niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Piątek bez lekcji w Lublinie i regionie. Które szkoły przystąpią do strajku nauczycieli?

Dodano: 28 marca 2017, 17:20

We wszystkich placówkach oświatowych, które włączą się do strajku, uczniom zapewniona ma być opieka
We wszystkich placówkach oświatowych, które włączą się do strajku, uczniom zapewniona ma być opieka

Około 50 szkół z Lublina i blisko 200 z całego województwa przyłączy się w piątek do strajku nauczycieli. W wielu placówkach decyzja o tym, czy będą lekcje, zapadnie niemal w ostatniej chwili

 Pod koniec roku ZNP weszło w spór zbiorowy. Związkowcy domagali się m.in. 10-procentowych podwyżek wynagrodzenia zasadniczego oraz zagwarantowania, że do 2022 roku szkoły nie będą zwalniały lub pogarszały warunków pracy i płacy zarówno nauczycieli, jak i innych pracowników. Żądania te nie zostały spełnione, stąd decyzja o ogólnopolskim strajku.

– Będzie to jednodniowy strajk w obronie naszych praw pracowniczych – tłumaczy Sławomir Broniarz, szef ZNP. – Pokażemy, że aktywnie bronimy swoich miejsc pracy.

Które szkoły z Lubelszczyzny przystąpią do strajku? To m.in. 34 szkoły w Chełmie, 7 w Zamościu, 12 w powiecie puławskim, 15 w powiecie lubartowskim i 12 w powiecie łukowskim.

– Wśród placówek na Lubelszczyźnie, które zdecydowały, że wezmą udział w strajku są zarówno szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, ale także dwa przedszkola – mówi Adam Sosnowski, prezes okręgu lubelskiego ZNP.

– Nie podajemy listy placówek, które przyłączają się do strajku, ponieważ posiadane przez nas informacje wciąż nie są kompletne. W niektórych szkołach nauczyciele wciąż nie podjęli ostatecznej decyzji – mówi Celina Stasiak, szefowa lubelskiego ZNP. – O tym, które placówki rzeczywiście przyłączyły się do strajku, będziemy wiedzieli dopiero w piątek do godz. 9 rano. Wtedy wpłynął do nas raporty w tej sprawie.

Stasiak podkreśla, że we wszystkich placówkach oświatowych, które włączą się do strajku, uczniom zapewniona zostanie opieka. Tak będzie m.in. w Szkole Podstawowej nr 20 i 42, gdzie działać będzie świetlica i wydawane będą obiady.

– Zapewnione będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, tak żeby dzieci, które nie przyjdą tego dnia do szkoły nie miały żadnych zaległości do nadrabiania – usłyszeliśmy w szkole przy ul. Rycerskiej w Lublinie. – Oczywiście nieobecność uczniów będzie usprawiedliwiona. Jeśli chodzi o dzieci, które tego dnia przyjdą do szkoły, prosimy ich rodziców żeby zgłosili ten fakt wcześniej. Tak, żeby szkolna kuchnia mogła przygotować odpowiednią ilość obiadów.

Na decyzje nauczycieli wciąż czeka natomiast dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 40.

– Od przedstawiciela związku zawodowych usłyszeliśmy, że ostatecznych ustaleń jeszcze nie ma – przyznaje Marzena Tytko, wicedyrektor. – Liczymy się z tym, że decyzja zapadnie w ostatniej chwili. Szkoła będzie jednak w piątek działała normalnie. Jeżeli część nauczycieli będzie powstrzymywała się od pracy, to wyznaczymy zastępstwa.

Zobacz także: Protest nauczycieli w Warszawie

Użytkownik niezarejestrowany
Podpis
Użytkownik niezarejestrowany
(74) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 sierpnia 2017 o 10:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W mojej szkole też był strajk pod koniec marca. Decyzja została podjęta kilka dni wcześniej. Ok. 80% nauczycieli chciało strajkować, tylko, że zrobili z tego po prostu dzień wolny i aby nie potrącić im pensji trzeba było iść do szkoły w piątek po Bożym Ciele :-(
Rozwiń
Podpis
Podpis (9 kwietnia 2017 o 19:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Konstytucja Art. 53. p. 6. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych.
Rozwiń
Gość
Gość (30 marca 2017 o 20:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Moze niech strajkuja cały rok,skandal komuna
Rozwiń
TAK
TAK (30 marca 2017 o 02:58) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
pracownik napisał:
Jako uczciwie pracujący w zakładzie produkcyjnym żądam, by nauczyciele podlegali pod kodeks pracy a nie pod jakąś kartę nauczyciela. Koniec świętych krów w tym kraju!!!
Dokładnie TAK!!!
Rozwiń
nn
nn (29 marca 2017 o 16:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
krzyżyk na zdjęciu na centralnym miejscu ,a ptak z boku ,to niby nasze godło ,to jak do cholery szkoła uczy ? że nami rządzi watykan? i czarny zdeprawowany lud? Szkoły podporządkowane są wygodzie rodziców. Przykład aktualny- rekolekcje. Gdy wraz z konkordatem, religią w szkołach oraz krzyżami w każdym szkolnym pomieszczeniu ówczesna władza zadbała, żeby dziecięta w okresie wielkopostnym uczestniczyły w rekolekcjach i by nic ich w tych dniach nie rozpraszało. Gdzieś więc jest zapisane, że uczniowie mają trzy dni wolne od zajęć, aby sie modlić w skupieniu. Jednakowoż okazało się, że za to modlenie się nie odpowiada kościół ani ksiądz proboszcz czy katecheci, że wychowanie w wierze przestało być obowiązkiem rodzicow, i radośnie zrzucono ten balast na nauczycieli. Wzorem danych obchodów 1 maja dzisiaj nauczyciele karnie prowadzą do kościoła gromady uczniów, którzy z rodziną bywają w tym przybytku od wielkiego święta. Robią to w swoim czasie pozalekcyjnym najczęściej, bo proboszczowie godziny mszy wyznaczają wg własnego widzimisię. I nie, nie moga odmówić wykonania zadania, mają pilnować dzieciarni, która co chwila pyta, czy długo jeszcze, kiedy się skończy.... Dlaczegóż tak beztrosko zdjęto z rodziców obowiązek wychowania w wierze?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (74)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!