Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 lipca 2014 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Papierosy wyjechały z Lublina i przepadły. Lubelska fabryka straciła miliony złotych

105 7 A A

Transport papierosów wyjechał z Zakładów Tytoniowych w Lublinie, ale nigdy nie dotarł do miejsca przeznaczenia. Ktoś zarobił, a firma straciła kilka milionów złotych. Sprawę bada prokuratura

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Stojące na skraju bankructwa ZTL mają nowe kłopoty. Wierzyciele domagają się zaległych płatności, a firma traci kolejne miliony. Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej wszczął właśnie śledztwo, dotyczące transportu papierosów, który w maju wyjechał z lubelskiej fabryki.

- Śledztwo dotyczy doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 4,8 mln zł w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - precyzuje Agnieszka Kępka, z Prokuratury Okręgowej w Lublinie. - Proceder miał polegać na złożeniu zamówienia na 14 mln sztuk papierosów, za które nie odprowadzono należnego podatku.

Zamówienie złożyła spółka Balic Duty Free. Towar miał pojechać do Holandii. Tam powinien trafić do składu podatkowego, skąd odbiorca mógłby go odebrać po zapłaceniu należności fiskusowi. Stało się inaczej.

Firma BDF wysłała do Lublina własnego kierowcę. Ten przywiózł pieniądze w walizce. - Na koncie zakładów zaksięgowano 105 tys. euro - dodaje Kępka.

Ciężarówka z towarem do składu podatkowego w Rotterdamie nigdy nie dotarła. Klient przesłał do ZTL informację, że kierowca trafił do szpitala. BDF miała wysłać nowego, z którym później rzekomo straciła kontakt. Wreszcie kontakt ZTL z zamawiającym się urwał. Towar wart parę milionów euro przepadł. W tej sytuacji niezapłacone podatki powinien uregulować ZTL. Firma ma stosowną polisę. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie kwapi się do wypłaty pieniędzy. Prowadzi własne śledztwo, które ma wyjaśnić kto i dlaczego naraził ZTL na straty.

Prokuratorzy zajmujący się sprawą przesłuchali już kierownictwo lubelskiej fabryki. - Niezależnie od czynności prowadzonych w kraju, zapewne zwrócimy się z wnioskiem o pomoc do śledczych z Estonii i Holandii - dodaje Kępka.

Jak ustaliliśmy, zagraniczne dostawy Zakłady Tytoniowe w Lublinie wysyłały zwykle własnym transportem. Był on specjalnie ubezpieczony. Wynajmowano również ochroniarzy, którzy mieli przypilnować, by towar dotarł do miejsca przeznaczenia. Teraz śledczy postarają się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tym razem było inaczej.

Śledztwo może potrwać wiele miesięcy. Możliwe, że jeszcze przed jego finałem, ZTL definitywnie zakończy działalność. We wrześniu sąd zajmie się wnioskiem o upadłość likwidacyjną spółki.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
55 / 18 lipca 2014 o 10:09

Toną w długach,zamknęli im gaz, właściciel nie odbiera wezwania do sądy nie płaci podatków
i ZUS,przepadł samochód wraz z papierosami.Za transakcje płaci kierowca tira pieniędzmi które przywiózł w walizce. Co to za praktyki? W jakim kraju my żyjemy?,chyba w dzikim. Arab czuje się jak u siebie na pustyni,on tam pan i władca, pewnie myśli że i tutaj  też ,skoro kupił. Nie za dużo dziwnych przypadków jak na tak krótki okres działalności "francuskiej firmy" ? Chyba już czas  winnych pociągnąć do odpowiedzialności Moim zdaniem francuski arab dobrze wie co robi i wie też  stało się z ubezpieczonym samochodem pełnym papierosów. Firma ubezpieczeniowa poniesie koszty i pokryje straty a arab zaciera ręce i liczy euro.Już pewnie odbił sobie 32 mln. które wydał na zakup zakładów, pozostaje pytanie  :Ile już zarobił?

Toną w długach,zamknęli im gaz, właściciel nie odbiera wezwania do sądy nie płaci podatków
i ZUS,przepadł samochód wraz z papierosami.Za transakcje płaci kierowca tira pieniędzmi które przywiózł w walizce. Co to za praktyki? W jakim kraju my żyjemy?,chyba w dzikim. Arab czuje się jak u siebie na pustyni,on tam pan i władca, pewnie myśli że i tutaj  też ,skoro kupił. Nie za dużo dziwnych przypadków jak na tak krótki okres działalności "francuskiej firmy" ? Chyba już czas  winnych pociągnąć do odpowiedzialności Moim zdaniem fr... rozwiń

Avatar
redaktorek / 15 lipca 2014 o 20:14

Dla mnie nie najdziwniejsze jest to, że ktoś coś ukradł, ale jak można było sprzedać fabrykę tytoniu, w tytoniowym eldorado bez zapisu w umowie, że jeśli nowy zarząd doprowadzi fabrykę do upadłości w ciągu 10 lat od jej przejęcia, fabryka staje się z powrotem własnością poprzedniego właściciela, a nowy właściciel ma wypłacić odszkodowanie w określonej wysokości. To odszkodowanie może być z ubezpieczenia. Wówczas wszystkie wrogie przejęcia jak to, czy spółki Solidarność produkującej słodycze, czy wielu innych spółek w Polsce od razu przestałyby się opłacać.

