czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

"Trzeba obniżyć umywalki". Lubelskie szkoły dostosowują budynki

Dodano: 6 lipca 2017, 11:48
Autor: Dominik Smaga

Budynek przy ul. Szkolnej jest jednym z ośmiu w mieście, które trzeba przystosować do potrzeb małych dzieci – uczniów młodszych klas podstawówki
Budynek przy ul. Szkolnej jest jednym z ośmiu w mieście, które trzeba przystosować do potrzeb małych dzieci – uczniów młodszych klas podstawówki (fot. Maciej Kaczanowski)

O wiele mniej będzie tego lata remontów w przedszkolach. – Musimy się zająć przygotowaniem nowych podstawówek – tłumaczy Ratusz. Chodzi o szkoły tworzone w miejscu ośmiu zamykanych gimnazjów. Budynki trzeba dostosować do potrzeb małych dzieci

Aby stworzyć podstawówkę w budynku gimnazjum nie wystarczy przykręcić przy wejściu tabliczkę z nazwą nowej szkoły. Tabliczka to najmniejszy problem, a tych większych jest sporo. To chociażby sanitariaty, gdzie wszystko jest za duże dla dzieci z początkowych klas podstawówki.

– Trzeba obniżyć umywalki, wymienić muszle – wylicza Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. – Żeby obniżyć umywalki trzeba przebudować instalacje. To wymaga pieniędzy.

A pieniędzy na sanitariaty na razie nie ma. Na takie prace, według Ratusza, potrzeba 744 tys. zł. – Wnioskowaliśmy o dotację z ministerstwa, jeszcze na nią czekamy – mówi Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Takie przygotowania konieczne są w ośmiu budynkach, gdzie miejsce wygaszanego gimnazjum zająć ma podstawówka. To obiekty przy al. Długosza, Elektrycznej, Krasińskiego, Kunickiego, Pogodnej, Poturzyńskiej, Smyczkowej i Szkolnej. Trzeba tu naszykować nie tylko sanitariaty, ale także świetlice, co ma kosztować ponad 400 tys. złotych. Na świetlice są już pieniądze.

Konieczność przygotowania nowych podstawówek jest wskazywana przez władze miasta jako powód tego, że niewiele będzie remontów w miejskich przedszkolach.

W tym przy Lipowej usunięta ma być boazeria, przy Pana Balcera mają być wymienione drzwi, przy Balladyny odnowione będą podłogi, remont zaplanowano także przy Różanej. Mimo to remontów w przedszkolach będzie mniej, niż w poprzednich latach. – Rzeczywiście skupiamy się w tym roku na szkołach podstawowych – potwierdza Bobowska.

Na wszystkie remonty w placówkach oświatowych Ratusz zarezerwował w tym roku blisko 5 mln złotych. Największe prace prowadzone będą w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy Rzeckiego, gdzie przywitać ma uczniów odnowiona sala gimnastyczna.

Do szczęśliwego finału zmierza przebudowa gmachu przy Kurantowej 5, gdzie od września mają się wprowadzić klasy dla dzieci z autyzmem. Będzie to filia podstawówki z ul. Bronowickiej. Filia miała być tu uruchomiona już we wrześniu zeszłego roku, ale budynek nie został przygotowany na czas.Prace budowlane ślimaczyły się przy Kurantowej tak bardzo, że miasto wyrzuciło wykonawcę z placu budowy i poszukało nowego, dając mu czas do końca czerwca. – Udało się – mówi dyrektor Dziuba– Praktycznie wystarczy tu tylko pozamiatać.

Do sal lekcyjnych dla dzieci z autyzmem trzeba jeszcze zakupić nowe meble i wyposażenie. Ratusz zapowiada, że zdąży z tym wszystkim przed końcem wakacji.

Czytaj więcej o: szkoła edukacja reforma edukacji
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 lipca 2017 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak była 8 letnia SP to 8-ma i 1-wsza klasa korzystały z tych samych umywalek także nie róbcie problemu. A i zdarzało się czasem, że i jakiś "geniusz" kończył 8 klasę w wieku 17 czy 18 lat...
Rozwiń
Gość
Gość (7 lipca 2017 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To gimnazjaliści ,którzy jeszcze zostają będą musieli korzystać z umywalek dla maluchów, szok chyba będą klękać
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2017 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
8 letni model szkoły podstawowej był lepszy i tańszy niż system trójstopniowy
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2017 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak czy inaczej dobrze że wygaszają gimnazja !
Rozwiń
Gość
Gość (6 lipca 2017 o 14:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak czy inaczej dobrze że wygaszają gimnazja !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!