piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Parkowanie przy szpitalach jest za drogie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 sierpnia 2010, 17:11
Autor: Rafał Panas

Słono płacimy za parkowanie przy szpitalach. Ministerstwo zdrowia nie zamierza nic z tym robić. Problemem zajęli się parlamentarzyści. Sprawa trafi też do rzecznika praw obywatelskich.

Żeby zostawić samochód na parkingu przed lubelskimi szpitalami trzeba płacić. Np. godzina przed szpitalem przy ul. Jaczewskiego kosztuje 3,5 zł, po drugiej stronie ulicy w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zostawienie auta kosztuje 3 zł, a przed szpitalem wojskowym przy Al. Racławickich 5 zł.

– Ceny są straszne. Siedem pierwszych minut za darmo nie wystarcza nawet, żeby zostawić pacjenta. Parkingi powinny być bezpłatne. Ludzie muszą się leczyć, a jeśli na to idą pieniądze, to czemu chory ma płacić za postój samochodu? – denerwuje się pan Stanisław z Radzynia Podlaskiego, który przyjechał do szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie.

Wtóruje mu pan Piotr z Zamościa. – Jak przyjeżdżam tu na 10 godzin, to płacę bardzo dużo. Jestem zdecydowanie za zniesieniem opłat za postój na szpitalnych parkingach, zwłaszcza tak wysokich, jak teraz.

– Przyszli do mnie ludzie, których nie stać na zostawienie samochodu przed szpitalem. Opłaty utrudniają im korzystanie ze służby zdrowia – mówi Wojciech Żukowski, poseł PiS z Lublina. Zapytał Ministerstwo Zdrowia, czy nie zostało naruszone konstytucyjne prawo do opieki zdrowotnej, oraz czy ministerstwo ma pomysł na rozwiązanie problemu.

Marek Haber, podsekretarz stanu w MZ odpowiedział wymijająco. – Zakład opieki zdrowotnej samodzielnie ustala zasady gospodarowania swoim majątkiem. Naszym zdaniem, pobieranie opłat za parkowanie nie jest sprzeczne z konstytucją.

– Nie takiej odpowiedzi oczekiwałem – denerwuje się Żukowski. – Wysyłam pismo do rzecznika praw obywatelskich w sprawie zwolnienia z opłat osób, których nie stać na płacenie za przyszpitalne parkingi. – Gdy dotrze do nas pismo, zastanowimy się co można zrobić – usłyszeliśmy wczoraj w biurze rzecznika.

Szpitale tłumaczą, że potrzebują pieniędzy na bieżące utrzymanie parkingu (np. sprzątanie) oraz na podatki od nieruchomości.

– Z opłat nie zrezygnujemy. Przecież na innych parkingach w mieście też trzeba płacić. I robią to wszyscy, bez względu na stan zdrowia – mówi Monika Zarzycka, zastępca komendanta szpitala wojskowego przy Al. Racławickich.

Za parkowanie przy szpitalu "papieskim” w Zamościu trzeba płacić, jeśli auto stoi dłużej niż kwadrans. Każda kolejna rozpoczęta godzina parkowania kosztuje 3 zł (po 5 godz. kierowca jest zwolniony z opłaty). Firma, która dzierżawi teren przekazuje co miesiąc na konto szpitala prawie 44 tys. złotych brutto.

– Pieniądze przeznaczamy na pokrycie podatku od nieruchomości, który wynosi rocznie ok. 400 tys. złotych – informuje Ryszard Pankiewicz, rzecznik prasowy szpitala "papieskiego” w Zamościu.
Szczęście mają pacjenci z Chełma. Za parkowanie przed tamtejszym szpitalem nie trzeba płacić, choć dyrekcja nie wyklucza wprowadzenia opłaty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
zwykły człowiek
RaPi
obiektywny
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zwykły człowiek
zwykły człowiek (20 sierpnia 2010 o 15:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='RaPi' date='20 sierpień 2010 - 15:16 ' timestamp='1282310171' post='332517']
I ulica nie jest na tyle szeroka aby ruch odbywał się płynnie gdy na poboczu stoją auta.
[/quote]
Kolego, mijasz się z prawdą. Otóż całkiem niedawno widziałem, jak stały samochody wzdłuz ulicy konstantynów, równolegle przy krawężniku od strony szpitala i z drugiej tez stały w zatoczkach i jechały tą ulicą samochody w obu kierunkach. Ruch odbywał się płynnie.

