niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Parkowanie pod katedrą w Lublinie kosztuje nawet 50 zł

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 czerwca 2010, 21:32
Autor: Ewa Pajuro

50 zł trzeba dopłacić za parkowanie na środku placu przed lubelską archikatedrą. – To wyłudzanie pieniędzy – skarżą się mieszkańcy. – Raczej sposób na dyscyplinę – ripostuje firma, która administruje miejscem.

O tym, jak dużo kosztuje parkowanie pośrodku placu, przekonała się Katarzyna Frączek. – Była zima, wieczór, a parking zasypany śniegiem. Nie zauważyłam informacji, że na środku placu nie wolno parkować – wspomina. – Postawiłam auto w rzędzie między innymi samochodami, kupiłam bilet i gdy wróciłam – tak, jak kilku innych kierowców – znalazłam karteczkę z informacją, że muszę dopłacić 50 zł – opowiada.

Firmie EuroPark, która administruje parkingiem, pani Katarzyna zgłosiła zastrzeżenie, że plac jest nieodśnieżony.

– Dostałam zapewnienie, że ktoś się tym zajmie – wspomina. O całej sprawie kobieta przypomniała sobie kilka dni temu, gdy w skrzynce pocztowej znalazła wezwanie do zapłaty. Tym razem chodzi już o 150 zł, bo pierwotna kwota została powiększona o koszt ustalenia danych osobowych.

W środku dnia na dodatkową opłatę parkingową co chwila dają się złapać kolejni kierowcy.
– Wystarczy chwilę popatrzeć, co dzieje się na placu. Na środkowym pasie niby nie wolno parkować, ale i tak stoi tam rząd samochodów. A parkingowi, zamiast upomnieć, że tu nie wolno, stoją tylko i czekają, żeby włożyć za wycieraczkę blankiecik z opłatą – skarży się kierowca, który także zaparkował na środku placu.

Na naszym forum internetowym w sprawie opłaty dodatkowej toczy się gorąca dyskusja.
" Na parkingu nie było innych miejsc, a ja miałem wykupiony bilet. Zaparkowałem na środku. Zatknięto mi za wycieraczkę blankiet opłaty. Ta kara jest, moim zdaniem, bezpodstawna” – pisze użytkownik o pseudonimie Darek.

Firma EuroPark tłumaczy, że zakazała parkowania pośrodku placu ze względów estetycznych. Chodzi o to, że miejsce prezentuje się lepiej, gdy nie jest zastawione samochodami. – To na prośbę konserwatora zabytków pas środkowy jest wykluczony z parkowania. Plac przed archikatedrą to nie tylko parking, to też miejsce reprezentacyjne parafii oraz miasta – tłumaczy Magdalena Świentoń z EuroParku.

Parafia, która wydzierżawiła parking, potwierdza. – Plac jest zabytkowy. Sugerowaliśmy razem z konserwatorem, że na środku nie powinny stawać samochody i na takich warunkach udostępniliśmy miejsce firmie EuroPark. Opłatę firma ustaliła sama. Jej zadaniem jest dyscyplinowanie kierowców – wyjaśnia ks. Adam Lewandowski, proboszcz archikatedry.

Mieszkańcy nie kryją zdziwienia. – Gdyby rzeczywiście chodziło o pusty pas, to parkingowi upominaliby, że w tym miejscu nie wolno zostawiać aut. Tymczasem, im więcej samochodów, tym lepiej, bo od każdego można skasować 50 zł – denerwuje się pani Katarzyna.

EuroPark zapewnia, że kierowca może zawsze odmówić płacenia. – Klient korzystający z parkingu, ma możliwość złożenia reklamacji, zgodnie z widniejącym zapisem na druku opłaty dodatkowej, w terminie 10 dni – informuje Świentoń.

Problem widzą jednak prawnicy. – Według mnie, za parkowanie pośrodku placu przed archikatedrą nie można pobierać dodatkowej opłaty. Jeśli właściciel firmy chce ją pobierać, powinien jasno określić zasady, na jakich ma się to odbywać i wystawić cennik z informacją, w którym miejscu dokładnie stosuje się opłatę i jakiego obszaru ona dotyczy, a także jakie przepisy mają tu zastosowanie. Czegoś takiego tam nie zauważyłem – komentuje Mateusz Gruszczyk, prawnik z lubelskiej kancelarii Lex Generis.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~Bartek~
Luceq
Gość
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~Bartek~
~Bartek~ (30 czerwca 2010 o 12:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Właśnie przyszło mi do domu to samo co pani z artykułu czyli 150 zł "opłaty" dodatkowej. Uważam, że jest to zwykłe wymuszenie, zwłaszcza że jeśli mnie pamięć nie myli ostatni widziałem na tym parkingu tabliczkę, że na środku wolno parkować w dni takie od godz. do godz.
Rozwiń
Luceq
Luceq (24 czerwca 2010 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ojko napisał:
parking prowadziła katedra,ale zamiast zatrudniać pracownika zainstalowała parkomat dzieląc się wpływami z firmą z warszawy.Dzięki temu nawet w niedzielę można brać kasę(czesniej była gratis)Teraz człowiek który chce coś załatwić w kancelarii parafialnej,zanim zapłaci w niej za jakiś świstek już na samym początku zapłaci za parking.Skoro jednak wg proboszcza jest to plac parafialny to powinien służyć parafianom a nie celom zarobkowym.


Czyli jeśli ktoś pojedzie na mszę do katedry to musi płaci za parking?!
Coraz droższe życie katolika...
Rozwiń
Gość
Gość (23 czerwca 2010 o 23:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jaki śnieg,coś się pomerdało tej laluni,zresztą sami spójrzcie-stoi w podkoszulce.
Rozwiń
kowal895
kowal895 (23 czerwca 2010 o 21:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size=4]Z-Ł-O-D-Z-I-E-J-E[/size]
Księże Adamie zrób coś z tym,bo mi się serce kraja,że na to bezczynnie patrzysz.
Twój idol.
Rozwiń
Cha, cha, cha
Cha, cha, cha (23 czerwca 2010 o 18:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oddajcie wszystko Państwu Watykańskiemu, to będziecie wszędzie płacić za parking po 50 zł, jelenie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!