niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Palikot ponad prawem?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 czerwca 2008, 19:55
Autor: Rafał Panas

Złamię prawo - zapowiada Janusz Palikot. Milioner się zdenerwował, bo nie może od ręki pomalować ściany swojej kamienicy na Starym Mieście.

Zabytkowy dom przy ulicy Archidiakońskiej 9, tuż obok placu Po Farze to chluba posła milionera. Choć kamienica formalnie należy do spółki Kresy, Palikot zamieszkał w niej wraz z rodziną. Teraz, po kolejnym remoncie, poseł postanowił pomalować elewację, żeby wyglądała porządnie. I zaczęły się schody.

- Żeby pomalować ścianę, i to na ten sam kolor, muszę mieć projekt budowlany i pozwolenie na budowę. To kolejny absurdalny przepis - stwierdza Janusz Palikot. I oświadcza: Postawię rusztowania, malarze wykonają pracę, a ja przyczepię tabliczkę, że działam wbrew prawu. A jak będzie trzeba, zapłacę karę.

Faktycznie, prawo budowlane jest bardzo surowe dla właścicieli starych obiektów. Zwykły budynek można pomalować bez pozwolenia. Zabytkowy już nie.

- Mamy przychylność konserwatora zabytków, ale Urząd Miasta wymaga m.in. projektu budowlanego. Dzwoniłem po firmach architektonicznych i żadna nie chciała go zrobić - mówi Łukasz Piłasiewicz, pilotujący sprawę współpracownik posła.

- Generalnie zajmujemy się takimi projektami, ale teraz brakuje ludzi do pracy. Wiele zleceń muszę odrzucać - przyznaje Mariusz Plewa, właściciel biura architektonicznego z Lublina.

Mirosław Kalinowski z biura prasowego Urzędu Miasta: Urzędnik jest zobowiązany do przestrzegania prawa. Jeśli przepisy wymagają projektu budowlanego, to projekt musi być. My nie jesteśmy od interpretacji prawa, a tym bardziej od szukania sposobów na jego ominięcie. To przecież Sejm tworzy przepisy i poseł Palikot może starać się o ich zmianę.

Palikot jest szefem Sejmowej Komisji Przyjazne Państwo, która ma walczyć z bzdurnymi przepisami. - Na początku roku zgłaszaliśmy posłowi, że te przepisy są absurdalne. Chodzi o to, żeby ułatwić życie ludziom.

Teraz, żeby np. w zabytkowej kamienicy na Starym Mieście z wielokrotnie przebudowanymi wnętrzami zmienić glazurę w łazience, mieszkaniec też potrzebuje naszej zgody i pozwolenia na budowę - mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Być może, dzięki pomocy Kopciowskiego znajdzie się architekt, który zrobi projekt i poseł nie będzie musiał demonstracyjnie łamać prawa.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
liberty
gada
J-k
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

liberty
liberty (21 sierpnia 2008 o 07:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
powszechne jest mylenie przepisów z prawem. Tymczasem PRAWEM jest to, co JEST prawe. Czyli prawie wszystkie przepisy w Polsce NIE SĄ de facto prawem, tylko narzuconymi przez socjaldemokratyczny reżim instrumentami represji. Mającymi zniewalać ludzi i uzasadniać istnienie całej armii zawodowych pasożytów i nierobów
Rozwiń
gada
gada (19 czerwca 2008 o 20:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kwintesencja arogancji obecnej władzy.
To właśnie Pan poseł Palikot i Sejm w którym PO ma większość jest od zmieniania bezsensownych przepisów. Ale po co zmieniać przepisy? Przepisy sa po to, by gnębić maluczkich, a "wielcy" stawiają się ponad prawem. Fajniej walczyć z Rydzykiem niż zmieniać prawo. Ale czasów doczekaliśmy.
Rozwiń
J-k
J-k (18 czerwca 2008 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W celu pomalowania elewacji obiektu zabytkowego prawo wymaga projektu wykonanego przez biuro architektoniczne? To czysty nonsens! A dlaczego np. nie artysty plastyka czy historyka architektury? To jednoznacznie powinna być kompetencja konserwatora zabytków. Jeżeli tak nie jest to ta funkcja jest całkowicie zbędna!!!
Rozwiń
pamietajacy
pamietajacy (18 czerwca 2008 o 09:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mocodawcy p. Palikota po wojnie zasiedlali stare miasto szumowinami. Czyżby wrócili do tej tradycji?
Rozwiń
Sick
Sick (18 czerwca 2008 o 08:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przecież to idiotyczny przepis! Powinna być tylko zgoda konserwatora zabytków! tak jak np. konserwator wydaje zgodę na wycięcie drzew na terenach objętych ochroną zabytków. To nie dotyczy tylko Palikota ale wszytkich włąścicieli obiektów zabytkowych!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!