czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Państwo wysysa krew

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 sierpnia 2002, 21:02
Autor: Ewa Stępień

Regionalne Centrum Krwiodawstwa w Lublinie sprzedaje szpitalom krew, którą dawcy oddają honorowo. Przy okazji RCK musi odprowadzić podatek VAT, który właśnie teraz jest przedmiotem sporu między nim a Izbą Skarbową w Lublinie

Izba nakazała lubelskiemu centrum zapłacić zaległy VAT za 2000 rok. W sumie 655 tys. zł. – Opieramy się na ustawie o podatku od towarów i usług oraz piśmie ministra finansów, z którego wynika, że VAT na krew wynosi 7 proc. – mówi Stanisław Pawlonka, dyr. Izby Skarbowej w Lublinie.
– Nie mieliśmy pieniędzy na podatek – tłumaczy Bolesław Borowski, zastępca dyr. ds. ekonomicznych RCK w Lublinie. – Uznaliśmy też, że nałożenie VAT-u na krew jest niezgodne z przepisami i zaskarżyliśmy decyzję izby do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W lutym br. NSA uchylił decyzję Izby Skarbowej. Uzasadnienie do orzeczenia ukazało się w ostatnich dniach. – Uchylono decyzję, uznając, że okoliczności sprawy nie są do końca wyjaśnione – usłyszeliśmy w lubelskim oddziale NSA.
Chociaż przedmiotem tego konkretnego sporu było umorzenie zaległości podatkowych, a nie to, czy w ogóle płacić VAT za krew, tak naprawdę bój szedł o to drugie. Zwłaszcza że kwestia nie jest jednoznaczna. – Spotyka się z różnymi interpretacjami izb skarbowych w kraju – wyjaśnia doc. Magdalena Łętowska z Krajowego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie. – Są centra krwiodawstwa, które muszą płacić podatek, są takie, które nie muszą.
Dlatego Krajowe Centrum Krwiodawstwa zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia o jednoznaczne rozstrzygnięcie. – Minister zdrowia poprosił ministra finansów o zaniechanie pobierania VAT-u za krew, ale ten do tej pory nie udzielił odpowiedzi – usłyszeliśmy w biurze prasowym MZ.
Oprócz tego, że sprawa jest niejednoznaczna, jest także drażliwa. Bo krwiodawcy nie dostają ani grosza za krew, z której inni wyciskają potem pieniądze. Bo służba zdrowia nie ma pieniędzy nie tylko na podatki, ale i na leczenie.
Oburzeni są krwiodawcy. – Nie podoba mi się VAT na krew, którą oddaję honorowo – przyznaje Sławomir Dąbrowski, krwiodawca z Lublina, który oddał w sumie ponad 63 litry krwi. – Wprawdzie mogę odpisać sobie pewną kwotę przy rozliczeniu podatkowym, ale nigdy z tego nie skorzystałem. Gdybym odliczył sobie coś, byłoby to zarabianie i stałoby się niehonorowe.
– Oczywiście, że nie podoba mi się ten VAT. Miesięcznie wydajemy na krew dużo, bo ok. 150 tys. zł – mówi Ryszard Sekrecki, dyr. Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. •

Krew z podatkiem

Podatek VAT wliczony jest w cenę krwi, którą szpitale kupują od Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Tzw. jednostka krwi
(200 ml lub 450 ml) kosztuje
z VAT-em 107 zł. W czasie przeciętnej operacji zużywa się kilka jednostek. W cięższych
przypadkach więcej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!