poniedziałek, 18 grudnia 2017 r.

Lublin

Pierwsza brygada Obrony Terytorialnej Kraju powstanie w Lublinie?

Dodano: 12 marca 2016, 21:05
Autor: Paweł Puzio

Przyjmuje się, że brygada OTK będzie liczyła od 1500 do 2500 żołnierzy. W skali kraju będzie to około 35 tys. żołnierzy. Do służby w oddziałach OTK będą przyjmowani tylko żołnierze ochotnicy, a także oficerowie, podoficerowie i szeregowi, którzy już są w rezerwie (fot. Wojciech Niespiałowski/archiwum)
Przyjmuje się, że brygada OTK będzie liczyła od 1500 do 2500 żołnierzy. W skali kraju będzie to około 35 tys. żołnierzy. Do służby w oddziałach OTK będą przyjmowani tylko żołnierze ochotnicy, a także oficerowie, podoficerowie i szeregowi, którzy już są w rezerwie (fot. Wojciech Niespiałowski/archiwum)

W naszym regionie powstanie jedna w trzech brygad Obrony Terytorialnej Kraju. Jako pierwsza! Z dużą dozą prawdopodobieństwa zainstaluje się w koszarach przy ulicy Kruczkowskiego.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. utworzenia obrony terytorialnej, przedstawił posłom z Komisji Obrony Narodowej wstępne założenia tworzenia tej formacji.

– W pierwszym etapie, który w zasadzie już się rozpoczął, będą utworzone 3 brygady na ścianie wschodniej – w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim – mówił w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji. – W następnym etapie – od początku przyszłego roku - zostaną sformowane kolejne 3 brygady. Do końca 2019 roku planowane jest zakończenie etapu organizacyjnego – dodał Grzegorz Kwaśniak.

– Warunki w obiektach wojskowych przy ulicy Kruczkowskiego są bardzo dobre. Nie wykluczam, że jedna z trzech pierwszych brygad zainstaluje się właśnie w Lublinie – mówił Kwaśniak podczas środowej wizyty w naszym mieście. Pełnomocnik MON poinformował także, że nabór na oficerów do OTK ruszy latem, a na żołnierzy szeregowych jesienią.

System

System obrony terytorialnej będzie funkcjonował na trzech poziomach ściśle powiązanych z administracyjnym podziałem kraju. Najwyższym poziomem będzie poziom strategiczny, czyli krajowy gdzie będzie funkcjonowało dowództwo obrony terytorialnej. Kolejny poziomem będzie poziom operacyjny, czyli wojewódzki. W każdym województwie będzie dowództwo brygady OTK oraz dodatkowo w każdym mieście wojewódzkim jeden batalion. Najniższym będzie poziom taktyczny, powiatowy. W każdym powiecie będzie zorganizowana jedna kompania. Docelowo, za kilka lat, powstaną 364 kompanie pogrupowane terytorialnie w 86 batalionów.

Sformowanie brygad nie kończy całego procesu. Każdą jednostkę trzeba będzie poddać szkoleniu, które podobnie jak w wojskach operacyjnych, podzielone będzie na trzyletnie okresy. Zakończenie procesu planowane jest na koniec 2021 r.

Szkolenie

Szkolenie będzie się odbywało na trzech poziomach. Szkolenie na terenie powiatu będzie stanowiło podstawę i zajmie około 80 proc. czasu. Drugim poziomem będzie szkolenie specjalistyczne w wojewódzkich ośrodkach szkolenia zlokalizowanych przy dowództwach brygad, a trzecim, krajowym szkolenie na terenie ośrodków poligonowych, gdzie będzie można zgrywać działanie pododdziałów.

Gość
e
Gość
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (14 marca 2016 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mysle , że pierwsze co powinni zrobic , to przerzucić spod zachodniej granicy niektóre jednostki pancerne i zmechanizowane na wschód . Nie mówie , ze az nad Bug , ale przynajmniej za Wisłę . Bo dopóki obrona terytorialna się nie zorganizuje i nie wyszkoli , wschodnia Polska będzie nadal praktycznie bezbronna . Zupełnie nie rozumiem dlaczego prawie całe wojsko pancerne pilnuje granicy na Odrze i Nysie . Przecież w razie ataku ze wszchodu , nie przerzucą do wschodniej Polski ani jednego czołgu czy armaty , bo kolej i drogi zostaną zbombardowane . Cięzki sprzęt musi być w pobliżu , a nie gdzieś daleko ...
Rozwiń
e
e (13 marca 2016 o 21:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na wschodzie tak naprawdę to wojska nigdy nie było. A pomysł na OTK jest dobry, no chyba że uważasz że najlepiej siedzieć na d. i nic nie robić. Aha i dobrze byłoby gdybyś nazwał po imieniu tych co do tego bajzlu doprowadzili a nie narzekasz na obecne władze które jednak próbują coś robić, dajmy im trochę czasu.

Rozwiń
Gość
Gość (13 marca 2016 o 14:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

https://www.youtube.com/watch?v=w3lRwBENA3U

8 minut które zabiło Andrzeja Leppera

Rozwiń
Gość
Gość (13 marca 2016 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

http://superwizjer.t...pzu,196186.html

 

Drugie życie aferzystów z PZU

 

majątek rozpieprzony a oni teraz szukają .... za darmo do obrony kraju, niech ci co się nachapali z rodzinami walczą, 

Rozwiń
Gość
Gość (13 marca 2016 o 12:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja chce kuźwa dowodzilem :pięć piątką huknął bym sobie z "setuni"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!