I kto później spłaci to co zostało?

Bardzo tendencyjny artykuł..... co z rzeczywistością ma nie za dużo wspólnego.

rozwiń
Avatar
lbn / 15 lipca 2014 o 20:12

Czy można w kiosku kupić 2,3 SZTUKI PAPIEROSÓW. OCZYWIŚCIE NIE.Więc przestańcie manipulować i  podawać ilość papierosów w sztukach bo kupuje się je w paczkach!!! Zamiast 1000sztuk papierosów powinno być 50 paczek lub 5 kartonów!! Odbiór psychologiczny 1000 a 5 jest szokujący tak właśnie się manipuluje masami.

Baranku 1000 szt. papierosów to może jest 5 pakietów w nie kartonów.

Avatar
KOT / 15 lipca 2014 o 10:45

Czy można w kiosku kupić 2,3 SZTUKI PAPIEROSÓW. OCZYWIŚCIE NIE.Więc przestańcie manipulować i  podawać ilość papierosów w sztukach bo kupuje się je w paczkach!!! Zamiast 1000sztuk papierosów powinno być 50 paczek lub 5 kartonów!! Odbiór psychologiczny 1000 a 5 jest szokujący tak właśnie się manipuluje masami.

Avatar
anka / 15 lipca 2014 o 09:29

Dla mnie nie najdziwniejsze jest to, że ktoś coś ukradł, ale jak można było sprzedać fabrykę tytoniu, w tytoniowym eldorado bez zapisu w umowie, że jeśli nowy zarząd doprowadzi fabrykę do upadłości w ciągu 10 lat od jej przejęcia, fabryka staje się z powrotem własnością poprzedniego właściciela, a nowy właściciel ma wypłacić odszkodowanie w określonej wysokości. To odszkodowanie może być z ubezpieczenia. Wówczas wszystkie wrogie przejęcia jak to, czy spółki Solidarność produkującej słodycze, czy wielu innych spółek w Polsce od razu przestałyby się opłacać.

Dla mnie nie najdziwniejsze jest to, że ktoś coś ukradł, ale jak można było sprzedać fabrykę tytoniu, w tytoniowym eldorado bez zapisu w umowie, że jeśli nowy zarząd doprowadzi fabrykę do upadłości w ciągu 10 lat od jej przejęcia, fabryka staje się z powrotem własnością poprzedniego właściciela, a nowy właściciel ma wypłacić odszkodowanie w określonej wysokości. To odszkodowanie może być z ubezpieczenia. Wówczas wszystkie wrogie przejęcia jak to, czy spółki Solidarność produkującej słodycze, czy wielu innych spółek w Polsce od razu przest... rozwiń

Avatar
To już było / 15 lipca 2014 o 09:23

Typowy wałek na zakończenie działalności firmy. Bankut wysyła towar, który niby znika, a sam zgłasza upadłość.

Śledztwo będzie się ciągnąć miesiącami a spółki już nie będzie.

Avatar
lubelak / 15 lipca 2014 o 09:02

Właśnie byłem bardzo zdziwiony że kierowca po opuszczeniu ZTL pojechał w prawo (na wschód)a nie w lewo (na zachód).

Avatar
55 / 18 lipca 2014 o 10:09

Toną w długach,zamknęli im gaz, właściciel nie odbiera wezwania do sądy nie płaci podatków
i ZUS,przepadł samochód wraz z papierosami.Za transakcje płaci kierowca tira pieniędzmi które przywiózł w walizce. Co to za praktyki? W jakim kraju my żyjemy?,chyba w dzikim. Arab czuje się jak u siebie na pustyni,on tam pan i władca, pewnie myśli że i tutaj  też ,skoro kupił. Nie za dużo dziwnych przypadków jak na tak krótki okres działalności "francuskiej firmy" ? Chyba już czas  winnych pociągnąć do odpowiedzialności Moim zdaniem francuski arab dobrze wie co robi i wie też  stało się z ubezpieczonym samochodem pełnym papierosów. Firma ubezpieczeniowa poniesie koszty i pokryje straty a arab zaciera ręce i liczy euro.Już pewnie odbił sobie 32 mln. które wydał na zakup zakładów, pozostaje pytanie  :Ile już zarobił?

