Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2016 r.
17:36

"Panie Marszałku oddajcie nasz majątek!!!". Spór o LODR na sesji sejmiku

9 30 A A
(fot. Tomasz Maciuszczak)
(fot. Tomasz Maciuszczak)

Nie ma końca spór o majątek zajmowany przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Dyrekcja i pracownicy ośrodka domagają się od władz przywrócenia prawa do użytkowania wieczystego nieruchomości w Końskowoli, Sitnie i Grabanowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czerwcu zarząd województwa lubelskiego przejął prawo do użytkowania wieczystego nieruchomości LODR i zlecił administrowanie nimi Zarządowi Nieruchomości Wojewódzkich. Miało to miejsce tuż przed przejściem ośrodków doradztwa rolniczego w całej Polsce spod nadzoru samorządów wojewódzkich (we wszystkich z wyjątkiem Podkarpacia rządzi koalicja PO-PSL) pod zarząd ministra rolnictwa (PiS).

– Nie ukrywam, że w związku z tym jesteśmy w trudnej sytuacji majątkowej, a pracownicy obawiają się, że w związku z tym mogą stracić pracę. Występowałem z wnioskiem o użyczenie nam tych nieruchomości na okres pięciu lat. Niestety, dostaliśmy to użyczenie do końca roku. Niedawno otrzymaliśmy propozycję trzyletniej dzierżawy w wysokości 0,5 mln zł rocznie – opisywał podczas piątkowej sesji sejmiku województwa dyrektor LODR Sławomir Plis.

Wraz z nim na obrady przyszło ok. 20 pracowników ośrodka, którzy przynieśli ze sobą transparent z napisem „Panie Marszałku oddajcie nasz majątek”. I z takim wnioskiem wystąpił do marszałków dyrektor Plis.

– Chodzi o podjęcie uchwały odnośnie przywrócenia stanu, jaki miał miejsce w czerwcu, czyli przyznania nam prawa do użytkowania wieczystego wszystkich nieruchomości, jakie mieliśmy w zarządzaniu – precyzował.

Głos w dyskusji zabrał także wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, który wcześniej unieważnił decyzje zarządu województwa. Jego zarządzenie uchylił jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny.

– Identyczny sposób działania przyjął wojewoda podlaski i on wygrał w WSA. To świadczy o tym, jak rozstrzygają sady administracyjne w naszym kraju i co się w nich dzieje. Dlatego będziemy składać skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego – zapowiedział Czarnek.

Jednocześnie zaprosił członków zarządu województwa na rozmowy mające rozstrzygnąć ten spór.

