Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 czerwca 2008 r.
19:55
Edytuj ten wpis

Palikot ponad prawem?

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 8 A A

Złamię prawo - zapowiada Janusz Palikot. Milioner się zdenerwował, bo nie może od ręki pomalować ściany swojej kamienicy na Starym Mieście.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zabytkowy dom przy ulicy Archidiakońskiej 9, tuż obok placu Po Farze to chluba posła milionera. Choć kamienica formalnie należy do spółki Kresy, Palikot zamieszkał w niej wraz z rodziną. Teraz, po kolejnym remoncie, poseł postanowił pomalować elewację, żeby wyglądała porządnie. I zaczęły się schody.

- Żeby pomalować ścianę, i to na ten sam kolor, muszę mieć projekt budowlany i pozwolenie na budowę. To kolejny absurdalny przepis - stwierdza Janusz Palikot. I oświadcza: Postawię rusztowania, malarze wykonają pracę, a ja przyczepię tabliczkę, że działam wbrew prawu. A jak będzie trzeba, zapłacę karę.

Faktycznie, prawo budowlane jest bardzo surowe dla właścicieli starych obiektów. Zwykły budynek można pomalować bez pozwolenia. Zabytkowy już nie.

- Mamy przychylność konserwatora zabytków, ale Urząd Miasta wymaga m.in. projektu budowlanego. Dzwoniłem po firmach architektonicznych i żadna nie chciała go zrobić - mówi Łukasz Piłasiewicz, pilotujący sprawę współpracownik posła.

- Generalnie zajmujemy się takimi projektami, ale teraz brakuje ludzi do pracy. Wiele zleceń muszę odrzucać - przyznaje Mariusz Plewa, właściciel biura architektonicznego z Lublina.

Mirosław Kalinowski z biura prasowego Urzędu Miasta: Urzędnik jest zobowiązany do przestrzegania prawa. Jeśli przepisy wymagają projektu budowlanego, to projekt musi być. My nie jesteśmy od interpretacji prawa, a tym bardziej od szukania sposobów na jego ominięcie. To przecież Sejm tworzy przepisy i poseł Palikot może starać się o ich zmianę.

Palikot jest szefem Sejmowej Komisji Przyjazne Państwo, która ma walczyć z bzdurnymi przepisami. - Na początku roku zgłaszaliśmy posłowi, że te przepisy są absurdalne. Chodzi o to, żeby ułatwić życie ludziom.

