wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Pieniądze czekają, chętnych brak

  Edytuj ten wpis
Autor: (bar)

Zaledwie 12 rolników z Lubelszczyzny zamierza skorzystać
z dotacji w ramach programu Sapard. Choć na jedną inwestycję można dostać nawet 50 tys. zł, producentów odstraszają formalności.

Z powiatu krasnostawskiego do Regionalnego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie wpłynęły trzy wnioski. Rolnicy chcą kupić specjalistyczny sprzęt rolniczy. Z powiatów chełmskiego i włodawskiego jak dotąd wniosków o wsparcie nie było.
– Wiem, że jeden z rolników zamierza w ramach programu postawić drugą suszarnię tytoniu, a kolejny rozwinąć plantację borówki kanadyjskiej – mówi Anna Mazurek z Oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego w Rejowcu. – Generalnie jednak zainteresowanie programem jak do tej pory jest znikome.
Zdaniem Andrzeja Mroza, kierownika programu Sapard w lubelskiej agencji, rolników odstraszają formalności. Zainteresowani muszą wykazać, że są właścicielami bądź dzierżawcami gospodarstw; udokumentować swoje kwalifikacje i staż zawodowy; opłacać składki rolniczego ubezpieczenia; posiadać własne środki. Warunkiem otrzymania refundacji jest wykonanie inwestycji zgodnie z umową zawartą z ARiMR. Jeśli rolnikowi zabraknie środków własnych, może skorzystać z korzystnego kredytu pomostowego, udzielanego między innymi przez Bank Gospodarki Żywnościowej.
– Największe trudności rolnicy mają ze sporządzaniem biznesplanów – mówi A. Mróz. – Dlatego też pracownicy terenowych oddziałów wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego gotowi są im służyć fachową pomocą. Wystarczy się do nich zgłosić. Pomogą nie tylko skonstruować plan, ale także pokonać wszelkie pozostałe bariery.
W ramach 12 wniosków agencja podpisała umowy dopiero z dwoma rolnikami. Jeśli uporają się ze swoimi inwestycjami, na ich konto trafią pieniądze z Sapardu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!