piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Pesa Dart od grudnia pojedzie z Lublina. Kolej zapowiada kolejne wygody

Autor: Dominik Smaga

Od wtorku znamy już pierwsze (i nie ostatnie) z lubelskich połączeń, które w grudniu przejmie nowoczesny pociąg Dart. Kolej obiecała coś jeszcze. To, że za rok na tory wyjadą odnowione wagony. I to tak odnowione, że będą mieć nawet... podgrzewacze do dziecięcych posiłków

Pierwszy Dart będzie kursować jako pociąg IC Roździeński łączący Lublin z Katowicami – zapowiada Beata Czemerajda z PKP Intercity. Pociąg wyjedzie z Lublina o godzinie 10.00, na stacji Warszawa Centralna ma być o 12.15, w Częstochowie o 14.57, a o godz. 16.16 w Katowicach. Powrotny kurs: Katowice 11.43, Warszawa 15.50, Lublin 18.01.

Na jednym połączeniu się nie skończy. Darty mają przejąć docelowo pięć kursów z Lublina do stolicy, a dwa nie skończą tu biegu: jeden pojedzie do Wrocławia, a drugi właśnie do Katowic. Pierwsze Darty zabiorą pasażerów 13 grudnia, kolejne będą stopniowo włączane do ruchu aż do wiosny. Spółka PKP Intercity zamówiła 20 takich pociągów: klimatyzowanych, ze stolikami, przedziałem barowym i innymi wygodami.

 

Wczoraj przewoźnik ogłosił swój nowy plan inwestycyjny i obiecał w nim następne udogodnienia. Zamierza gruntownie przebudować 400 starych, nieużywanych wagonów. To dużo czy mało? – Wszystkich wagonów mamy około 2000, z czego na co dzień w ruchu jest 1300 – mówi Zuzanna Szopowska, rzecznik przewoźnika. – Oznacza to, że odnowimy ponad połowę wagonów, które teraz są odstawione.

W wyniku przebudowy powstać mają nowoczesne wagony z przedziałami, bez przedziałów, restauracyjne i wielofunkcyjne. Na liście wygód są i takie, które mają sprawić, by podróż z dzieckiem była jak najbardziej przyjemna i dla dziecka, i dla rodziców. Kolej zapowiada więc ekrany do wyświetlania bajek, tablice do rysowania, urządzenia do podgrzewania posiłku dla dziecka, czy też specjalne foteliki.

– Przetargi na modernizację wagonów zostaną ogłoszone na przełomie października i listopada – informuje Szopowska. – Chcemy, żeby pierwsze wagony wyjechały już w przyszłym roku, raczej pod koniec. Większość wyjechałaby w roku 2017, ostatnie w 2018 r.

Wśród tras, na które trafić ma taki odnowiony tabor jest połączenie z Lublina przez Kielce i Katowice do Wrocławia.

Inne inwestycje

Lublin ma być jednym z miast, gdzie wyremontowane zostaną kolejowe stacje serwisowe, które zyskają m.in. system do zbierania i uzdatniania deszczówki.

Wczoraj kolej zapowiedziała też modernizację około 60 lokomotyw, które przede wszystkim mają się stać szybsze, bo pojadą z prędkością 160 km/h zamiast 125 km/h. Lokomotywy będą też klimatyzowane, bezpieczniejsze i bardziej ekonomiczne.

Czytaj więcej o: pociąg kolej Pesa Dart
Gość
Mariusz
Mariusz
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 listopada 2015 o 20:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pięknie się prezentują te darty - nasz produkt - fajnie że chociaż tabor kolejowy mamy swój i to na wysokim poziomie - jeszcze newag niech wejdzie na rynek tak dobrze i będzie exporcik taki że hoho
Rozwiń
Mariusz
Mariusz (8 listopada 2015 o 20:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z opóźnieniami warszawa wschodnia lublin? Będziecie gwarantować że nie będzie opóźnienia 1 godzinę albo. 2 godziny??
Rozwiń
Mariusz
Mariusz (8 listopada 2015 o 20:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z opóźnieniami warszawa wschodnia lublin? Będziecie gwarantować że nie będzie opóźnienia 1 godzinę albo. 2 godziny??
Rozwiń
Gość
Gość (14 października 2015 o 21:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Potrzeba odnowionego/nowego taboru na trasie Wrocław-Lublin, Lublin-Wrocław. Na tej trasie jeździ coraz więcej osób, a na prawdę 8-9 h w warunkach smordu to nie jest szczyt marzeń. Dodatkowo jak chce się człowiekowi pić, jeść a nie ma swojego prowiantu nie doświadczy zaspokojenia pragnienia w pociągu bo nie ma wagonu restauracyjnego. Nie wspomnę o jeździe, przypominam 8-9h, z bagażami pod nogami bo nie ma gdzie ich wsadzić jak w przedziale siedzi 6-8 osób. Jedna wielka tragedia...inwestują w krótkie linie a nikt nie myśli o tych gdzie podróż jest męczarnią.
Rozwiń
Gość
Gość (14 października 2015 o 19:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A kiedy w końcu PKP ogłoszą, że pociągi na trasie Warszawa - Lublin nie będą się opóźniać o godzinę-półtorej godziny ???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!