poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Papieskie wyróżnienie dla Leszka Mądzika

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 listopada 2014, 15:00

Dziś o godz. 18 w Auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, profesor Leszek Mądzik, założyciel i reżyser Sceny Plastycznej KUL zostanie uhonorowany Krzyżem Zasługi Pro Ecclesia et Pontifice, przyznawanym przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła.

• To wyjątkowe wyróżnienie?

Leszek Mądzik: - Cały czas próbuję sobie to wytłumaczyć, bo to jest poza wszystkim, co tradycyjnie się otrzymuje w dowód uznania. Ale wyróżnienie daje mi poczucie, że to, co robię, zostało zauważone, że się nie mylę. Ten fakt, ten dowód uznania, jest czymś wyjątkowym, szlachetnym, dotyka szeroko pojętego sacrum.

• Trzeba na ten honor wyjątkowo zasłużyć?

- Rad jestem, że to, co czynię dociera aż do Watykanu, skoro od Papieża przyszło takie wyróżnienie. Jakkolwiek nie zrobiłem nic jednorazowo spektakularnego, to przecież wszystkie moje spektakle dotykały jakiejś tajemnicy.

• Nie żal, że Jan Paweł II, który kochał teatr, nie docenił tych wartości?

- Tak, Jan Paweł II kochał teatr, pamiętam naszą rozmowę w Watykanie. W obydwu tych postaciach jest fenomen, choć oczywiście inny rodzaj emocji, wyrażania religijności. Jan Paweł II uważał, że cierpienie ma sens i musimy z tym sobie dawać radę. Papież Franciszek kieruje nas ku prostocie, żeby nie zabiegać o dobra doczesne. Tego, co mnie spotkało na razie nie ogarniam w kategoriach rozumowych, ale z pewnością jest to ważny komunikat na temat siebie.

• W gronie uhonorowanych Pro Ecclesia et Pontifice jest wiele znanych i zacnych ludzi...

- Byłoby fałszem, gdybym powiedział, że nie jest ważny kontekst, z kim się jest. Ale tym większe ma znaczenie znalezienie się w takim kręgu. Myślę, że ten mój obecny stan ducha da inny wymiar codzienności życia. Emocje, uczucia, duchowość były dla mnie zawsze najważniejsze, teraz to wydarzenie potęguje wiele refleksji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: leszek mądzik
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!