środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Do Piask, leżących na drodze Lublin – Chełm – Zamość wlewa się sznur samochodów. Piętnaście tysięcy pojazdów na dobę. Przejście na drugą stronę jezdni w mieście, mimo ograniczenia prędkości do 50 km, to przedsięwzięcie graniczące z cudem. Budowa obwodnicy w Piaskach miała ruszyć w tym miesiącu. Tymczasem w rejonie planowanej budowy cisza: na łąkach można spotkać żaby, motyle, ale żadnej koparki.

– Koparki nie widać i w czerwcu jeszcze jej w Piaskach jej zobaczymy – mówi Julian Kapica, dyrektor Oddziału Wschodniego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Dopiero z końcem maja udało się nam zakończyć wykup ziemi pod inwestycję, stąd opóźnienie. W połowie października łyżka koparki powinna jednak zacząć zgarniać pierwsze grudy ziemi.
Istniało realne zagrożenie, iż planowanej budowy obwodnicy w ogóle nie będzie. Dlaczego? Właściciel 7220 mkw. ziemi koniecznej pod inwestycję nie zgadzał się na jej sprzedaż na warunkach proponowanych przez inwestora. Wydaną przez starostwo świdnickie decyzję o wywłaszczeniu zaskarżył do wojewody, kwestionując nie tyle sam fakt wywłaszczenia, co wysokość przyznawanego za ziemię odszkodowania (stawka DGGKiA – 18,8 zł za mkw. działki budowlanej i 12 zł za mkw. gruntów ornych). Ponieważ nowa droga miała skomplikować rolnikowi życie, domagał się za to „słusznej rekompensaty”.
Służby wojewody podtrzymały decyzję o wywłaszczeniu. Zaproponowano wszakże rolnikowi korzystniejsze warunki wywłaszczenia. Ewentualna skarga do NSA przesunęłaby realizację budowy obwodnicy na co najmniej 7–10 lat – tyle mniej więcej trwają procedury, zanim zapadnie ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie.

Obwodnica w Piaskach...

...ma mieć 4,2 km długości. Szacowany koszt zadania – 60 mln złotych.
Obwodnica w Piaskach jest jedną z 12 inwestycji w kraju przewidzianych do realizacji w dwóch trzecich ze środków Banku Światowego, pozostałą kwotę zapewnia rząd RP.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!