poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

PIT-y 2011: Kto i na jakich zasadach może skorzystać z ulgi rodzinnej

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 kwietnia 2012, 19:55

To już ostatnie tygodnie na rozliczeniu z fiskusem. W urzędach skarbowych zaczynają się ustawiać kol
To już ostatnie tygodnie na rozliczeniu z fiskusem. W urzędach skarbowych zaczynają się ustawiać kol

To najbardziej popularna i odczuwalna w kieszeni ulga. Nasz podatek możemy pomniejszyć o 1112,04 zł na każde dziecko. Ulgę rodzinną rozliczamy, dołączając do naszego zeznania PIT-O. Musimy wskazać liczbę dzieci i podać ich numery PESEL.

Ta ulga od kilku lat cieszy się największym powodzeniem wśród Polaków. W ubiegłym roku w województwie lubelskim z odpisu na dzieci skorzystało ponad 200 tys. podatników. Dzięki temu pomniejszyli oni swój podatek łącznie o ok. 300 mln zł.

W tym roku na każde dziecko od podatku możemy odpisać 1112,04 zł. – Pamiętajmy jednak, że jest to odliczenie proporcjonalne. Jeśli więc nasze dziecko urodziło się w połowie roku, to od podatku odpiszemy za każdy miesiąc 92,67 zł – wyjaśnia Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie.

Z ulgi skorzystają nie tylko rodzice naturalni, ale też zastępczy i opiekunowie prawni. Ulga przysługuje więc z tytułu wychowywania w roku podatkowym dzieci własnych lub przysposobionych. – Muszą być to dzieci małoletnie, a także, gdy otrzymują zasiłek pielęgnacyjny (np. dzieci niepełnosprawne), bez względu na wiek – dodaje Szpakowska.

Z ulgi skorzystają także rodzice mający na utrzymaniu dzieci do 25 roku życia uczące się w szkołach (podstawowych, średnich, wyższych), które w roku podatkowym nie uzyskały żadnych dochodów z wyjątkiem renty rodzinnej, dochodów wolnych od podatku oraz dochodów niepowodujących obowiązku uiszczenia podatku.

Jeśli małżonkowie rozliczają się wspólnie, to wspólnie dokonują odliczenia na wszystkie dzieci. Jeśli zaś każde z nich oddzielnie rozlicza swoje dochody, to tylko jedno z nich może odliczyć ulgę rodzinną. Jeśli mają dwoje dzieci, mogą się podzielić, tzn. każdy w swoim zeznaniu odlicza ulgę na jedno dziecko. – W przypadku rodziców, którzy są rozwiedzeni, albo w separacji ,odliczenie przysługuje jednemu z nich, to znaczy temu, u którego dzieci mieszkają – wyjaśnia Szpakowska.

Tylko liczba dzieci i PESEL

Ulgę rozliczamy dołączając do naszego zeznania PIT-O. Musimy wskazać liczbę dzieci i podać ich numery PESEL. – Nie musimy wpisywać ich imion – podpowiada Marta Szpakowska.

Na uldze najwięcej zyskają osoby, które mają wysokie dochody. – Jeśli bowiem ulga przekracza kwotę naszego podatku, to nie możemy jej odpisać w całości, ale do wysokości należnego podatku – podkreśla Szpakowska.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Jajanusz
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Jajanusz
Jajanusz (12 kwietnia 2012 o 01:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Jeśli zaś każde z nich oddzielnie rozlicza swoje dochody, to tylko jedno z nich może odliczyć ulgę rodzinną. Jeśli mają dwoje dzieci, mogą się podzielić, tzn. każdy w swoim zeznaniu odlicza ulgę na jedno dziecko. – W przypadku rodziców, którzy są rozwiedzeni, albo w separacji ,odliczenie przysługuje jednemu z nich, to znaczy temu, u którego dzieci mieszkają – wyjaśnia Szpakowska."

A więc jeśli mogę wyjaśnić to Pani Szpakowska wprowadza ludzi w błąd. W rozliczaniu oddzielnym rodziców można ustalać proporcje podziału ulgi na każdego z nich np. 10/90, 40/60 czyli tak jak ustalą między sobą. Nawet jeśli ma się jedno dziecko.

a po rozwodzie w razie braku porozumienia rodzic odlicza 1/30 stawki 92,67 zł za każdy dzień opieki nad dzieckiem
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!