piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Przyszłoroczni maturzyści będą musieli zdać wszystkie egzaminy, aby otrzymać świadectwo dojrzałości.

Nie skorzystają z amnestii ministra Romana Giertycha. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny uznał, że jest niezgodna z prawem.

Sędziowie trybunału uznali, że niezgodny z prawem jest wprowadzony przez ministra przepis, na podstawie którego świadectwo dojrzałości mogła dostać nawet osoba, która nie zdała egzaminu z jednego przedmiotu obowiązkowego.
Ale rewolucji w szkołach na razie nie będzie. Uczniowie zdający maturę w tym roku mogą być spokojni. Wciąż mają szanse na amnestyjne świadectwo. Bo rozporządzenie Giertycha straci moc dopiero po 12 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw.

Pewne jest, że też decyzja trybunału nie zaszkodzi ubiegłorocznym maturzystom, którzy skorzystali już z amnestii. Ich świadectwa pozostają ważne. Ci, którzy dzięki nim dostali się na uczelnie, mogą dalej studiować. - U nas jest 6 takich studentów - mówi Beata Górka, rzeczniczka KUL. - Nie mogą być przecież ukarani za to, że skorzystali z przysługującego im prawa.
Czy wczorajsza decyzja może mieć wpływ na zasady rekrutacji na lubelskich uczelniach? Tegoroczne zasady rekrutacji raczej się nie zmienią. - Trzeba się zastanowić, czy miałoby to sens na kilka miesięcy przed maturą - mówi Beata Górka.

Podobnie na Politechnice Lubelskiej. - Musimy spokojnie przeanalizować postanowienia trybunału - informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik PL. W zeszłym roku przyjęto tu 8 amnestionowanych maturzystów.
Wśród uczniów zdania na temat wczorajszej decyzji są podzielone. - Według mnie wyrok jest słuszny. Przecież i tak, otrzymanie świadectwa amnestyjnego nie szło w parze z dostaniem się na studia - mówi Michał Ratajczyk, maturzysta z V LO im. Marie Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Tomek z XIV LO im. Zbigniewa Herberta żałuje, że maturę będzie zdawał w przyszłym roku, czyli wtedy, gdy przepisy Giertycha nie będą już obowiązywać. - Boję się, że obleję. Amnestia była dla mnie światełkiem w tunelu - mówi.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!