wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Pielgrzymi już w drodze do Częstochowy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 sierpnia 2014, 21:30
Autor: (eb, bar, aa)

W piątek z Białej Podlaskiej i Chełma wyruszyli pątnicy - uczestnicy 26. Pieszej Pielgrzymki Lubelskiej na Jasną Górę. Wierni z Lublina wyruszą w sobotę
Przed wiernymi z Białej Podlaskiej 14 dni drogi i 400 kilometrów do pokonania. Pielgrzymkę rozpoczęli w strugach deszczu. - Ale pogoda nie jest najważniejsza - mówią pątnicy.

Z miasta wyruszyły trzy grupy: 10A, 10B i 11. W sumie ok. 300 osób. Większość z nich to weterani pielgrzymowania.

- Idę czwarty raz. To wciąga. W tym roku chcę podziękować Bogu za zdaną maturę - mówi Joanna Niewiadomska. - Łatwo nie jest, bo nogi bolą, ale wsparcie innych pomaga - dodaje.

Najliczniejsza jest grupa 10 b, tzw. kapucyńska. - Tu jest najwięcej młodych. Kapucyni przyciągają nas, bo są uśmiechnięci i przyjaźni. A podczas pielgrzymowania zawsze śpiewamy, gramy i tańczymy - opowiada Paulina Czubaj z Konstantynowa w pow. bialskim.

W drodze mają rekolekcje. - Każdy dzień rozpoczynamy mszą świętą, później jeszcze słuchamy różnych kazań. Przez to zmieniają się nam priorytety. Zwykle w trakcie pielgrzymki zmieniamy też nasze intencje, z którymi idziemy na Jasną Górę - przyznaje Paulina.

Najtrudniejsze są początki. - Po kilku pierwszych dniach przychodzi kryzys. Bolą mięśnie. Tym bardziej, że każdy ma jeszcze wspomnienie wygodnego łóżka w domu. Trzeba to przełamać. Bo później będzie tylko weselej. Tylu nowych ludzi można tu poznać - podkreśla młoda pątniczka.

Alternatywną formą udziału w pielgrzymce jest tzw. uczestnictwo duchowe. - Trzeba pamiętać o codziennej mszy św., przyjmowaniu komunii św., odmawianiu różańca, modlitwie pielgrzyma i apelu jasnogórskim - podpowiada pani Mirosława z Białej Podlaskiej.

Pielgrzymi wyruszyli z Diecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie odbyła się msza święta odprawiona w ich intencji.
Także wczoraj rozpoczęli swój marsza mieszkańcy Chełma. - To już moja trzecia pielgrzymka - mówi pani Anna. - Tym razem maszeruję na Jasną Górę, by podziękować Matce Boskiej za to, że moje dziecko dostało się na wymarzone studia.

Z Chełma w stronę Częstochowy wymaszerowało około 100 osób. Po drodze wszyscy zatrzymali się na moment i przyklęknęli przed kościołem Rozesłania św. Apostołów, aby przyjąć błogosławieństwo na dalszą drogę.

Najmłodszy z pielgrzymów ma 11 lat, a najstarszy 67. Pierwszy postój był zaplanowany w Rudce, posiłek w Rejowcu, a nocleg w Krupem. Dzisiaj chełmska pielgrzymka połączy się z krasnostawską, po czym w Adampolu z lubelską.

Pielgrzymi z Lublina wyruszą w drogę w niedzielę. Zapisy przyjmowane są do ostatniej chwili.

- Od strony technicznej, logistycznej i zarządzającej jesteśmy już przygotowani - mówi ks. Mirosław Ładniak, przewodnik lubelskich pątników, z którym rozmawialiśmy. - Pielgrzymi się zapisują, czyli jest bardzo dobrze. Program przygotowany. Całe przedsięwzięcie zaczyna się rozkręcać.

Pątnicy z Lublina wyruszą w drogę o godz. 10 po mszy, która rozpocznie się o godz. 8.30. - Pierwsza wyjdzie grupa ułańska, czyli konna - zapowiada ks. Ładniak. - Na koniach będzie ok. 15 ułanów, część będzie pielgrzymować, część będzie nas odprowadzać.

W sumie w 26. Pieszej Pielgrzymce Lubelskiej weźmie udział ok. 2,7 tysiąca pątników. Na Jasną Górę dotrą 14 sierpnia.
W niedzielę między godziną 10 a 14 wystąpią utrudnienia w ruchu na Al. Racławickich i al. Kraśnickiej w Lublinie, jak też na trasie w kierunku Kraśnika.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
folkatka
J-23
folkatka
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

folkatka
folkatka (2 sierpnia 2014 o 17:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Widzisz, ja swego czasu tez wierzyłam w te wszystkie bzdury, do momentu, jak po raz pierwszy nie wybrałam sie sama. Ten post skomentowalam wlasnie dlatego, by wszyscy wiedzieli, jakie kłamstwa rozpowszechnia sie pd lat na temat pielgrzymek.
Rozwiń
J-23
J-23 (2 sierpnia 2014 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ten Twój kolega to niezły mitoman. Nieładnie tak oszukiwać znajomych.

Nie zniżaj się do takiego poziomu w dyskusji bo forumowicze przestaną cię szanować,szkoda słów na dyskusję z idiotami.

Rozwiń
folkatka
folkatka (2 sierpnia 2014 o 17:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Można pić i wódkę i piwo. Co tylko się chce. Kolega szedł w takiej pielgrzymce i opowiadał, że każdego dnia wieczorem chlał wódkę i piwo. Opowiadał też , że jeden chłopak z rana tak się napił , że pielgrzymi musieli go nieść w sześciu  przez parę kilometrów dopóki nie otrzeźwiał.


Ten Twój kolega to niezły mitoman. Nieładnie tak oszukiwać znajomych.
Rozwiń
Pisowiec
Pisowiec (2 sierpnia 2014 o 16:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ha ha ha ha ha ha ha . Ja też bym poszedł na taką pielgrzymkę. Na takiej pielgrzymce idzie sporo ładnych, zgrabnych i ponętnych dziewczyn, można by było jakąś wyrwać :D  Ciekawe czy na takiej pielgrzymce można pić wódkę czy tylko browary?

Można pić i wódkę i piwo. Co tylko się chce. Kolega szedł w takiej pielgrzymce i opowiadał, że każdego dnia wieczorem chlał wódkę i piwo. Opowiadał też , że jeden chłopak z rana tak się napił , że pielgrzymi musieli go nieść w sześciu  przez parę kilometrów dopóki nie otrzeźwiał.

Rozwiń
Gość
Gość (2 sierpnia 2014 o 11:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja też dzisiaj ze szwagrem idziemy na pielgrzymkę. Naszą pielgrzymkę zaczynamy od wypicia dwóch piw pod sklepem. Następnie będziemy pielgrzymować od lokalu do lokalu. Podejrzewam , że jak zawsze z tej pielgrzymki wrócimy na czterech nogach. :D                                                                     Icek Bimbermann

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!