czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Pan dyrektor z przeszłością

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 marca 2006, 21:09
Autor: Rafał Panas

Adam Kornat znowu zajmuje eksponowane stanowisko w dyrekcji lasów w Lublinie. Wrócił, mimo nieprzychylnego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Według niego ma na koncie "niecelowy i niegospodarny” wydatek poczyniony podczas poprzedniego dyrektorowania w lasach.

Zarzuty wobec Kornata NIK postawiła w 2004 roku. Badała wtedy, jak Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych radziła sobie z zarządzaniem hektarami lasów, budynkami i lokalami. Kontrolerzy ustalili m.in., że w 2001 roku Kornat, wtedy dyrektor lubelskiej dyrekcji, kupił za pieniądze podatników dwupoziomowe służbowe mieszkanie przy ul. Pogodnej w Lublinie. Było przeznaczone dla naczelnika wydziału, który dojeżdżał do pracy z Puław. Za 94,5 mkw. Kornat zapłacił z państwowej kasy niebagatelną kwotę 214,9 tys. zł. A w tym czasie lasy dysponowały kilkoma pustymi mieszkaniami zakładowymi m.in. w Świdniku. NIK oceniła, że wydatek był "niecelowy i niegospodarny”.
Mimo to Marek Kamola, nowy dyrektor RDLP, 1 marca mianował Kornata swoim zastępcą. Obaj panowie znają się od dawna. Kamola był naczelnikiem Wydziału Ochrony Lasu, za rządów AWS, Kornat zajmował wtedy fotel szefa dyrekcji. Obaj stracili stanowiska, gdy SLD doszedł do władzy. Teraz, jeden po drugim, wrócili.
Dyrektor Kamola poproszony o komentarz do sprawy, odesłał nas do swojego rzecznika. Zapytaliśmy m.in. czy Kornat powinien zostać zastępcą. Małgorzata Kołodziejczyk odpowiedziała nam na piśmie. Stwierdziła m.in.: "...smutno mi, bo czuję, że pisze Pan ten tekst na jakieś "zamówienie” i "Pan Adam Kornat nie mógł ustosunkować się do tego, co znalazło się w protokole NIK (urzędnik zajmujący się dokumentacją z kontroli jest na zwolnieniu lekarskim - red). (...) czy zakup służbowego mieszkania za 214 tys jest przestępstwem? Mieszkania, które nie zostało sprzedane i pozostaje nadal w zarządzie Skarbu Państwa” - czytamy w piśmie z RDLP.
Kornat w rozmowie z nami ustosunkował się jednak do sprawy. - Wzbogaciłem Skarb Państwa o mieszkanie. Nie kupowałbym go, gdybyśmy mieli puste lokale, a tego sobie nie przypominam. I dodaje. - Zrobiłem to po uzyskaniu zgody dyrektora generalnego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!