– Żadna instytucja nie zarzuciła nam złamania prawa. A obawiam się, że złamałbym je, gdybym ot tak wyzbył się prawa własności tego majątku na rzecz LODR. A teraz jeśli mielibyśmy je przekazać, to komu? Nie rozwiążemy tego problemu tu i teraz – odpowiedział marszałek Sławomir Sosnowski.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 20:41
Zabrakło krzeseł.... niesłychane... i co w związku z tym????? nie ma kasy na dzierżawę i straszą zwolnieniami ale dla swoich ludzi z zewnątrz przyjmowanych na kierownicze stanowiska i nie tylko to kasa sie znajdzie????? gdzie tu sens???? gierki polityczne... ludzie przejżyjcie na oczy...
Avatar
pracownik / 2 stycznia 2017 o 14:13
Pracowników było 40. Zabrakło krzeseł.
Avatar
Gość / 1 stycznia 2017 o 22:33
Ale dranie.... pamiętam jak lizusy wychwalały Skrabuche ZSl-owskiego aparatczyka. Ahhh ohhh . Powinni was pierwszych wyrzucić na bruk. Niech wam teraz Skrabucha zapewni miejsce pracy
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 22:44
PSL niech odda zagrabione ziemie!
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 21:46
PSL-owskie gryzonie.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 21:26
Pisowskie łapy precz od łamania prawa, a te 40 łap niech pomyślą że nie ma takiego złego co by na dobre nie wyszło. Wstyd za nich. MNIE TAM NIE BYŁO A TEŻ JESTEM Z LODR.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 18:52
Powinnii być zwolnieni wszyscy z ZSL-u. Te łobuzy nigdy nie mają litości. Osobiście ich doświadczyłem tych łobuzów i oszustów.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 18:29
Kodziarstu i innym złodziejskim pomiotom odpowiadam: święte prawo własności zostało zniszczone przez komunę. Zanim zaczniecie ujadać, rozliczcie wpierw zbrodnie i grabieże popełnione przeciw prawowitym obywatelom.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 18:17
Najwyższy czas,żeby wojewoda z ustawy mógł kontrolować uchwały Zarządu Województwa, Marszałek nadzoruje swoje jednostki (bardzo nieudolnie ) i jednocześnie kontroluje jak? ano na wspak. To wszystko jest chore i nienormalne. Marszałek niech se nadzoruje , ale Wojewoda kontroluje. Wtedy i Onkologia już by dawno ruszyła i zapanowała normalność w innych jednostkach Marszałka. Tego życzę Wam wszystkim w Nowym Roku.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 12:52
Domagam się najpierw zwrotu majątków rozgrabionych przedwojennym rolnikom przez komuchów! Domagam się uznania świętego prawa własności i kary za zbrodnie popełnione na polskich rodzinach mieszkających przed i w czasie okupacji na polskiej wsi!
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 20:41
Zabrakło krzeseł.... niesłychane... i co w związku z tym????? nie ma kasy na dzierżawę i straszą zwolnieniami ale dla swoich ludzi z zewnątrz przyjmowanych na kierownicze stanowiska i nie tylko to kasa sie znajdzie????? gdzie tu sens???? gierki polityczne... ludzie przejżyjcie na oczy...
Avatar
pracownik / 2 stycznia 2017 o 14:13
Pracowników było 40. Zabrakło krzeseł.
Avatar
Gość / 1 stycznia 2017 o 22:33
Ale dranie.... pamiętam jak lizusy wychwalały Skrabuche ZSl-owskiego aparatczyka. Ahhh ohhh . Powinni was pierwszych wyrzucić na bruk. Niech wam teraz Skrabucha zapewni miejsce pracy
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 22:44
PSL niech odda zagrabione ziemie!
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 21:46
PSL-owskie gryzonie.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 21:26
Pisowskie łapy precz od łamania prawa, a te 40 łap niech pomyślą że nie ma takiego złego co by na dobre nie wyszło. Wstyd za nich. MNIE TAM NIE BYŁO A TEŻ JESTEM Z LODR.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 18:52
Powinnii być zwolnieni wszyscy z ZSL-u. Te łobuzy nigdy nie mają litości. Osobiście ich doświadczyłem tych łobuzów i oszustów.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 18:29
Kodziarstu i innym złodziejskim pomiotom odpowiadam: święte prawo własności zostało zniszczone przez komunę. Zanim zaczniecie ujadać, rozliczcie wpierw zbrodnie i grabieże popełnione przeciw prawowitym obywatelom.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 18:17
Najwyższy czas,żeby wojewoda z ustawy mógł kontrolować uchwały Zarządu Województwa, Marszałek nadzoruje swoje jednostki (bardzo nieudolnie ) i jednocześnie kontroluje jak? ano na wspak. To wszystko jest chore i nienormalne. Marszałek niech se nadzoruje , ale Wojewoda kontroluje. Wtedy i Onkologia już by dawno ruszyła i zapanowała normalność w innych jednostkach Marszałka. Tego życzę Wam wszystkim w Nowym Roku.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 12:52
Domagam się najpierw zwrotu majątków rozgrabionych przedwojennym rolnikom przez komuchów! Domagam się uznania świętego prawa własności i kary za zbrodnie popełnione na polskich rodzinach mieszkających przed i w czasie okupacji na polskiej wsi!
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 12

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 85 43

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 367 25

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 0

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 215 46

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 16

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 4

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 16

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!