środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Parkujesz ryzykujesz. Plac przed Orfeuszem tylko dla klientów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lutego 2010, 21:10

Koniec z nocnym parkowaniem przy Domu Towarowym „Orfeusz”. Jego właściciele nie chcą, by okoliczni mieszkańcy zostawiali tam samochody. – Jeśli prośby nie poskutkują, sięgniemy po bardziej zdecydowane środki – zapowiada kierownictwo Orfeusza.

W zeszłym tygodniu kierowcy samochodów zaparkowanych przy Orfeuszu znaleźli rano za wycieraczkami wiadomość od właściciela budynku. Dowiedzieli się z niej, że parking przeznaczony jest tylko dla klientów sklepu. Nocne parkowanie jest zabronione, zwłaszcza że samochody utrudniają odśnieżanie placu.

– Jest również informacja, że samochód może zostać uszkodzony – mówi pan Michał z Czechowa. – Dla mnie brzmi to jak groźba. Osiedlowe parkingi są zasypane. Do tej pory wielu mieszkańców zostawiało tu samochody i nikomu to nie przeszkadzało.

Nie przeszkadzało, bo nie było takiej zimy – odpowiadają właściciele Orfeusza.
– Wynajęliśmy firmę do odśnieżania, ale maszyny nie mogą dostać się na parking – mówi Tadeusz Rekiel, prezes firmy Otex, do której należy Orfeusz. – W dzień są klienci, a nocą plac jest zastawiony samochodami mieszkańców. Kierowcy pługów nie chcą tam wjeżdżać, by nie robić szkód.

Mieszkańcy pobliskiego osiedla tłumaczą, że nie mają gdzie zostawiać swoich pojazdów. Miejsc parkingowych brakuje, a większość z nich jest zasypana. Poza tym, plac przy Orfeuszu nie jest w żaden sposób oznakowany.

– Nie ma informacji, że to teren prywatny – dodaje pan Michał. – Brakuje odpowiednich znaków drogowych, choćby zwykłego zakazu. Przecież można coś takiego postawić, zamiast straszyć ludzi. Wówczas każdy będzie wiedział, że wjeżdża na własne ryzyko.

Taka informacja niebawem się pojawi.
– Zamówiliśmy już odpowiedni znak – dodaje Rekiel. – Wcześniej nie mieliśmy takich kłopotów, więc nie był potrzebny. Dobrze, że kierowcy się wystraszyli. To teren prywatny. Może wreszcie ktoś to uszanuje.

Kierownictwo Orfeusza liczy, że akcja z karteczkami przyniesie skutek. Oporni kierowcy mogą się liczyć z roszczeniami ze strony Oteksu.

– Teren należy do prywatnej spółki, która może nim zarządzać wedle własnego uznania – mówi Ryszarda Bańka, rzecznik lubelskiej Straży Miejskiej.

– Brak oznakowania placu nie ma tu nic do rzeczy. Właściciel ma prawo wystąpić do kierowców o opłaty. My natomiast nie możemy wystawiać mandatów. Ewentualne szkody mogą być traktowane, jak normalna kolizja.

Otex zapewnia, że nie zamierza grodzić parkingu. Samochodom pozostawionym na noc nie grozi też odholowanie. Ale ich właścicielom, którzy nie zrezygnują z nocnego parkowania, grożą karne opłaty.

Co robić, gdy pług uszkodzi samochód?

– Trzeba zanotować numer rejestracyjny pojazdu, który uszkodził nam samochód. Jeśli nie udało się, wystarczy świadek, który widział zdarzenie i zapamiętał czy na pojeździe były oznaczenia firmy – mówi Beata Gita z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM w Lublinie.

