poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Panie nawiązały kontakty

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 lipca 2002, 14:08

Współpracę gospodarczą powiatu kraśnickiego i włoskiej prowincji Pesaro – Urbino rozpoczęły polskie kobiety pracujące na tamtejszych plantacjach. Teraz przyszła kolej na samorządowców i szkoły.

Niedawno z Italii wróciła kraśnicka delegacja samorządowców oraz przedstawicieli Ogólnopolskiego Zrzeszenia Producentów Owoców i Warzyw. Odwiedziła ona przy okazji dwa zakłady, w których pracują kobiety z powiatu kraśnickiego, zatrudnione za pośrednictwem zrzeszenia. – Panie są bardzo zadowolone. Warunki pracy i pobytu mają naprawdę bardzo dobre. – mówi Mirosław Chapski, pracownik kraśnickiego starostwa ds. promocji powiatu i współpracy z organizacjami pozarządowymi.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wizyty we Włoszech. – informuje Tadeusz Wojtak, starosta kraśnicki. – Spotkaliśmy się z przedstawicielami izby gospodarczej w Pesaro – Urbino. Zrzesza ona ponad pięć tysięcy podmiotów. Rozmawialiśmy na temat współpracy gospodarczej oraz planów szkolenia młodzieży w zawodach kucharz i kelner.
Kurs kształcący w w. wym. zawodach kończyłby się otrzymaniem certyfikatu, który honorowany jest w krajach Unii Europejskiej. Włosi gotowi są zorganizować takie kursy również dla bezrobotnych. Strona włoska pokrywałaby koszty pobytu i szkolenia, natomiast powiat kraśnicki opłacał by tylko podróż uczniów. Zespół Szkół z Janowa Lubelskiego, w którym kształci się uczniów w tych zawodach, jest zainteresowany ofertą. W sprawie szkoleń podpisano już stosowny list intencyjny.
We wrześniu w Pesaro organizowane są targi gospodarcze. Polskie firmy będą mogły wystawiać się na nich za darmo. Za dwa miesiące ma przyjechać do Kraśnika grupa biznesmenów włoskich, by nawiązać bliższe kontakty gospodarcze. W Kraśniku z ich przyjazdem wiąże się duże nadzieje.
– Jest duża szansa, że mieszkacy naszego powiatu będą mogli wyjeżdżać do pracy we Włoszech na roboty sezonowe. Tam są poważne problemy ze znalezieniem pracowników w zawodach kucharza, kelnera, recepcjonisty oraz przy przetwórstwie owoców i warzyw – dodaje M. Chapski.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!