Teraz, żeby np. w zabytkowej kamienicy na Starym Mieście z wielokrotnie przebudowanymi wnętrzami zmienić glazurę w łazience, mieszkaniec też potrzebuje naszej zgody i pozwolenia na budowę - mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Być może, dzięki pomocy Kopciowskiego znajdzie się architekt, który zrobi projekt i poseł nie będzie musiał demonstracyjnie łamać prawa.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
liberty / 21 sierpnia 2008 o 07:20
powszechne jest mylenie przepisów z prawem. Tymczasem PRAWEM jest to, co JEST prawe. Czyli prawie wszystkie przepisy w Polsce NIE SĄ de facto prawem, tylko narzuconymi przez socjaldemokratyczny reżim instrumentami represji. Mającymi zniewalać ludzi i uzasadniać istnienie całej armii zawodowych pasożytów i nierobów
Avatar
gada / 19 czerwca 2008 o 20:44
kwintesencja arogancji obecnej władzy.
To właśnie Pan poseł Palikot i Sejm w którym PO ma większość jest od zmieniania bezsensownych przepisów. Ale po co zmieniać przepisy? Przepisy sa po to, by gnębić maluczkich, a "wielcy" stawiają się ponad prawem. Fajniej walczyć z Rydzykiem niż zmieniać prawo. Ale czasów doczekaliśmy.
Avatar
J-k / 18 czerwca 2008 o 10:01
W celu pomalowania elewacji obiektu zabytkowego prawo wymaga projektu wykonanego przez biuro architektoniczne? To czysty nonsens! A dlaczego np. nie artysty plastyka czy historyka architektury? To jednoznacznie powinna być kompetencja konserwatora zabytków. Jeżeli tak nie jest to ta funkcja jest całkowicie zbędna!!!
Avatar
pamietajacy / 18 czerwca 2008 o 09:46
Mocodawcy p. Palikota po wojnie zasiedlali stare miasto szumowinami. Czyżby wrócili do tej tradycji?
Avatar
Sick / 18 czerwca 2008 o 08:30
Przecież to idiotyczny przepis! Powinna być tylko zgoda konserwatora zabytków! tak jak np. konserwator wydaje zgodę na wycięcie drzew na terenach objętych ochroną zabytków. To nie dotyczy tylko Palikota ale wszytkich włąścicieli obiektów zabytkowych!
Avatar
olo / 18 czerwca 2008 o 06:33
...bez względu na ten fakt absurd jest i wymaganie pozwolenia na budowę w celu pomalowania to jakaś głupota. Jak już tak "jedziemy" to zaproponowałbym aby zrobienie dzieci przez takiego urzędasa wymagało także pozwolenia na budowę
Avatar
Mocherowy Beret / 18 czerwca 2008 o 06:29
Platwus Obywatelski miał znieść iminitet ale tego nie zrobi bo by połowa PO-papranych (P)Osłów skończyła w kryminale a tego wibratora należało by zapiąć w kaftan bezpieczeństwa zamknąć w abramowicach i go tam trxzymać do ustranej śmierci, bo jak sie ma dziedziczny syf zamiast mózgu to żaden nawet światowej klasy psychiatria nie pomoze
Avatar
andrzej / 18 czerwca 2008 o 04:41
A może nikt nie chce zrobic tego projektu bo już ludzie wiedzą , że szanwny pan P. ma tendencje do "spóźniania się" z uiszczeniem należności ?!? Takie rzeczy zdarzały sie gdy przeprowadzał remont pałacyku w Jabłonnej .
Avatar
liberty / 21 sierpnia 2008 o 07:20
powszechne jest mylenie przepisów z prawem. Tymczasem PRAWEM jest to, co JEST prawe. Czyli prawie wszystkie przepisy w Polsce NIE SĄ de facto prawem, tylko narzuconymi przez socjaldemokratyczny reżim instrumentami represji. Mającymi zniewalać ludzi i uzasadniać istnienie całej armii zawodowych pasożytów i nierobów
Avatar
gada / 19 czerwca 2008 o 20:44
kwintesencja arogancji obecnej władzy.
To właśnie Pan poseł Palikot i Sejm w którym PO ma większość jest od zmieniania bezsensownych przepisów. Ale po co zmieniać przepisy? Przepisy sa po to, by gnębić maluczkich, a "wielcy" stawiają się ponad prawem. Fajniej walczyć z Rydzykiem niż zmieniać prawo. Ale czasów doczekaliśmy.
Avatar
J-k / 18 czerwca 2008 o 10:01
W celu pomalowania elewacji obiektu zabytkowego prawo wymaga projektu wykonanego przez biuro architektoniczne? To czysty nonsens! A dlaczego np. nie artysty plastyka czy historyka architektury? To jednoznacznie powinna być kompetencja konserwatora zabytków. Jeżeli tak nie jest to ta funkcja jest całkowicie zbędna!!!
Avatar
pamietajacy / 18 czerwca 2008 o 09:46
Mocodawcy p. Palikota po wojnie zasiedlali stare miasto szumowinami. Czyżby wrócili do tej tradycji?
Avatar
Sick / 18 czerwca 2008 o 08:30
Przecież to idiotyczny przepis! Powinna być tylko zgoda konserwatora zabytków! tak jak np. konserwator wydaje zgodę na wycięcie drzew na terenach objętych ochroną zabytków. To nie dotyczy tylko Palikota ale wszytkich włąścicieli obiektów zabytkowych!
Avatar
olo / 18 czerwca 2008 o 06:33
...bez względu na ten fakt absurd jest i wymaganie pozwolenia na budowę w celu pomalowania to jakaś głupota. Jak już tak "jedziemy" to zaproponowałbym aby zrobienie dzieci przez takiego urzędasa wymagało także pozwolenia na budowę
Avatar
Mocherowy Beret / 18 czerwca 2008 o 06:29
Platwus Obywatelski miał znieść iminitet ale tego nie zrobi bo by połowa PO-papranych (P)Osłów skończyła w kryminale a tego wibratora należało by zapiąć w kaftan bezpieczeństwa zamknąć w abramowicach i go tam trxzymać do ustranej śmierci, bo jak sie ma dziedziczny syf zamiast mózgu to żaden nawet światowej klasy psychiatria nie pomoze
Avatar
andrzej / 18 czerwca 2008 o 04:41
A może nikt nie chce zrobic tego projektu bo już ludzie wiedzą , że szanwny pan P. ma tendencje do "spóźniania się" z uiszczeniem należności ?!? Takie rzeczy zdarzały sie gdy przeprowadzał remont pałacyku w Jabłonnej .
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Malwina Kopron (AZS UMCS): Na swojej ziemi chcę powalczyć o złoto

Malwina Kopron (AZS UMCS): Na swojej ziemi chcę powalczyć o złoto 0 0

ROZMOWA Z Malwiną Kopron, zawodniczką AZS UMCS Lublin

Kto wygra mecz: Polska czy Senegal? Mieszkańcy Lublina optymistyczni [wideo]
film

Kto wygra mecz: Polska czy Senegal? Mieszkańcy Lublina optymistyczni [wideo] 2 2

Dzisiaj Polska gra swój pierwszy mecz na mundialu 2018. Przeciwnikiem będzie Senegal. Osoby, które zapytaliśmy dzisiaj w centrum Lublina o to, jak skończy się to spotkanie, w większości typują zwycięstwo Polaków. - Mamy zaufanie do naszych piłkarzy - mówią.

