niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Pierwsza niedziela bez handlu na Lubelszczyźnie. Co robiliśmy zamiast zakupów?

Dodano: 14 marca 2018, 20:45

Aż czterokrotnie wzrosła liczba osób, które w wybrały się na spacer, do parku lub na plac zabaw, ale wciąż trudno było nas oderwać od telefonów. Tak wyglądała pierwsza niedziela z zakazem handlu na Lubelszczyźnie

To, co w minioną niedzielę robili mieszkańcy Lubelszczyzny, sprawdziła dla Dziennika firma Selectivv Mobile House, która bada aktywności i zachowania posiadaczy smartfonów i tabletów. Firma ta ma największy w Europie Środkowo-Wschodniej zbiór danych, obejmujący zachowania łącznie 82 mln osób, w 14 mln Polaków.

To z tej grupy wyłoniono ponad 21 tys. mieszkańców Lubelszczyzny, którzy w ciągu roku przynajmniej jedną niedzielę spędzili w sklepach. Przed wprowadzeniem zakazu, na niedzielne zakupy wybierały się najczęściej kobiety w wieku 35-40 lat. Sporą grupę stanowili też rodzice dzieci w wieku 5-10 lat (39 proc.) i w wieku 1-4 lata (33 proc.). W niedziele odwiedzali oni najczęściej dyskonty takie jak Biedronka, Lidl i Kaufland (63 proc.) oraz galerie handlowe (36 proc.).

Podczas pierwszej niedzieli, w której obowiązywał zakaz handlu, w godz. 10-20 większość z badanych, bo aż 78 proc., wolny czas spędzała z telefonami w ręku przeglądając strony internetowe lub korzystając z różnych aplikacji. Ale jednocześnie blisko 40 proc. wybrało się na spacer do parków, placów zabaw lub terenów zielonych. Z kolei 19 proc. odwiedziło stacje benzynowe oraz znajdujące się na nich myjnie i sklepy.

– Nasze badania pokazują, że prawie 4-krotnie wzrosła liczba osób na Lubelszczyźnie, które wybrały się na spacery, odwiedziły parki lub place zabaw. Niewątpliwie przyczyniła się do tego pogoda, która sprzyjała aktywności na świeżym powietrzu. Był to pierwszy ciepły weekend od dłuższego czasu. Można domniemać, że gdyby aura była inna, zaobserwowalibyśmy wzrost w innych dziedzinach – ocenia Dominik Karbowski z Selectivv Mobile House.

Liczba osób bawiących się w niedzielę telefonami wrosła natomiast o 107 proc. Zainteresowanych oglądaniem filmów przez kanały VOD było o blisko 30 proc. więcej, a zakupami na stacjach benzynowych o 14 proc. więcej niż we wcześniejsze niedziele roku.

To dane nieco inne od ogólnopolskich pokazujących, co 11 marca robili Polacy. W całym kraju ruch na stacjach paliw w porównaniu ze średnią odnotowaną w niedziele za ostatnie 12 miesięcy wzrósł aż o 302 proc., a w parkach, placach zabaw i terenach spacerowych odnotowano wzrost rzędu 189 proc.

392 proc. o tyle wzrosła liczba mieszkańców województwa, które wyszły na spacer, Do parku lub na plac zabaw