– Z tymi informacjami trzeba się zgłosić do wydziału. Można też sprawę zgłosić na policję. Jeżeli firma stwierdzi, że nie odśnieżała w tym czasie, to sprawa może trafić do sądu. Tam, niestety, na nas spada odpowiedzialność za udowodnienie winy. (TOM)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Mieszkaniec Kameralnej 7
Jotgie
aa
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Mieszkaniec Kameralnej 7
Mieszkaniec Kameralnej 7 (9 lutego 2010 o 18:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kw napisał:
Spóldzielnia powinna teraz wykupić nocne miejsca parkingowe przy Orfeuszu skoro swoim mieszkańcom nie zapewniła miejsc parkingowych. Wystarczy zobaczyć co sie dzieje przed blokiem na Kameralnej 7 i 9.

Nikt nie powiedział, że masz parkować pod oknem. Jednak z drugiej strony patrząc mieszkańcy Kameralnej 7 znaleźli dodatkowe miejsca do parkowania z tyłu bloku na alejce - przeszkadzało to wścibskiej pani z VII piętra, nieprawdaż?
Na parkingu koło Orfeusza jest zaparkowanych wiele aut mieszkańców wspólnoty Kameralna 5 ) A swoją drogą idąc tym tokiem rozumowania dlaczego osoby przyjeżdżające do przychodni zdrowia na Kameralnej 5 parkują na parkingu Kameralnej 7? Przecież to nasz "prywatny" parking .

Uwaga kogoś komentującego wcześniej o 20letnich gratach jak najbardziej słuszna ale dotyczy całego Lublina a nie tylko tego osiedla
Rozwiń
Jotgie
Jotgie (8 lutego 2010 o 17:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszystko można pogodzić, tylko trzeba chcieć. Wystarczy ustalić opłatę za nocne parkowanie, wyznaczyć odpowiednie miejsca i ustalić godziny np. 18:00-6:00 i zobowiązać każdego parkującego do odśnieżenia swojego stanowiska na sąsiednie miejsce parkingowe, skąd bez problemu będzie można usunąć śnieg... Lub dogadać się z każdym z osobna - w końcu takiej zimy nie była 20 lat! Ale widać, że pracownicy Orfeusza nie czują zbytnio bluesa do interesu.
Rozwiń
aa
aa (8 lutego 2010 o 16:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[color="#0000FF"][size=4]"każde takie parkowanie będziemy zgłaszać na policję......
boooooo to przecież nasz teren i niby dlaczego Art.32 pkt 1 i 2 Ustawy Zasadniczej nie miałby mieć zastosowania w obie strony ?"
[/color][color="#FF0000"]Dokładnie tak, niech każdy egzekwuje jego prawo do mienia prywatnego. Jeszcze tego nie zrobiliście? Dziwię się. [/color]Jak postawicie znaki i będziecie ścigać klientów butików/firm/urzędów/cokolwiek tam jest parkujących na waszym terenie, to te butiki/firmy itd. będą ZMUSZONE zbudować parkingi dla swoich klientów., I wy zyskacie, i oni. Innej metody, jak egzekwowanie swojego prawa, nie ma. Inaczej - czekajcie jeszcze 30lat aż spółdzielnia raczy zauważyć problem z parkowaniem.[/size]
Rozwiń
kw
kw (8 lutego 2010 o 15:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spóldzielnia powinna teraz wykupić nocne miejsca parkingowe przy Orfeuszu skoro swoim mieszkańcom nie zapewniła miejsc parkingowych. Wystarczy zobaczyć co sie dzieje przed blokiem na Kameralnej 7 i 9.
Rozwiń
Beret
Beret (8 lutego 2010 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kasia napisał:
W takim razie żądamy zakazu wjazdu na ul. Lawinową i Kameralną klientów ORFEUSZA, którzy nierzadko tu trafiają, podobna żądanie kierujemy pod adresem szkółek jazdy - WJAZD "eLek" stanowczo wzbroniony!


A po cholerę klienci Orfeusza mieliby się pchać na te slams-zaułki na Lawinowej, skoro mają duży parking pod samym Orfeuszem. No chyba, że parking jest zajęty przez wasze 20-letnie Sierry i Golfy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!