niedziela, 28 maja 2017 r.

Lublin

Pijani uczniowie przyszli do szkoły

Autor: Ewa Dziadosz

Dwa promile alkoholu stwierdzono we krwi piętnastolatka, który trafił do lubelskiego szpitala. Wraz z grupą kolegów z Gimnazjum
w Ludwinie postanowili zakończyć przy wódce kilkuletnie kłótnie

To skandal, szkoła nie dopełniła obowiązku opieki nad uczniami – zaalarmował nas wczoraj ojciec drugiego chłopca, który również nadużył alkoholu. Odtruto go jednak domowymi sposobami.
– Uczniowie pili poza szkołą i to nauczyciele udzielili im pierwszej pomocy – wyjaśnia Jacek Zgierski, dyrektor Gimnazjum w Ludwinie.
Na poniedziałek zaplanowano ślubowanie i otrzęsiny uczniów pierwszych klas gimnazjalnych połączone ze szkolną dyskoteką. Zabawa miała rozpocząć się o godz. 16. Lekcje zakończyły się już o godz. 14.30, a czas do rozpoczęcia dyskoteki uczniowie mogli spędzić w świetlicy.
Kilku młodzieńców postanowiło zakończyć długotrwałe nieporozumienia. Złożyli się po 5 zł, kupili wódkę, wino i papierosy. Wszystko skonsumowali w pobliskich krzakach. Po czym, pogodzeni, wrócili chwiejnym krokiem do szkoły. Nauczyciele odseparowali pijanych w oddzielnym pomieszczeniu. Jednego z chłopców pogotowie zabrało na oddział toksykologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jana Bożego w Lublinie.
– To nie był jedyny przypadek upojenia alkoholowego u nieletniego tego dnia – mówi dr Hanna Lewandowska-Stanek z oddziału toksykologii. – Był też drugi chłopiec przywieziony z innego miejsca. Obawiam się, że przy obniżeniu cen alkoholu to zjawisko będzie narastać.
Według psychologów, którzy w szpitalu rozmawiają z młodymi pacjentami, ich alkoholowe upojenia nie są kwestią mody, ale złego przykładu i sprzyjających okoliczności.
Według ustaleń policji, chłopcy kupili alkohol w miejscowym sklepie. – Jeśli zarzuty się potwierdzą, wystąpimy o odebranie koncesji właścicielowi punktu sprzedaży – mówi mł. insp. Marek Kowalczyk, komendant powiatowy policji w Łęcznej.
Na dzisiejszej radzie pedagogicznej ma zapaść decyzja co do kary jaką poniosą chłopcy. W szkolnym regulaminie przewidziane są sankcje od upomnienia po przeniesienie do innej szkoły. – Po zgodzie kuratorium – przypomina Andrzej Zieliński, lubelski wicekurator. Na razie nikt jednak nie zgłosił do nas tego problemu. •

Więcej piją

Z badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w ciągu kilkunastu ostatnich lat dwukrotnie spadł odsetek uczniów, którzy nigdy nie pili alkoholu. W 1984 roku stanowili oni nieco ponad 22 proc., zaś w 2000 roku jedynie 10 proc. Jeszcze gorzej jest w przypadku dziewcząt. W 1988 roku abstynentkami było niemal 30 proc. zaś w 2000 roku tylko 10 proc.

dr Hanna Lewandowska-Stanek

Niewielu nastolatków, którzy trafiają na odtrucie mówi, że pije bo lubi.
Piją, bo chcą w ten sposób zaznaczyć przynależność
do grupy. Piją, bo ulegają prowodyrom. Przede
wszystkim piją dlatego
że mają taką możliwość. Młodzi ludzie są szczególnie ciekawi świata. Wszystkiego chcą spróbować
– nawet jeśli doskonale wiedzą, że to im szkodzi. •
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!