Bez wciskania kitu - tą ulica nie jeżdżą ciężarówki. A dwie osobówki bez problemu się miną, no chyba, że ktoś ma 3 promile i w związku z tym potrzebuje 3 m dodatkowej przestrzeni z każdej strony.
Rozwiń
RaPi
RaPi (20 sierpnia 2010 o 15:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='zwykły człowiek' date='20 August 2010 - 09:59 AM' timestamp='1282287599' post='332282']
Ale to nie tylko wina rządu. Również władze miasta nic nie robią w tym zakresie.

Podam tu dwa przykłady:

1. - ul. Konstantynów. Jak wiadomo leci sobie ta ulica obok szpitala im kard. Wyszyńskiego. I jest ona na tyle szeroka, że jeżeli po jednej i drugiej stronie równolegle do krawężnika zaparkują da samochody, to i tak kolejne dwa jadące tą ulicą mogą się bez problemu minąć. (Chodzi mi o ten odcinek ulicy przyległy do ogrodzenia szpitala, zaczynający się za wjazdem na parking szpitalny patrząc od strony al. Kraśnickiej). Ale władze Lublina postanowiły wykorzystać fakt płatnego parkingu i wyraźny deficyt miejsc darmowego parkowania, postawiły na ul. Konstantynów zakaz zatrzymywania i nasyłają straż miejską, żeby doiła z kasy ludzi chorych, ich rodziny tych co ich odwiedzają. Dla władz miasta nie liczy się to, że ci ludzie często ostatni grosz wydają na leki. Maja to w d...pie. No bo gdyby było inaczej, to zdjęto by ten idiotyczny zakaz na ul. Konstantynów.

2. Podobna sytuacja jest w Lubartowie, gdzie jest spory parking przyszpitalny. Dawniej, kiedy był on bezpłatny, spokojnie mieściły się na nim samochody ludzi chorych i ich rodzin. Żadne samochody n ie stawały na przylegających uliczkach. Obecnie, kiedy jest płatny, parking świeci pustkami, a ludzie szukają kawałka krawężnika, nierównego placu wzdłuż ulicy Łąkowej, czy nawet stają na równie idiotycznym zakazie na Cichej, żeby biletami za parkowanie nie podwyższać i tak wysokich kosztów leczenia.

To tylko dwa przykłady, które na pewno nie wyczerpują wszystkich przypadków bezduszności urzędników i władz szpitali.
[/quote]

Zakaz zatrzymywania i postoju umieszczony był już długo przed tym zanim parking pod szpitalem był płatny. Ludzie parkują w tak bezmyślny sposób że blokują ruch na tej ulicy i zagrażają bezpieczeństwu. I ulica nie jest na tyle szeroka aby ruch odbywał się płynnie gdy na poboczu stoją auta.
Rozwiń
obiektywny
obiektywny (20 sierpnia 2010 o 12:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Karol' date='20 sierpień 2010 - 08:58 ' timestamp='1282287530' post='332281']
Bzdury jakieś... Nie stać go na parking, a jeździ autem:-))). To na auto go stać???? A na benzynę??
Są autobusy, można podjechać autobusem. Przystanek w pobliżu. UWAGA! Autobusy też są płatne!!!
[/quote]


rozumiem ze was nie stac na wlasne auto i wylewacie swe zale na forum? Heh..
Rozwiń
Gość
Gość (20 sierpnia 2010 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='kierowiec.' date='20 sierpień 2010 - 08:30 ' timestamp='1282285840' post='332272']
...paranoja,jezdzi samochodem a nie stac go na parkowanie ??!!wiec na piechote lub autobusem dziadu..
[/quote]
Nic gościu nie czaisz.... np w Francji nad oceanem wszystkie parkingi są za darmo, choć wszystkich na nie stać.
Rozwiń
Gość
Gość (20 sierpnia 2010 o 09:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KAROLOWI ŻAL DUPĘ ŚCISKA,ŻE MUSI CAŁE ŻYCIE CISNĄĆ Z BUTA.A FORUM I CUDZY KOMPUTER DAJE MOŻLIWOŚĆ DOWARTOŚCIOWANIA.SPIEPRZAJ DZIADU!!!!!!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!