wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Pałac w Tomaszowicach coraz tańszy

Dodano: 24 czerwca 2016, 13:05
Autor: aa

Gmina Jastków (powiat lubelski) nie rezygnuje ze sprzedaży XIX-wiecznego zabytku. Pałac w Tomaszowicach-Kolonii po raz kolejny będzie do kupienia. W przyszłym tygodniu urząd ogłosi kolejny termin składania zgłoszeń do rokowań. Dotychczasowa cena wywoławcza – 920 tys. zł zostanie obniżona o 10 procent.

Zespół pałacowo-parkowy w Tomaszowicach-Kolonii to dwie działki o łącznej powierzchni ponad 6 ha. Na większej stoi pałac wzniesiony w 1863 r. (o pow. ponad 1 tys. mkw.). W 1970 r. do pałacu zostało dobudowane skrzydło o powierzchni użytkowej 275 mkw.

W skład nieruchomości wchodzi także: park, staw i wewnętrzna droga gruntowa. Park tworzy kilkaset drzew i liczne skupiska krzewów. W drzewostanie dominują nasadzenia wykonane po 1945 r. Rośnie tu głównie jesion wyniosły, grab pospolity, klon pospolity, lipa drobnolistna i robinia akacjowa.

Po tym jak kilka lat temu z pałacu wyprowadziła się szkoła, obiekt był kilkakrotnie wystawiny na sprzedaż. W 2011 r. urząd chciał uzyskać ze sprzedaży nieruchomości co najmniej 4,5 mln zł. Po kilku latach ponownie przystąpiono do próby zbycia zabytku. Gmina dwa razy ogłaszała przetarg – w październiku 2015 i lutym 2016 roku. W ostatnim cena wywoławcza wynosiła 1,10 mln zł. Po drugim przetargu, który również zakończył się wynikiem negatywnym, zostały ogłoszone rokowania.

– Do rokowań jednak nie doszło. Nikt nie złożył oferty, aby uzgodnić koncepcję zagospodarowania terenu z konserwatorem zabytków – przyznaje Teresa Kot, wójt gminy Jastków.

Gmina wciąż szuka nabywcy. – Były zapytania w tej sprawie. Kilka osób oglądało pałac i przyległy teren – dodaje wójt. I jednocześnie przyznaje: – Wielu ludzi przeraża to, że nieruchomość jest objęta ochroną konserwatora. Obiekt wymaga remontu i trzeba mieć dobry na niego pomysł, aby prowadzona w pałacu działalność się bilansowała.

Mimo to urząd się nie poddaje. W przyszłym tygodniu poda datę kolejnych rokowań. Dotychczasowa cena wywoławcza 920 tys. zł zostanie obniżona o 10 procent. 

Czytaj więcej o: Tomaszowice
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 czerwca 2016 o 07:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Urząd gminy jest paserem, który szuka kupca na kradzione mienie. Takie w Polsce jest prawo i sprawiedliwość.
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2016 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bez sensu ten 'dworek' zabytek, ciekawe jaki byłby efekt gdyby wydzielili z tej działki kawałek z dworkiem(możliwie minimalny i niech tam zamieszka sobie konserwator zabytków i konserwuje) a o resztę zadbałaby gmina(--->odświeżony staw i park dla mieszkańców)
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2016 o 18:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Kraśniku konserwator też trzymał piecze nad 17 wiecznym dworkiem (dawnym przykościelnym szpital) tak skutecznie że go dziś niema bo durne przepisy tak blokowały remont że popadł w taką ruinę, grożącą zawaleniem a był to zabytek unikat w skali Europy chyba jedyny taki istniejący. A mógł być perełką Kraśnika magnesem, przyciągającą turystów jak to jest gdzie indziej gdzie ludzie myślą i są przedsiębiorczy.
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2016 o 18:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W obrębie zespołu parkowo-pałacowego znajduje się również zabytkowy kościółek który po wybudowaniu nieopodal nowej świątyni opustoszały niszczeje, szkoda że konserwator zabytków nie reaguje.
Rozwiń
Kolonia
Kolonia (24 czerwca 2016 o 16:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież to brzydactwo i żadnych rys historycznych poza wpisem w papiery.Lepiej kupić kawałek pola i coś takiego ładniejszego za mniejsze pieniądze wybudować.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!