niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Pasaż Victoria. Konserwator nie zgodził się na budowę galerii

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 marca 2011, 09:29
Autor: (jsz)

Tutaj miał powstać Pasaż Victoria (Bartłomiej Żurawski)
Tutaj miał powstać Pasaż Victoria (Bartłomiej Żurawski)

Na razie nie ma mowy o rozbiórce popularnego "pedetu”. W jego miejscu ma stanąć Pasaż Victoria. Konserwator zabytków nie zgodził się jednak na budowę, w formie proponowanej przez inwestora. Teraz spółka CDI będzie musiała zmienić projekt.

Konserwator zabytków nie uzgodnił projektu tzw. decyzji o warunkach zabudowy. Przygotował go magistrat, na wniosek inwestora. Dokument jest konieczny do realizacji inwestycji. Musi jednak uzyskać akceptację służb ochrony zabytków. Dziś konserwator poinformował oficjalnie, że takiej zgody nie wydał.

W specjalnym piśmie wymienia szereg argumentów. Okazuje się, że analiza urbanistyczna załączona do projektu nie uwzględnia istniejącej zabudowy. W propozycji przesłanej przez ratusz nie wskazano też zakresu dopuszczalnych wyburzeń. Co więcej, nie wzięto pod uwagę wniosków przedstawionych przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną.

To organ doradczy, w którym zasiadają lubelscy architekci i urbaniści. Mieli oni wątpliwości, dotyczące m.in. wysokości nowej zabudowy i zagospodarowania placu przez dawną Galerią Centrum. Krytykowali też proponowany układ komunikacyjny, w tym pomysł budowy parkingu na ostatniej kondygnacji Pasażu Victoria. Komisja uznała, że przed dawną Galerią Centrum należy pozostawić otwarty plac.

Parkingi powinny być zaprojektowane pod ziemią. Z kolei wysokość Pasażu Victoria od strony Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kapucyńskiej powinna być zbliżona do obecnej wysokości dawnej Galerii Centrum. Pozostała część kompleksu nie może przewyższać sąsiednich budynków. Eksperci sprzeciwili się też wyburzeniu kamienic przy ul. Kościuszki 4 i ul. Peowiaków 5. Oficjalne stanowisko komisji było znane już w listopadzie, ale według WKZ, ratusz go nie uwzględnił.

Zdaniem konserwatora proponowane warunki zabudowy "pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa”. – Wiele sformułowań zawiera alternatywne warunki zabudowy i pozostawia swobodę wyboru ostatecznych rozwiązań, co jest niedopuszczalne – czytamy w oficjalnym stanowisku WKZ.

O odrzuceniu projektu przesądziło też kilka argumentów ściśle konserwatorskich. Chodzi przede wszystkim o zbyt duży stopień zabudowy parceli. Wskaźnik ten przekroczyłby 92 proc. Kolejna z przyczyn to zbyt duże gabaryty Pasażu Victoria. Projekt wspomina o wysokości sięgającej 25 m. Tak duży gmach, zdominowałby otoczenie. Konserwator nie zgadza się również na zabudowę skweru przed popularnym "pedetem”. Przychylił się tym samym do opinii urbanistów.

Wątpliwości wzbudziła również proponowana szerokość elewacji Pasażu Victoria, od strony ul. Kapucyńskiej. Według konserwatora doprowadzi to do powstania zbyt monumentalnej fasady.
Nie ma też zgody na wyburzenie dwóch kamienic przy ul. Peowiaków i ul. Kościuszki. WKZ wszczął już postępowanie w sprawie ich wpisu do rejestru zabytków.

W swoim stanowisku konserwator wytknął też urzędnikom, że roboczy projekt decyzji o warunkach zabudowy nie był wcześniej przedyskutowany z ekspertami, mimo ich wyraźnych wniosków.
– Doprowadziło to do wydania decyzji sprzecznej z postulatami MKUA, wnioskiem inwestora, grożącej naruszeniem wartości zabytkowych śródmieścia Lublina – czytamy w piśmie WKZ.

Konserwator zapewnia, że nie jest przeciwny samej inwestycji. Jego decyzja nie oznacza również, że Pasaż Victoria nie ma szans na realizację. Konieczna będzie jednak zmiana projektu przez inwestora. Z kolei urzędnicy muszą precyzyjnie określić warunki zabudowy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Lublinianin
kuki
lublin kiedys
(28) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Lublinianin
Lublinianin (14 marca 2011 o 17:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale psioczycie na konserwatora. Niesłusznie. Ja nie chcę widzieć w centrum Lublina aluminiowo-szklanego szkaradztwa, które do niczego nie pasuje. Słuszna jest koncepcja wyburzenia obecnego "wcielenia" PDT-u ale w to miejsce powinien zostać wzniesiony budynek "z krwi i kości" a nie jakieś dziwactwo oparte na belkach i śrubach. Musi także pasować do istniejącej zabudowy a zatem nie może być mowy o tym komercyjnym (czytaj: nijakim) wyglądzie i kształcie. Podobnie rzecz ma się z placem litewskim. Komu przeszkadzają drzewa? Na cholerę komu potrzebna jest betonowa pustynia zamiast fontanny i drzew? Chyba tylko idiocie pozbawionemu gustu i odrobiny poczucia estetyki...
Rozwiń
kuki
kuki (14 marca 2011 o 16:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A niech go ku*** krowa zaciśnie tego je***ego znajducha!!! Frajer skończony!!! Pedet zabytkiem hah dobre bez kitu dobre!!! cała ta niby galeria wygląda jak jakiś szwabski bunkier w którym nawet porządnych sklepów nie ma!!!
Rozwiń
lublin kiedys
lublin kiedys (14 marca 2011 o 16:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przeciez to teraz takie urocze miejsce ,indianie beda grac na fujarkach takie europejskie piekna budowla ta galeria centrum bleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee konserwa won z tubtina
Rozwiń
obserwator dna
obserwator dna (14 marca 2011 o 15:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na tych wizualizacjach lubelskiego projektu rewitalizacji placu Litewskiego widać jak na dłoni o co chodzi z tym placem i kościołem z klasztorem Kapucynów. Jeżeli ktoś tego nie rozumi to nich się naumi i zrozumi, a jeżeli wciąż nie rozumi niech zamilczy ze wstydu! Wyżej pleców brachu nie podskoczysz.
http://lh3.ggpht.com/_Iepg8ICdxh0/TT7BFraGyKI/AAAAAAAAAGw/r7zBRRb3Wks/s0/kam14.jpg
http://lh3.ggpht.com/_Iepg8ICdxh0/TT7BcjOC-sI/AAAAAAAAAHc/UDFBRzRWSkA/s0/kam13.jpg
żródło: http://placlitewski.blogspot.com/
Rozwiń
stary mieszkaniec
stary mieszkaniec (14 marca 2011 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czas najwyższy ,aby hamulcowa Konserwator odeszła z Lublina.
To Ona nie chce od 2 lat dopuścić do wykonywania swoich obowiązków Miejskiego Konserwatora Zabytków.
A może po odejściu Jej protektora ,Wojewody Ż.czas o tym pomyśleć.
Może wreszcie coś się ruszy!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (28)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!