sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Papierowa bitwa o Dworzec Południowy PKS

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 czerwca 2013, 16:25
Autor: Dominik Smaga

Obskurny dworzec ma zniknąć niezależnie od tego, kto przejmie nieruchomość (Jacek Świerczyński)
Obskurny dworzec ma zniknąć niezależnie od tego, kto przejmie nieruchomość (Jacek Świerczyński)

Ratusz nie rezygnuje z przejęcia od PKS Wschód terenu Dworca Południowego. I nie zgadza się z zarzutami inwestora, któremu tę parcelę chce sprzątnąć sprzed nosa.

Sprawa dotyczy 0,6 ha gruntu położonego w obrębie ul. Młyńskiej, Dworcowej i Gazowej. Chodzi o teren Dworca Połu-dniowego PKS: plac manewrowy i zdegradowany budynek. Właśnie w tym miejscu władze Lublina chcą stworzyć nowoczesny dworzec autobusowy.

Działka należy do spółki PKS Wschód (ta z kolei należy do samorządu województwa), która wystawiła ją na przetarg. Miasto postanowiło, że w nim nie wystartuje, bo grunt wyceniono zbyt drogo i że ma własne, niższe szacunki. Przetarg wygrała firma Inwestorbp z Białej Podlaskiej, która była gotowa zapłacić blisko 2,7 miliona złotych.

Inwestor z Białej Podlaskiej planuje w tym miejscu galerię handlową i dworzec autobusowy. Informuje, że realizował już podobne przedsięwzięcia w różnych częściach Polski.

Prezydent Lublina postanowił mimo to przejąć ziemię. I wydał zarządzenie, w którym postanawia skorzystać z prawa pierwokupu nieruchomości. – Prawo to pozwala skorzystać gminie z prawa pierwokupu, jeśli dla nieruchomości wydana została decyzja o lokalizacji inwestycji mającej służyć celowi publicznemu – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta.

Ale na to nie zgadza się firma Inwestorbp, która zaskarżyła decyzję lokalizacyjną. – [Decyzja] nie jest więc ostateczna i w naszej ocenie nie można z niej wywodzić prawa pierwokupu, którego domagają się władze miasta – informuje w rzecznik spółki Katarzyna Czajkowska. Skarga trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Ale miasto uważa, że mimo wszystko może przejąć ziemię.

– Decyzja jest ważna, dopóki nie zostanie uchylona przez SKO – mówi Krzyżanowska. – Poza tym spółka Inwestorbp w chwili przygotowywania tej decyzji nie była stroną postępowania. Zamierzamy kontynuować czynności zmierzające do przejęcia nieruchomości i złożyć u notariusza oświadczenie o pierwokupie.

Rzeczniczka Inwestorbp stwierdza tymczasem, że jej firma wszelkie swoje kroki konsultowała z prawnikami i podtrzymuje zdanie, że magistrat nie powinien przejąć nieruchomości. – Czekamy teraz na to, jaką decyzję podejmie prezydent Lublina – stwierdza Czajkowska.

Dworzec planowany przez Ratusz miałby mieć trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Część przeznaczona do obsługi podróżnych zajęłaby około jednej trzeciej powierzchni, większość byłaby przeznaczona pod obiekty komercyjne, w tym butiki. Obok powstać ma pętla komunikacji miejskiej oraz parkingi.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Tomasz
jaacek s.
mladen
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tomasz
Tomasz (11 czerwca 2013 o 10:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Prywatne działki ,posesje sie wywłaszcza za marne pieniadze a tu przetarg i miasto chciało zaplacic mniej dochodzi do przetargu i miasto sie budzi ze też chce tylko troche za puzno nie rozumiem tego. To kiedy wreszcie działa wywłaszczenie tak jak w Polskim prawie i orzecznictwie sądowym rużne wyroki decyzje zależy od interpretacji danych osób i układów????????

Rozwiń
jaacek s.
jaacek s. (11 czerwca 2013 o 09:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

kiedy zuczyna nareszcie NAŻre się

Rozwiń
mladen
mladen (11 czerwca 2013 o 03:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

http://apartmani-tognon.freshcreator.com/ita/home

Rozwiń
ewka23
ewka23 (10 czerwca 2013 o 23:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wieści z Lublina:

http://pulsmiast.pl/pl/lublin/artykuly/index.html

Rozwiń
Ed
Ed (10 czerwca 2013 o 22:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pogonić  Inwestorbpy

po co nam galerie i nibydworzec Inwestorbpu - miasto powinno koniecznie im uprzykrzyć wszystko - bo działają w złej wierze - na to wygląda 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!