piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Pijani uczniowie przyszli do szkoły

  Edytuj ten wpis
Autor: Ewa Dziadosz

Dwa promile alkoholu stwierdzono we krwi piętnastolatka, który trafił do lubelskiego szpitala. Wraz z grupą kolegów z Gimnazjum
w Ludwinie postanowili zakończyć przy wódce kilkuletnie kłótnie

To skandal, szkoła nie dopełniła obowiązku opieki nad uczniami – zaalarmował nas wczoraj ojciec drugiego chłopca, który również nadużył alkoholu. Odtruto go jednak domowymi sposobami.
– Uczniowie pili poza szkołą i to nauczyciele udzielili im pierwszej pomocy – wyjaśnia Jacek Zgierski, dyrektor Gimnazjum w Ludwinie.
Na poniedziałek zaplanowano ślubowanie i otrzęsiny uczniów pierwszych klas gimnazjalnych połączone ze szkolną dyskoteką. Zabawa miała rozpocząć się o godz. 16. Lekcje zakończyły się już o godz. 14.30, a czas do rozpoczęcia dyskoteki uczniowie mogli spędzić w świetlicy.
Kilku młodzieńców postanowiło zakończyć długotrwałe nieporozumienia. Złożyli się po 5 zł, kupili wódkę, wino i papierosy. Wszystko skonsumowali w pobliskich krzakach. Po czym, pogodzeni, wrócili chwiejnym krokiem do szkoły. Nauczyciele odseparowali pijanych w oddzielnym pomieszczeniu. Jednego z chłopców pogotowie zabrało na oddział toksykologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jana Bożego w Lublinie.
– To nie był jedyny przypadek upojenia alkoholowego u nieletniego tego dnia – mówi dr Hanna Lewandowska-Stanek z oddziału toksykologii. – Był też drugi chłopiec przywieziony z innego miejsca. Obawiam się, że przy obniżeniu cen alkoholu to zjawisko będzie narastać.
Według psychologów, którzy w szpitalu rozmawiają z młodymi pacjentami, ich alkoholowe upojenia nie są kwestią mody, ale złego przykładu i sprzyjających okoliczności.
Według ustaleń policji, chłopcy kupili alkohol w miejscowym sklepie. – Jeśli zarzuty się potwierdzą, wystąpimy o odebranie koncesji właścicielowi punktu sprzedaży – mówi mł. insp. Marek Kowalczyk, komendant powiatowy policji w Łęcznej.
Na dzisiejszej radzie pedagogicznej ma zapaść decyzja co do kary jaką poniosą chłopcy. W szkolnym regulaminie przewidziane są sankcje od upomnienia po przeniesienie do innej szkoły. – Po zgodzie kuratorium – przypomina Andrzej Zieliński, lubelski wicekurator. Na razie nikt jednak nie zgłosił do nas tego problemu. •

Więcej piją

Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w ciągu kilkunastu ostatnich lat dwukrotnie spadł odsetek uczniów, którzy nigdy nie pili alkoholu. W 1984 roku stanowili oni nieco ponad 22 proc., zaś w 2000 roku jedynie 10 proc. Jeszcze gorzej jest w przypadku dziewcząt. W 1988 roku abstynentkami było niemal 30 proc. zaś w 2000 roku tylko 10 proc.

dr Hanna Lewandowska-Stanek

Niewielu nastolatków, którzy trafiają na odtrucie mówi, że pije bo lubi.
Piją, bo chcą w ten sposób zaznaczyć przynależność
do grupy. Piją, bo ulegają prowodyrom. Przede
wszystkim piją dlatego
że mają taką możliwość. Młodzi ludzie są szczególnie ciekawi świata. Wszystkiego chcą spróbować
– nawet jeśli doskonale wiedzą, że to im szkodzi. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!