Poseł z PiS kupił prawo jazdy? Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego

Poseł z PiS kupił prawo jazdy? Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego 3 23

Jest wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Piotrowi Olszówce z Biłgoraja. To skutek śledztwa, dotyczącego handlu prawami jazdy. Materiały zebrane przez prokuraturę wskazują, że parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości mógł kupić swoje uprawnienia

Wolisz dzikość przyrody czy zapach orientu? Zobacz, jakie kierunki wakacyjne warto uwzględnić w swoich planach

Wolisz dzikość przyrody czy zapach orientu? Zobacz, jakie kierunki wakacyjne warto uwzględnić w swoich planach 1 0

Zagraniczne wakacje mają to do siebie, że pozwalają spojrzeć z dystansem na świat, w którym żyjemy na co dzień. Nagle się okazuje, że na całym globie istnieją różne style życia, różne modele pracy i spędzania czasu wolnego, a my – korzystając z urlopu – możemy wreszcie przetestować je na własnej skórze. Zobacz, jakie możliwości daje Ci urlop na Zanzibarze, jakie zaś w Turcji.

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców

Wypadek na trasie Lublin-Łęczna. Są utrudnienia dla kierowców 1 0

Utrudnienia na drodze krajowej nr 82 po wypadku w Zofiówce (pow. łęczyński). Samochód zjechał tam do rowu.

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP
19 czerwca 2018, 0:00

O ustawie 2.0 - wywiad z Tomaszem Tokarskim Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP 20 0

O reformie nauki i szkolnictwa wyższego, protestach przeciwko ustawie 2.0 oraz zamieszaniu wokół jej uchwalenia rozmawiamy z Panem Tomaszem Tokarskim, studentem i doktorantem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, przewodniczącym Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

Wjechał dacią w słup energetyczny

Wjechał dacią w słup energetyczny 0 3

Kierowca stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w słup energetyczny

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem

Lubartów: 48-latek przeżył zderzenie z pociągiem 16 6

Wiele szczęścia miał 48-letni mężczyzna, którego w poniedziałek potrącił pociąg

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje

Artur Bożyk (Chełmianka): Doświadczenie naszej reprezentacji zaprocentuje 7 1

ROZMOWA Z Arturem Bożykiem, trenerem Chełmianki Chełm

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia

PO: Śmigłowce odleciały, repolonizacja PZL Świdnik to demagogia 0 16

Posłowie PO Joanna Mucha, Stanisław Żmijan i Wojciech Wilk twierdzą, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie kupi żadnych śmigłowców dla polskiej armii. Ich zdaniem maszyny definitywnie odleciały z Polski, a repolonizacja Świdnika, o której mówił poseł Artur Soboń z PiS, to wprowadzanie helikopterów na plakaty wyborcze

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła
galeria

Tragiczny wypadek w Biłgoraju. Przyjaciele proszą o wsparcie dla rodziny Pawła 20 8

Przyjaciele Pawła, który kilka dni temu zginął w tragicznym wypadku w Biłgoraju, proszą o wsparcie dla jego rodziny, dwóch synów: Kuby i Bartka.

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie

MUNDIAL 2018. Polska - Senegal. Gdzie oglądać? Transmisja TV i w internecie 0 1

MUNDIAL 2018 Finałowe odliczanie zakończone! Już dziś o godzinie 17 na stadionie Spartaka w Moskwie reprezentacja Polski zmierzy się z Senegalem

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą
galeria

Bunt rolników przeciwko niskim cenom malin - tłumy na spotkaniu w Bobach. A politycy się kłócą 47 28

W centrum malinowego zagłębia, podkraśnickich Bobach było wczoraj kilkuset rolników. Przejechał też wiceminister rolnictwa. Były zarzuty, postulaty i obietnice. Nie było zaś jednomyślności, co do tego czy w proteście przeciwko niskim cenom na skupie, powstrzymanie się od zbioru malin ma jakikolwiek sens.