Toną w długach,zamknęli im gaz, właściciel nie odbiera wezwania do sądy nie płaci podatków
i ZUS,przepadł samochód wraz z papierosami.Za transakcje płaci kierowca tira pieniędzmi które przywiózł w walizce. Co to za praktyki? W jakim kraju my żyjemy?,chyba w dzikim. Arab czuje się jak u siebie na pustyni,on tam pan i władca, pewnie myśli że i tutaj  też ,skoro kupił. Nie za dużo dziwnych przypadków jak na tak krótki okres działalności "francuskiej firmy" ? Chyba już czas  winnych pociągnąć do odpowiedzialności Moim zdaniem fr... rozwiń

Avatar
redaktorek / 15 lipca 2014 o 20:14

Dla mnie nie najdziwniejsze jest to, że ktoś coś ukradł, ale jak można było sprzedać fabrykę tytoniu, w tytoniowym eldorado bez zapisu w umowie, że jeśli nowy zarząd doprowadzi fabrykę do upadłości w ciągu 10 lat od jej przejęcia, fabryka staje się z powrotem własnością poprzedniego właściciela, a nowy właściciel ma wypłacić odszkodowanie w określonej wysokości. To odszkodowanie może być z ubezpieczenia. Wówczas wszystkie wrogie przejęcia jak to, czy spółki Solidarność produkującej słodycze, czy wielu innych spółek w Polsce od razu przestałyby się opłacać.

I kto później spłaci to co zostało?

Bardzo tendencyjny artykuł..... co z rzeczywistością ma nie za dużo wspólnego.

rozwiń
Avatar
lbn / 15 lipca 2014 o 20:12

Czy można w kiosku kupić 2,3 SZTUKI PAPIEROSÓW. OCZYWIŚCIE NIE.Więc przestańcie manipulować i  podawać ilość papierosów w sztukach bo kupuje się je w paczkach!!! Zamiast 1000sztuk papierosów powinno być 50 paczek lub 5 kartonów!! Odbiór psychologiczny 1000 a 5 jest szokujący tak właśnie się manipuluje masami.

Baranku 1000 szt. papierosów to może jest 5 pakietów w nie kartonów.

Avatar
KOT / 15 lipca 2014 o 10:45

Czy można w kiosku kupić 2,3 SZTUKI PAPIEROSÓW. OCZYWIŚCIE NIE.Więc przestańcie manipulować i  podawać ilość papierosów w sztukach bo kupuje się je w paczkach!!! Zamiast 1000sztuk papierosów powinno być 50 paczek lub 5 kartonów!! Odbiór psychologiczny 1000 a 5 jest szokujący tak właśnie się manipuluje masami.

Avatar
anka / 15 lipca 2014 o 09:29

Dla mnie nie najdziwniejsze jest to, że ktoś coś ukradł, ale jak można było sprzedać fabrykę tytoniu, w tytoniowym eldorado bez zapisu w umowie, że jeśli nowy zarząd doprowadzi fabrykę do upadłości w ciągu 10 lat od jej przejęcia, fabryka staje się z powrotem własnością poprzedniego właściciela, a nowy właściciel ma wypłacić odszkodowanie w określonej wysokości. To odszkodowanie może być z ubezpieczenia. Wówczas wszystkie wrogie przejęcia jak to, czy spółki Solidarność produkującej słodycze, czy wielu innych spółek w Polsce od razu przestałyby się opłacać.

Dla mnie nie najdziwniejsze jest to, że ktoś coś ukradł, ale jak można było sprzedać fabrykę tytoniu, w tytoniowym eldorado bez zapisu w umowie, że jeśli nowy zarząd doprowadzi fabrykę do upadłości w ciągu 10 lat od jej przejęcia, fabryka staje się z powrotem własnością poprzedniego właściciela, a nowy właściciel ma wypłacić odszkodowanie w określonej wysokości. To odszkodowanie może być z ubezpieczenia. Wówczas wszystkie wrogie przejęcia jak to, czy spółki Solidarność produkującej słodycze, czy wielu innych spółek w Polsce od razu przest... rozwiń

Avatar
To już było / 15 lipca 2014 o 09:23

Typowy wałek na zakończenie działalności firmy. Bankut wysyła towar, który niby znika, a sam zgłasza upadłość.

Śledztwo będzie się ciągnąć miesiącami a spółki już nie będzie.

Avatar
lubelak / 15 lipca 2014 o 09:02

Właśnie byłem bardzo zdziwiony że kierowca po opuszczeniu ZTL pojechał w prawo (na wschód)a nie w lewo (na zachód).

Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 9 10

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 3 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 21 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 33 2

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 67 12

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 32 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 50 13

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 45 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 413 13

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 8 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!