wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Pasaż Victoria zamiast pedetu. Co dalej z inwestycją?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 lutego 2011, 19:54

Pasaż Victoria miałby stanąć w miejscu dzisiejszego pedetu (WIZUALIZACJA: SPÓŁKA CDI)
Pasaż Victoria miałby stanąć w miejscu dzisiejszego pedetu (WIZUALIZACJA: SPÓŁKA CDI)

Do końca lutego wyjaśni się sprawa przebudowy dawnej Galerii Centrum. Specjaliści zdecydują, na co pozwolić inwestorowi. Właściciel popularnego pedetu chce postawić w jego miejscu trzykrotnie większy obiekt – Pasaż Victoria.

WIDEO

Spółka CDI przedstawiła swój projekt jesienią ubiegłego roku. Z koncepcji wynika, że gmach dawnej Galerii Centrum ma być wyburzony. W jego miejscu stanie Pasaż Victoria. Budynek w najwyższym punkcie miałby liczyć ponad 20 metrów wysokości. Jego powierzchnia byłaby trzykrotnie większa, od dzisiejszego pedetu. Lubelscy urbaniści i architekci skrytykowali plany CDI. Ich zdaniem, projektowany budynek jest zbyt wysoki i poprzez swoje gabaryty może zdominować otoczenie. To tylko jeden z długiej listy zarzutów.

– Pasaż Victoria nie będzie wyższy od sąsiednich kamienic – dodaje Gurbiel. – Wyjaśniliśmy tę kwestię po dokładnym zbadaniu projektu CDI. Okazało się, że nowa inwestycja tylko nieznacznie przewyższa okoliczną zabudowę. Generalnie, w porównani u do pierwotnej koncepcji nie wprowadziliśmy rewolucyjnych zmian. Rozstrzygający głos będzie miał jednak konserwator zabytków.

Według urzędników, nie ma też formalnych podstaw, by zabronić inwestorowi choćby częściowego zabudowania placu przed pedetem. Byłaby to kontynuacja istniejące linii zabudowy, od strony Krakowskiego Przedmieścia. Co więcej, sąsiednie parcele są zabudowane w ponad 90 procentach. Nie wiąże to jednak konserwatora zabytków, który może brać pod uwagę szereg innych kryteriów.

Projekt CDI zakładał wyburzenie kamienic, m.in. przy ul. Peowiaków. Firma może mieć z tym problem. Konserwator chce wpisać do rejestru zabytków gmach z nr 5. Wszczął już odpowiednią procedurę. Jeśli zdąży przed wydaniem decyzji o warunkach zabudowy, CDI nie będzie mogło pozbyć się budynku. W grę wejdzie jedynie przebudowa i to pod dokładną kontrolą konserwatora.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
paula
nmok
100 g.
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

paula
paula (2 marca 2011 o 09:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rewelacja!!! nie mogę się doczekać kiedy takie cudo powstanie w Lublinie. Coś w końcu zaczęło by się dziać w tym mieście... Wszystko jest w rękach p.konserwatora;)
Rozwiń
nmok
nmok (7 lutego 2011 o 15:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
BARDZO ŁADNIE PREZENTUJE SIĘ TEN PROJEKT, MOIM ZDANIEM BARDZO DOBRZE POPRAWIŁBY ESTETYKĘ I WYGLĄD TEJ CZĘSCI KRAKOWSKIEGO, ALE NIE ZDANIEM P...KONSERWATORÓW TFU ZABYTKÓW!!?? ONI WOLA STRASZAKA Z OKRESU GOMUŁKI ALBO GIERKA, ZWANEGO ZABYTKIEM,CHA,CHAA!!RĘCE OPADAJĄ JAK WRACA SIĘ Z INNYCH MIAST, GDZIE IDZIE WSPÓŁGRAĆ PLANOM DECYDENTÓW I KONSERWATORÓW ZABYTKÓW I DBAĆ O NOWOCZESNY WYGLĄD MIASTA(MOWA O KRAKOWIE,POZNANIU,WROCŁAWIU,GDAŃSKU ITD!), DO LUBLINA I WIDZI TĘ MIZERIĘ I NIEUDOLNOŚĆ APRARTU URZĘDNICZO-KONSERWATORSKIEGO!!LUBLIN NIE MOŻE BYĆ ŁADNYM I NOWOCZESNYM MIASTEM, TYLKO ZAŚCIANKIEM,BO TU DOMINUJE ZAŚCIANKOWE MYŚLENIE DECYDNETÓW!!ONI ZATRZYMALI SIĘ W XIX WIEKU!WSTYD!!
Rozwiń
100 g.
100 g. (7 lutego 2011 o 14:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
lubelski urzędnik nie pozwoli by miasto się rozwijało. Jak budować to tylko drewniane budki jak na 3 Maja. W skansenie tylko tak można.
Rozwiń
Gość
Gość (7 lutego 2011 o 14:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Budynek PEDET-u powstał w latach 60-tych i stanowi zabytek stylu modernistycznego.
Tak twierdzą lubelscy architekci.

MODERNIZM − styl w architekturze światowej rozwijający się w latach około 1918-1975.

Zachowajmy ten szary bunkier (przypominający hitlerowski schron) dla potomnych.
Rozwiń
kolo
kolo (7 lutego 2011 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jiko' timestamp='1297077536' post='434393']
No taaak, za mało krzaków i nie da się przejechać furmanką... To jest właśnie lubelskie myślenie... Polecam wyjazd do Krakowa i analizę inwestycji w centrum miasta (Galeria Krakowska itp)... Polecam też wyjazdy do Białegostoku, Kielc czy Rzeszowa... A my zachowajmy ten socrealistyczny skansen w całości... Za parę lat będziemy pośmiewiskiem wschodniej Polski...
[/quot
Z tą Galerią Krakowską to bym nie przesadzał, z punktu widzenia biznesowego była to chybiona inwestycja - w porownaniu z innymi centrami handlowymi o podobnej powierzchni w naszym kraju. Stała się wielką poczekalnią i szaletem. Pomysł tak rozwiązanego węzła komunikacyjnego jednak uważam za udany.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!