wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Pikieta Solidarności w Lublinie (relacja)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 maja 2011, 09:04
Autor: (rp), (pab)

Związkowcy z "Solidarności" idą w kierunku Urzędu Wojewódzkiego (Bartłomiej Żurawski / MoDO)
Związkowcy z \"Solidarności\" idą w kierunku Urzędu Wojewódzkiego (Bartłomiej Żurawski / MoDO)

We wszystkich miastach wojewódzkich, w tym i Lublinie manifestacje organizuje dziś NSZZ "Solidarność".

Relacja odbywa się na bieżąco - wciśnij F5, żeby odświeżyć stronę


15:30 Okazało się, że wojewody, ani wicewojewody nie było dzisiaj w urzędzie. Kiedy związkowcy się o tym dowiedzieli, pojawiły się okrzyki: "Hańba!". Ostatecznie postulaty od działaczy przyjął dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego. Działacze powoli się rozchodzą.

14:50 Trwają przemówienia przed Urzędem Wojewódzkim. Zdzisław Denysiuk, szef chełmskiej Solidarności: - Nie możemy ustępować, musimy walczyć, żebyśmy mogli zmienić Polskę. Musimy być razem i wspierać się.

Po zakończeniu przemówienia Denysiuk poprosił o chwilę milczenia, "aby to milczenie usłyszeli rządzący".

Związkowcy zbierają też podpisy pod petycją do rządu. Domagają się czasowego obniżenia podatku akcyzowego na paliwo, skierowania dodatkowych środków na walkę z bezrobociem, podwyższenia wysokości dochodu upoważniającego do ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej oraz ich wzrostu i podwyższenia płacy minimalnej do wartości 50 proc. średniej krajowej.

Solidarność uważa, że spełnienie tych postulatów daje szansę zahamowania pogłębiającej się biedy i rozwarstwienia społecznego.

14:25Uczestnicy pikiety doszli do Urzędu Wojewódzkiego. W sumie pod urzędem jest ok. 700 osób. Wykrzykują hasła takie jak: "Polityka wasza, bieda nasza” "Stop bezrobociu, stop biedzie”.

14:10 Uczestnicy pikiety weszli właśnie na jezdnię przy ul. Krakowskie Przedmieście w okolicach Sezamu.

13:50 Związkowcy wyruszyli właśnie przez deptak w kierunku Urzędu Wojewódzkiego. Wcześniej uczestników pikiety przywitał przewodniczący Marian Król: - Przyszliśmy protestować, żeby zwrócić uwagę, na to, że niełatwo nam się żyje. Decyzje rządu nie służą polepszeniu sytuacji zwykłych ludzi - powiedział.

13.40 Pikieta jeszcze nie wyszła z pl. Łokietka. Działacze czekają na spóźnionych kolegów. Przed chwilą do Lublina dotarł autokar z Zamościa.

13.10 Na pl. Łokietka jest ok. 200-300 osób. Do Lublina przyjechali m.in. związkowcy z Zakładów Azotowych "Puławy", kopalni w Bogdance, i Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku. Działacze mają ze sobą flagi i gwizdki. Z głośników słychać piosenki Jacka Kaczmarskiego. Wkrótce wyruszą w stronę Urzędu Wojewódzkiego.

W Lublinie uczestnicy akcji zbiorą się o godz. 13 na Placu Łokietka skąd wyruszą pod Urząd Wojewódzki. Przejdą prawym pasem jezdni na ul. Krakowskie Przedmieście, dalej ul. Ewangelicką aż do Spokojnej. Tam o godz. 14 rozpocznie się pikieta, podczas której wręczą swoje postulaty wojewodzie Genowefie Tokarskiej.

- Nie prowadzimy szacunków ile osób weźmie udział w pikiecie. Ale do Lublina na pewno przyjadą działacze z terenu - zapowiada Cezary Czarnocki z NSZZ Solidarność Regionu Środkowowschodniego. - Podczas przemarszu pod Urząd Wojewódzki będziemy starali się jak najmniej utrudniać ruch na ulicach Lublina.

NSZZ "Solidarność” będzie się domagać m.in. czasowego obniżenia podatku akcyzowego na paliwo, skierowania dodatkowych środków na walkę z bezrobociem i wzrostu płacy minimalnej (z ok. 1386 zł do ok. 1700 zł brutto). Związkowcy przedstawią też postulaty regionalne.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
crx
rool
Gość1
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

crx
crx (26 maja 2011 o 10:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I po krzyku!Związkowcy do kasy,a gawiedź do roboty.....i tak aż do samego końca .....!!!
Rozwiń
rool
rool (25 maja 2011 o 20:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wielu z tych protestujących "działaczy" popierało i popiera nadal ten rząd. Protest zorganizowali by czymś zająć doły związkowe które zaczynają czuć, że etatowi związkowcy dmuchają ich w d....
hipokryzja na całego.
Rozwiń
Gość1
Gość1 (25 maja 2011 o 20:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1306344440' post='482352']
DARMOZJADY
[/quote]
Wreście ktoś napisał prawdę.Jedno słowo a jakie trafne.
Rozwiń
Gość
Gość (25 maja 2011 o 19:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
DARMOZJADY
Rozwiń
ks.ADAM
ks.ADAM (25 maja 2011 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ZOMO wróć i pogoń to oszołomstwo !
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!