19 proc. o tyle większy był ruch na stacjach bezynowych

Czytaj więcej o: zakupy zakaz handlu
Użytkownik niezarejestrowany
Chełmianin N
gucio
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 marca 2018 o 17:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W każdą niedzielę zostawiaj pieniądze w kościele!
Rozwiń
Chełmianin N
Chełmianin N (15 marca 2018 o 11:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
   PRAWDA LECZY!!! Durnowata Agnieszka Kasperska, ma fisia-bzika porządnego i nie pojmuje, że Lubelszczyzna nie dotyczy woj, lubelskiego,  babsko z Dziennika Wschodniego, prawa i nauki nie uznaje, i dlatego jej  tępawa  głowizna, zajoba na jej punkcie dostaje! Durnowata Aga, celowo woj, lubelskie Lubelszczyzną zowie, bo choroba maniacka -  pomieszała  szare komórki w głowie, czyli myślenie baby, potwierdza, że ma widzenia urojeniowe, a zatem kobieto uparta -  nie świruj  zadbaj o swoje zdrowie.! Morał: Lubelszczyzny nie ma, a Ty babo udowodnij naukowo że dzisiejsze woj. lubelskie i Lubelszczyzna - znaczy to samo,  i jak nie udowodnisz, to durnowatą babą lubelską  zostaniesz!! >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> RADA JĘZYKA POLSKIEGO  PRZY PREZYDIUM POLSKIEJ AKADEMII NAUK Warszawa ,dnia 6 lipca 2011 roku RJP-183/W/2011 Szanowny Panie, Lubelszczyzna to 'ziemia lubelska', a nie 'województwo lubelskie'. Wyraz ten powstał przez dodanie do przymiotnika lubelski przyrostka -yzna,wskazującego na jakiś obszar. Podobnie zostały utworzone nazwy: Opolszczyzna ('ziemia opolska'), Słowiańszczyzna ('ziemia słowiańska'), Wileńszczyzna ('ziemia wileńska'), Suwalszczyzna ('ziemia suwalska'), Kielecczyzna ('ziemia kielecka') oraz wiele innych. Łączę wyrazy szacunku /-/ dr Katarzyna Kłosińska Sekretarz Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. >>> KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW pismo z dnia 15 lipca 2011r. Nr. DSWRU-571-513/10-(05)/11/JI cytuję: " Miarodajne w opisywanej przez Pana sprawie są wyjaśnienia przekazane Panu w piśmie z dnia 31 sierpnia 2005r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.Jak słusznie Pan zauważa w mowie potocznej i nie tylko,stosowane są określenia nieadekwatne.Wynika to-jak można sądzić-zarówno przyzwyczajenia jak i również i z niewiedzy stosujących takie określenia." podpisał:Radca Szefa KPRM Jerzy Izdebski. >>>>> Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Departament Administracji Publicznej.Pismo AP/712-1102/05/Jmo z dnia 31.08.2005.Obecne województwo lubelskie posiada prawne umocowanie w ustawie z dnia 24 lipca 1998r o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa/Dz.U.Nr 96,poz.603/Przepisy tej ustawy są jednoznaczne i nie umożliwiają stosowania w odniesieniu do tej jednostki zasadniczego podziału terytorialnego państwa nazw zamiennych.Zatem używanie nazwy "Ziemia Lubelska-Lubelszczyzna/czy innych/ na określenie województwa lubelskiego jest nieuprawnione.Dorota Żebrowska. WIKIPEDYŚCI. My wiemy, że to stosowanie tego określenia może nie jest uprawnione, może nieodpowiednie, ale fakty i źródła mówią jak w artykule. Proszę napisać do urzędu marszałkowskiego i urzędu wojewódzkiego a szczególnie mediów by tego nie robiły. Wikipedia przedstawia tylko fakty.JDavid 11:28,18 grudnia 2011(CET)
Rozwiń
gucio
gucio (15 marca 2018 o 09:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wszystkie kasjerki z biedronek i stokrotek w restauracjach :)
Rozwiń
Buzon
Buzon (15 marca 2018 o 09:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
392 proc. o tyle wzrosła liczba mieszkańców województwa, które wyszły na spacer  -POGRATULOWAĆ ZNAJOMOŚCI GRAMATYKI - ZLIKWIDOWALI GIMNAZJA, DO DO SZTANDARU LUDU PISUJĄ PRZEDSZKOLAKI
 Z matematyką też nie najlepiej. Raz piszą, że liczba wzrosła czterokrotnie, a raz, że o 392% - co oznacza, że wzrosła niemal pięciokrotnie. I weź tu się domyśl... :)
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2018 o 08:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Restauracje pękały w szwach.... to chyba dobrze że ludzie jedza rodzinny obiad razem a nie szwedaja sie jak kretyni po biedronkach...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!