Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 czerwca 2015 r.
8:45

"Pakiet onkologiczny skazuje nas na śmierć" Szybkie leczenie, ale nie dla wszystkich

0 4 A A
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

– Pakiet onkologiczny skazuje nas na śmierć. Koncentruje się na nowo diagnozowanych pacjentach, a nas wyrzuca poza system – alarmują pacjenci, którzy od dawna walczą z chorobą nowotworową.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Paradoksalnie państwo oferuje szybkie leczenie osobom nowo zdiagnozowanym, które mogą poczekać dłużej niż na przykład osoby z kilkoma guzami i rzadkim nowotworem – podkreśla pan Marek, który od lat walczy z chorobą nowotworową. – Przed wprowadzeniem pakietu mogłem na przykład korzystać z tzw. terapii niestandardowych. Teraz wszystkie środki zostały przesunięte na realizację pakietu. To jest skazywanie na śmierć, bo dla takich pacjentów jak ja nawet tydzień czy dwa dłuższego czekania może oznaczać wyrok.

Potwierdza to najnowszy raport Fundacji Watch Healtch Care. Wynika z niego, że pacjenci bez tzw. zielonej karty (Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) mogą czekać na leczenie nawet trzykrotnie dłużej. W maju średni czas oczekiwania na świadczenia onkologiczne wynosił pięć i pół tygodnia – w porównaniu do stycznia zwiększył się o półtora tygodnia. Pacjenci bez zielonej karty na operację raka płuca mogą czekać nawet czterokrotnie dłużej (blisko pół roku) niż pacjenci posiadający taki dokument (półtora miesiąca).

– Pakiet onkologiczny nie jest zmianą w dobrym kierunku, bo zamiast skrócić wydłużył czas oczekiwania na leczenie, nie tylko pacjentów, którzy walczą z chorobą nowotworową od lat, ale także tych nowo zdiagnozowanych – podkreśla prof. Barbara Madej-Czerwonka, kierownik oddziału chirurgii piersi w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie. – Jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych jest rak piersi, więc największą z leczonych grup chorych onkologicznych są właśnie kobiety z tym nowotworem. Dlatego sensownym jest stworzenie dla nich oddzielnych ośrodków diagnostyczno-terapeutycznych. To odciążyłoby wielkie centra onkologiczne i umożliwiłoby szybsze leczenie chorych z innymi, rzadszymi nowotworami.

Prof. Madej-Czerwonka dodaje, że pakiet onkologiczny za bardzo angażuje lekarzy w sporządzanie dokumentacji, która nie służy ani pacjentom, ani lekarzom, a jedynie procedurom rozliczeniowym. – Musimy opisywać drobiazgowo każdy etap leczenia, aby szpital mógł uzyskać refundację za i tak przeprowadzone badania czy zabiegi. Bardziej liczy się papier niż pacjent – podkreśla pani profesor.

Jej zdaniem, to utrudnienie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów, bo wpływa na wydłużenie kolejek. – Ocenia się, że wprowadzenie pakietu onkologicznego wydłużyło średni czas leczenia chorego o około dwa tygodnie. A przecież w chorobach onkologicznych czas i wysoko specjalistyczna opieka medyczna są najważniejsze – mówi prof. Madej-Czerwonka.

Jak twierdzi rzecznik Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej kolejki w tej placówce nie zwiększyły się. – Na pewno wpływa na to inna organizacja udzielania świadczeń niż w innych ośrodkach. Mamy osobne procedury dla pacjentów z zieloną kartą, pacjentów w trakcie diagnostyki wstępnej i pogłębionej oraz pacjentów, którzy są w zaawansowanej fazie leczenia – tłumaczy Rafał Janiszewski. – Poza tym zajmujemy się tylko pacjentami onkologicznymi, a w innych ośrodkach udzielane są także inne świadczenia, co także wpływa na długość kolejek.

NFZ czeka na raport o funkcjonowaniu pakietu onkologicznego, który ministerstwo zdrowia miało przygotować po pierwszej połowie roku.

Pozostałe informacje

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty