piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Parkowanie pod pomnikiem

Dodano: 3 sierpnia 2006, 20:10
Autor: Rafał Panas

Wczoraj po kilku godzinach negocjacji gmina żydowska podpisała porozumienie z władzami miasta i firmą Arkady. Strony się dogadały: przenosin monumentu nie będzie.

Teren, na którym stoi pomnik, kupiła od władz Lublina spółka Arkady. Chce wybudować na nim podziemny parking i galerię handlową. Dlatego monument miał być przeniesiony. Ten pomysł jednak nie spodobał się części środowisk żydowskich.
Wczorajsze rozmowy w Ratuszu były ciężkie. Początkowo szefowie warszawskiej gminy wyznaniowej żydowskiej nie chcieli zgodzić się na ruszenie pomnika nawet o centymetr. Wreszcie nieco ustąpili. Stanęło na tym, że na czas robót ziemnych pomnik trafi do depozytu, a po ich zakończeniu wróci na dawne miejsce.
- To najlepsze rozwiązanie z możliwych. Inwestycja ruszy, pomnik zostanie, a miasto dostanie na nowo zagospodarowane miejsce między ulicami Lubartowską i Świętoduską - cieszy się Tomasz Rakowski, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.
Dlaczego gmina żydowska nie godziła się na przenosiny pomnika? Zaważyło oświadczenie szefa organizacji lubelskich Żydów mieszkających w Nowym Jorku, Morrisa Wajsbrota. Powiedział Dziennikowi Wschodniemu, że widział jak w 1963 umieszczono w pomniku urnę z ziemią i prochami z miejsc żydowskiej kaźni na Lubelszczyźnie. Zaskakująca informacja skomplikowała sytuację, bo Żydzi sporadycznie godzą się na ekshumację.
- Generalnie jestem zadowolony. Choć rozmowy trwały rok, to w końcu gmina poszła nam na rękę - mówi Andrzej Wilczewski, prezes Arkad.

Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!