niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

PiS chce współpracować z marszałkiem Hetmanem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2013, 14:06

Od lewej: Adam Abramowicz, Sławomir Zawiślak, Jerzy Rębek
Od lewej: Adam Abramowicz, Sławomir Zawiślak, Jerzy Rębek

Lubelscy posłowie PiS protestują przeciwko zmianom w tzw. "janosikowym” i deklarują chęć współpracy z marszałkiem województwa Krzysztofem Hetmanem (PSL).

"Janosikowe” to obowiązkowa wpłata do budżetu państwa, którą płacą najbogatsze województwa na rzecz pozostałych. Mazowsze miało do wpłacenia kwotę 646 mln złotych, ale po zmianach ta kwota zmniejszy do 400 mln złotych. W efekcie na rzecz woj. mazowieckiego straci 14 pozostałych województw, w tym lubelskie.

Konferencję prasową zwołali w czwartek w tej sprawie posłowie Sławomir Zawiślak, Jerzy Rębek i Adam Abramowicz.

– Nowy projekt ustawy o "janosikowym” spowoduje, że nasze województwo straci 14 mln złotych. Jest jeszcze możliwość odwrócenia tej sytuacji, bo projekt jest jeszcze w Senacie, ale potrzebna jest współpraca i wspólne lobbowanie na rzecz naszego województwa – mówi Zawiślak.

Poseł podkreśla, że trudna sytuacja gospodarcza woj. mazowieckiego, które domagało się zmniejszenia "janosikowego”, nie wynika z kryzysu, a z tego, że było źle zarządzane przez marszałka Adama Struzika z PSL.

- Uważamy, że zmiana ustawy nie służy równomiernemu rozwojowi kraju. Dziwi nas, że tylu parlamentarzystów zagłosowało za tym projektem, czyli przeciwko swoim województwom – stwierdził Rębek.

Posłowie PiS zaapelowali o spotkanie z marszałkiem Hetmanem i zarządem województwa. – Chodzi o potrzebę wspólnego działania na rzecz utrzymania tzw. "janosikowego” dla województwa, co najmniej na dotychczasowym poziomie. Jeżeli zmiana wejdzie w życie, to powinniśmy otrzymać stosowną refundację z budżetu państwa – mówi Zawiślak.

Tymczasem w poniedziałek radni sejmiku województwa lubelskiego skrytykowali uchwalone przez posłów zmiany dotyczące tzw. janosikowego, a swoje stanowisko przesłali m.in. do premiera i prezydenta.

- Marszałek jest w tej chwili w Brukseli, ale kiedy wróci z pewnością bardzo chętnie się spotka. Myślę, że do takiego spotkania mogłoby dojść na początku przyszłego tygodnia – mówi Beata Górka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

Przy okazji czwartkowej konferencji posłowie PiS komplementowali propozycje zmiany ustawy o zamówieniach publicznych, przygotowane z inicjatywy Hetmana.

– Projekt zawiera wiele słusznych założeń, z większością PiS się zgadza. Mam nadzieję, że nie trafi do kosza – kończy Zawiślak. Jednym z głównych założeń projektu jest zmiana kryterium wyboru wykonawców inwestycji. Obecnie decyduje o tym cena, w efekcie wygrywają firmy, które nie są w stanie zrealizować zamówienia.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ws
Gość
Josef
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ws
ws (13 stycznia 2014 o 09:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Walka szczurów o miejsca na listach wyborczych.Kicz w Lublinie.Wyborcy popatrze na kogo nie głosować.

Rozwiń
Gość
Gość (29 listopada 2013 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja się lepiej wypowiadać nie będę.


Słuchajcie znalazłam tu przed chwilą stronę na której można sprawdzić w jakim miejscu aktualnie znajduje się dana osoba, wystarczy podać jej nr telefonu :D

Sprawdziliście? http://latwy.pl/lokalizacja-polozenia
Nie wiem na jakiej zasadzie to działa ale jest zarąbiste :D

Rozwiń
Josef
Josef (29 listopada 2013 o 09:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To nie jest kwestia chcenia ,tylko obowiązku posłów z naaszego regionu.Tylko jest jedwen szczegół,zbliża się koniec kadencji to PSL-owcy maja teraz inne zadanie:będą inicjatywy z ich strony,krytyka tzw.koalicjanta itd,itp.Stąd inicjatywa posłów  PIS pozostanie w próżni!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!