poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Pasaż Victoria: Czy z miejskim konserwatorem pójdzie łatwiej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 kwietnia 2012, 20:07
Autor: (mb, jsz)

Tak ma wyglądać Pasaż Victoria
Tak ma wyglądać Pasaż Victoria

Sprawą Pasażu Victoria będzie mógł się zająć teraz nie wojewódzki, ale miejski konserwator zabytków, który zaczął właśnie dysponować nowymi uprawnieniami. – Podpisałem porozumienie z wojewodą na temat przejęcia części jej kompetencji w zakresie ochrony zabytków – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Chodzi m.in. o wydawanie zezwoleń i określanie zaleceń konserwatorskich dla zabytków na Starym Mieście i w Śródmieściu.

– Z wyjątkiem nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków odrębnymi, indywidualnymi decyzjami oraz spraw dotyczących archeologii – zaznacza Hubert Mącik, miejski konserwator.

Na tym terenie w gestii wojewody pozostanie ok. 20 proc. nieruchomości, w tym większość najcenniejszych zabytków. Pozostałe przejmuje pod swoje skrzydła konserwator miejski. – Miasto uzyskało istotne narzędzie do zarządzania dziedzictwem narodowym
na swoim terenie – podkreśla Mącik.

Dla inwestorów otwiera to nowe możliwości. Teraz właściciel kamienicy ze ścisłego centrum będzie pytał o zgodę na remont miasto. Podobnie ze stawianiem nowych budynków. Przypomnijmy, że na budowę nowej kamienicy na placu Rybnym nie zgodził się właśnie wojewódzki konserwator zabytków. To samo dotyczy Pasażu Victoria, który miałby powstać w miejscu dawnego "pedetu”.

– Postępowania już wszczęte, będą kontynuowane przez konserwatora wojewódzkiego – mówi Mącik. – Ale jeżeli wpłynie nowy wniosek, trafi do nas.

To otwiera furtkę dla inwestora, który chce budować Pasaż Victoria. Nie wiadomo, czy spółka Centrum Development & Investments skorzysta z tej możliwości. – Na razie nie udzielamy żadnych komentarzy, dotyczących naszej inwestycji w Lublinie – kwituje Dorota Wojciechowska, rzecznik CDI.

Projekt spółki spotkał się ze sprzeciwem nie tylko lubelskich służb konserwatorskich. – Nasze stanowisko utrzymał w mocy minister kultury – przypomina Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków.

Odmowną decyzję w tej sprawie wydał również Wydział Architektury Urzędu Miasta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Marconi
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Marconi
Marconi (5 kwietnia 2012 o 12:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A z Kosmosem poszło tak łatwo i szybko.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!