zadek krew mnie zalewa jak widzę jak pieniądze z moich podatków tam wędrują za to co nam zrobili i do czego się nie przyznają powinniśmy ich rozebrać razem z Putinem bo tylko na to zasługują niestety tylko ruscy mają jeszcze to co facet mieć powinien

Avatar
Gość / 2 stycznia 2016 o 22:22
na pal parcha ukraińskiego. sam mogę pomagać...
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem

Lublin: Restauracje powalczą o tytuł "Miejsce Inspiracji". Dwa miesiące imprez nad talerzem 0 3

Przez całe wakacje lubelscy restauratorzy mają organizować imprezy walcząc o miejsce na liście lokali polecanych turystom przez władze miasta. Wczoraj rozpoczął się nabór chętnych do tej rywalizacji. Każdy, kto przejdzie do drugiego etapu, będzie musiał zorganizować własne, otwarte wydarzenie.

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm

Młodzi posłowie oburzeni na Sejm 6 1

Ten wyjazd do Warszawy to była dla nas nagroda, którą nam odebrano – mówią Mateusz Sroka i Adam Sygocki, posłowie tegorocznego XXIV Sejmu Dzieci i Młodzieży, którzy w środę w Lublinie zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Kancelaria Sejmu odwołała posiedzenie młodych parlamentarzystów, przekładając je z 1 czerwca na wrzesień.

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości"

List minister zdenerwował niektórych rodziców. "Zaklinanie rzeczywistości" 2 6

– To zaklinanie rzeczywistości – tak mama siódmoklasisty ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Lublinie komentuje list do rodziców wystosowany przez minister edukacji narodowej. Anna Zalewska pisze w nim, że rekrutacja do zdublowanych klas pierwszych szkół średnich „nie spowoduje istotnych problemów”.

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski

Hol w szpitalu dziecięcym zamienili w salon kosmetyczno-fryzjerski 1 0

Kosmetyki do makijażu, lokówki i suszarki, szczotki do włosów, lakiery do paznokci, pędzle oraz lusterka i lampy. W środę hol na parterze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie zamienił się w salon kosmetyczno-fryzjerski

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii!

Unia Hrubieszów – Eko Różanka 1:0. Pierwszy finał w historii! 0 1

Najniżej notowany zespół z całej czwórki półfinalistów Pucharu Polski sprawił niespodziankę i ograł u siebie Eko Różanka 1:0

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016

Lublin: Szykują strefę kibica na mundial. Ma być trzy razy większa niż podczas Euro 2016 74 6

Nie czekając na telewizyjną licencję MOSiR zamawia już wielki ekran, na którym obok Areny Lublin chce wyświetlać mecze zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Planowana przy stadionie strefa kibica ma być trzykrotnie większa od tej, którą przygotowano na Euro 2016 obok Aqua Lublin

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca

Powiślak - Orlęta Spomlek 2:5. Finał Pucharu Polski dla trzecioligowca 0 0

Piłkarze Powiślaka robili co mogli, ale kończą przygodę z Pucharem Polski na etapie wojewódzkiego półfinału. W środę lepsze okazały się Orlęta Spomlek, które wygrały w Końskowoli 5:2

Kalarepa w menu może być groźna

Kalarepa w menu może być groźna 0 1

Przedwojenny amerykański poeta zajął się pewnym bardzo popularnym warzywem. Kto używa kalarepy w kuchni może być zaskoczony

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem
galeria
film

Zabójstwo na stacji paliw. Damian S. i Magdalena J. przed sądem 2 0

Damian S. i Magdalena J. stanęli w środę przed sądem. Odpowiadają za udział w rozboju i brutalne zabójstwo pracownika stacji benzynowej. Mirosława W. napadnięto, kiedy pełnił swój ostatni nocny dyżur na stacji paliw w Pałecznicy-Kolonii (gm. Niedźwiada). Sprawcy zabrali mu 140 zł.

Wojewoda lubelski z wizytą w USA

Wojewoda lubelski z wizytą w USA 0 4

Spotkania z Polonią, odwiedzanie nekropolii, msze święte oraz odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Ryszardowi Kaczorowskiemu – to były główne punkty wizyty wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka w USA.

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja

Przystanek bez dojazdu? Radni PiS: Może być taka sytuacja 0 26

Dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin Zachód dotyczyć ma uchwała, której projekt chce w czwartek przeforsować w Radzie Miasta opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta
galeria

Świdnik z góry. Zdjęcia miasta 2 1

Zobacz zdjęcia Świdnika z góry.

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych]
ZDJĘCIA
galeria

218 najlepszych studentów z woj. lubelskiego ze stypendiami [lista nagrodzonych] 47 7

218 najlepszych studentów z regionu dostało w środę stypendia od marszałka województwa. Sławomir Sosnowski wręczył im decyzje na uroczystej gali w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu
sonda
film

Po awanturze na przyjęciu komunijnym restauracja chce wprowadzić nowy rodzaj rosołu 49 10

Szef restauracji „Krokus” rozważa wprowadzenie do stałego menu nowej zupy o nazwie Kwaśny rosół a'la Sylwia. W ten sposób, z przymrużeniem oka odnosi się do konfliktu z kobietą o tym imieniu, która zakwestionowała jakość przygotowanego dla jej dziecka przyjęcia komunijnego.

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość
25 maja 2018, 21:00

Najeźdźcy szykują oblężenie Twierdzy Zamość 1 0

Już w najbliższy piątek rozpocznie się Szturmu Twierdzy Zamość przez wojska Chmielnickiego. Wielkie widowisko plenerowe potrwa przez trzy dni.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!