czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Park na Czubach: Dęby zostają?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 listopada 2008, 20:11
Autor: Dominik Smaga

11 dębów, które Ratusz chciał przesadzić, bo nie pasowały do projektu budowy nowego parku na Czubach może zostać na swym miejscu.

Opinia w tej sprawie trafi wkrótce na biurko miejskich urzędników.

Drzewa miały zniknąć, bo nie było ich w planie parku, którego budowa ruszyła w wąwozie wzdłuż osiedli Poręba i Widok. Robotnicy, którzy na zlecenie miasta porządkują teren, zaczęli pracę od usunięcia części drzew. Wcześniej eksperci uznali, że są one osłabione. Na zboczach pozostało jeszcze 11 dębów, które magistrat polecił przesadzić.

Mieszkańcy są oburzeni.

- Trzeba było zrobić taki projekt, żeby zachować te drzewa - mówił nam Witold Grabarczuk, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Czuby Południe. - Mimo że to samosiejki, powinny pozostać, skoro są zdrowe.

Po naszej publikacji drzewa w obronę wzięli ekolodzy. I napisali do Ratusza list z prośbą o poprawienie projektu.

- Choć dęby są młode, to przecież dużo starsze od drzew, które dopiero mają się tam pojawić. Mamy przez 20 lat chodzić po łysym parku i czekać, aż coś urośnie? Wystarczy odrobinę pomyśleć i nie upierać się przy swoim - twierdzi Krzysztof Gorczyca, prezes ekologicznej organizacji Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Na pomyśle, by dęby przesadzać nie zostawia suchej nitki. - Mieliśmy już takie przykłady. Drzewa się nie przyjęły. Przy oczyszczalni ścieków można zobaczyć smutną wystawę suchych kikutów.

- Dostaliśmy już pismo od ekologów - potwierdza Marek Młynarczyk, zastępca dyrektora miejskiego Wydziału Inwestycji, na którego zlecenie powstaje park. - Czy będziemy wprowadzać zmiany do projektu? Odpowiedź przygotujemy wspólnie z Wydziałem Ochrony Środowiska.

- To, czy przesadzanie drzew zakończy się sukcesem zależy w znacznym stopniu także od tego, jak się takie prace prowadzi - podkreśla Józef Piotr Wrona z Wydziału Ochrony Środowiska. - To młode dęby i powinny się przyjąć - dodaje. Tymczasem już kilka lat temu do innego wąwozu między LSM a Czubami trafiły młode dęby przesadzone z innych miejsc. Uschły.

Ale Ratusz nie upiera się już przy wyrzucaniu dębów z wąwozu. - Poprosiliśmy o opinię Zakład Zieleni LSM, który na nasze zlecenie robił inwentaryzację drzew w tym parku - informuje Wrona. - Chcemy się dowiedzieć, czy koncepcja budowy parku nie ucierpi na pozostawieniu drzew.

- Najlepiej, żeby te drzewa zostały. Tak odpowiem miastu - zapowiada Marta Kałużnia-cka z Zakładu Zieleni LSM. - Mnie one osobiście nie przeszkadzają i nawet lepiej, by zostały, bo projekt w tym miejscu jest dość monotonny i przewiduje duże łany krzewów. Owszem, w sąsiedztwie dębów krzewy będą miały gorsze warunki do rozwoju, ale można ich posadzić nieco mniej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kreska
wjk
Katii23
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kreska
kreska (6 listopada 2008 o 14:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pozwolę sobie zacytować to co juz napisałam wcześniej
(http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20081030/AKTUALNOSCI/181872416&SearchID=73335252381013)
Każdy architekt krajobrazu wie, że dobry projekt jakiegokolwiek ternu zieleni, uwzględnia wartości przyrodnicze miejsca. Każde istniejące drzewo (w dobrym stanie zdrowotnym) jest o wiele cenniejsze niż kilkanaście posadzonych (wartości przyrodnicze, klimatyczne, hydrologiczne czy estetyczne etc.). Przesadzenie drzewa jest bardzo drogie, wymaga zazwyczaj specjalistycznego sprzętu i mocno osłabia jego funkcjonowanie, a co za tym idzie możliwości "przyjęcia się" są bardzo małe.
Ilu architektów krajobrazu (nie architektów) tworzyło projekt "Doliny Dobrego Pasterza"?
Ilu architektów krajobrazu pracuje w UM Lublin i zatwierdziło ten projekt?
Rozwiń
wjk
wjk (6 listopada 2008 o 14:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dlaczego jeszcze nie naliczono opłat za wycięcie drzew? Czyżby nastąpiła liberalizaja przepisów? Głupie decyzje powinny być niezwłocznie zmienione a odpowiedzialni za nie ukarani tak jak prywatni właściciele.
Rozwiń
Katii23
Katii23 (6 listopada 2008 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BRAWO!!! Wreszcie mądra decyzja! Park bez zieleni to głupota totalna!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!