czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Pielęgniarki wracają do szkół

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 sierpnia 2002, 17:19
Autor: Ewa Stępień

Opiekę medyczną nad uczniami sprawować będą pielęgniarki. Lekarze pojawią się w szkołach tylko wtedy, kiedy trzeba będzie zbadać dzieci przed szczepieniami.

Największe kontrakty z Lubelską Regionalną Kasą Chorych na medycynę szkolną w Lublinie podpisały pielęgniarki z dwóch ośrodków – „Termed” i „Promed”. Około 70 zatrudnionych w nich pielęgniarek prowadzić będzie gabinety lekarskie w 87 szkołach. – Podstawówkach, gimnazjach, szkołach średnich – mówi Bronisława Kamińska, szefowa „Promedu”. – Dwie praktyki obejmą opieką w sumie 70 tys. uczniów.
– Umowy na higienę szkolną mają również NZOZ „Alfa”, który opiekować się będzie 257 uczniami oraz „Lekarz Rodzinny”, który zadba o 678 uczniów – dodaje Anna Józefczuk-Majewska, rzecznik prasowy LRKCh. – Opieką z zakresu higieny szkolnej objęci są również wszyscy uczniowie ze szkół prywatnych
Do zadań pielęgniarki szkolnej należy udzielanie pierwszej pomocy i porad ambulatoryjnych, przeglądy higieniczne, badania profilaktyczne, kwalifikacja na zajęcia wychowania fizycznego i gimnastykę korekcyjną. To właśnie higienistki informują rodziców o stanie zdrowia dzieci, opiekują się uczniami z grup zagrożenia gruźlicą, ze środowisk patologicznych, promują zdrowy styl życia. Muszą również szczepić uczniów według kalendarza szczepień. Zanim jednak uczniowie będą zaszczepieni, przejdą badania lekarskie przeprowadzone przez lekarzy z przychodni, z którymi pielęgniarki z „Promedu” i „Termedu” zawarły w tym celu odrębne umowy. – Kiedy będzie trzeba, lekarze przyjdą do szkół – mówi Kamińska.
Kasa chorych płaci pielęgniarkom 2,30 zł na miesiąc za opiekę nad jednym uczniem. Siostry mówią, że to niewiele. A z tej kwoty trzeba jeszcze wygospodarować trochę grosza na remonty gabinetów. – Kiedy dyrekcje remontują szkoły, omijają gabinety lekarskie z daleka. Zwracałyśmy się do lubelskiego Urzędu Miasta, aby wspomógł nas, ale odmówił. Własnymi siłami i środkami wyremontowałyśmy podczas wakacji gabinety w SP 16, SP 24, SP 25 – mówi Kamińska.
Od września w szkołach Lublina działać też będą gabinety stomatologiczne. – Kontrakty na stomatologię szkolną podpisaliśmy z dwoma świadczeniodawcami, duży kontrakt z ZOZ-em oraz mały z Niepublicznym Zakładem Opieki Stomatologicznej–Poradnią Międzyszkolną dla Szkół Ponad Podstawowych – dodaje Józefczuk-Majewska.
Nowością w tym roku szkolnym będzie profilaktyczny program lakowania zębów u dzieci urodzonych w 1995 roku, którego realizację dentyści szkolni rozpoczną już we wrześniu. LRKCh ma na ten cel 603 tys. zł na całe województwo. Lakowaniem objętych będzie ponad 22 tys. dzieci, tj. ponad 90 proc. całej populacji rocznika 1995.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!