niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Panu Dudzie już dziękujemy

  Edytuj ten wpis
Autor: Rafał Panas

Andrzej Duda, radny PSL z Konopnicy, który jechał samochodem po wódce i uciekał przed policjantami jest... ławnikiem w Sądzie Rejonowym. Ale już niedługo. Po naszej interwencji prezes sądu chce, żeby Rada Gminy w Konopnicy pozbawiła go tej funkcji.

Gdy policjantom udało się dogonić uciekającego autem Dudę okazało się, że we krwi miał niecały promil alkoholu. Wszystko rozegrało się w listopadzie ubiegłego roku. Sąd Grodzki w Bychawie skazał go m.in. na dwa miesiące więzienia w zawieszeniu na dwa lata i roczny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Ale Sąd Okręgowy w Lublinie, do którego się odwołał, warunkowo umorzył postępowanie. Bulwersujący wyrok Dziennik ujawnił 21 października.
Po tekstach w Dzienniku mieszkańcy Konopnicy poinformowali nas, że Duda jest ławnikiem w lubelskim Sądzie Rejonowym. Radny pełni bardzo odpowiedzialną funkcję – ławnicy razem z sędziami wydają wyroki, także w sprawach karnych. Ławnik musi być bez skazy. Sprawdziliśmy, co sąd zrobił w tej sprawie.
– Wysyłamy pismo do Rady Gminy, żeby odwołała pana Andrzeja Dudę z funkcji ławnika – powiedział nam wczoraj Wojciech Turżański, prezes Sądu Rejonowego w Lublinie. W uzasadnieniu napisał, że popełnienie umyślnego przestępstwa nie licuje z funkcją ławnika. Zarządził również niepowoływanie Dudy do pełnienia obowiązków w sądzie. Oba pisma mają wczorajszą datę.
Sprawa Dudy, mimo prawomocnego wyroku, nie jest zakończona. Po naszym tekście Prokuratura Okręgowa w Lublinie rozważa wystąpienie do Sądu Najwyższego (za pośrednictwem Prokuratury Generalnej) o kasację wyroku. Ma na to pół roku. Powodów do ukarania radnego przez partię nie widzi poseł Jan Łopata, lider PSL
na Lubelszczyźnie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!