Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 kwietnia 2013 r.
17:21
Edytuj ten wpis

Piwne ogródki w Lublinie poczuły słońce

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 10 A A
Miasto nie podniosło w tym roku stawek za ogródki czyli "zajęcie pasa drogowego”<br />
Miasto nie podniosło w tym roku stawek za ogródki czyli \"zajęcie pasa drogowego”

Już dziewięć zezwoleń na ustawienie piwnych ogródków wydali miejscy urzędnicy. To ostatni sezon, w którym stoliki i krzesła mogą stać na podestach, a nie bezpośrednio na bruku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Miejski konserwator zabytków chce, żeby całe wyposażenie ogródków było stawiane bezpośrednio na ulicy. Budowanie podestów zostało dopuszczone w rozpoczynającym się właśnie sezonie.

– Z formalnego punktu widzenia podesty mogą być teraz stosowane wszędzie – przyznaje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – Wysokość takiego podestu nie może być jednak przekraczać 10 cm.

Zgodnie z miejskimi wytycznymi to zabytkowe budynki, a nie piwne ogródki mają dominować w śródmiejskim krajobrazie.

Konserwator zabytków musi też zaakceptować meble, jakie dany restaurator chce wystawić przed swój lokal. Nie mogą być one jaskrawe, bo te zdaniem konserwatora pasują raczej do nowoczesnej ulicy, nie mogą też być rustykalne, bo tym magistrat wskazuje miejsce na przedmieściach. W centrum dominować ma drewno, wiklina i metal.

Ratusz zaleca nawet paletę kolorów, w których powinny być kawiarniane parasole. To głównie tzw. kolory ziemi. I wskazuje, że rośliny stosowane w piwnych ogródkach nie powinny mieć kolców, toksycznych kwiatów lub owoców, nie mogą też intensywnie pylić, by nie szkodzić alergikom. Ani zanadto kojarzyć się z wsią, tu wykluczone są malwy, róże i brzozy. Zalecane są za to m.in. takie gatunki jak: aksamitka, aster, cynia, maciejka, begonia, złocień, rozmaryn, lawenda, czy berberys oraz cała gama iglaków.

Restauratorzy mogą już występować o pozwolenia na tzw. zajęcie pasa drogowego. – Do tej pory wydaliśmy ich już 9 – informuje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.

Park kulturowy przyszłości

Jeszcze w tym roku gotowe mają być ostateczne wytyczne na kolejne lata. Magistrat zapowiada skierowanie do Rady Miasta projektu uchwały powołującej w centrum Lublina park kulturowy.

Takie rozwiązanie pozwoliłoby samorządowi na większy wpływ na to, co dzieje się w zabytkowym centrum i mowa tu nie tylko o ogródkach piwnych, ale też o umieszczaniu szyldów reklamowych. Park kulturowy działa już w Krakowie.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
smakosz piwa / 23 kwietnia 2013 o 14:39
Mam pytanie czy w tych "ogródkach" będę mogł się napić piwa czy tylko "szczyn" podszywających się pod ten szlachetny napój. Bo piwem na pewno nie są produkty wytwarzane a nie WARZONE na masową skalę w kołchozach "browarniczych" typu: Warka, Okocim, Lublin, Żywiec, Tychy, Poznań, Białystok, Sierpc czy Łomża. Prawdziwe piwo obecnie warzą tylkjo w małych regionalnych browarach jak: Kormoran w Olsztynie, Łask, Racibórz, Ciechanów, Lwówek Śląski, Miłosław, Kolbudy k Gdańska. Kto napił się prawdziwego piwa z tych małych browarów nie sięgnie po produkt "piwo" podobny wytwarzany metodą chemiczno- przemysłową.
Mam pytanie czy w tych "ogródkach" będę mogł się napić piwa czy tylko "szczyn" podszywających się pod ten szlachetny napój. Bo piwem na pewno nie są produkty wytwarzane a nie WARZONE na masową skalę w kołchozach "browarniczych" typu: Warka, Okocim, Lublin, Żywiec, Tychy, Poznań, Białystok, Sierpc czy Łomża. Prawdziwe piwo obecnie warzą tylkjo w małych regionalnych browarach jak: Kormoran w Olsztynie, Łask, Racibórz, Ciechanów, Lwówek Śląski, Miłosław, Kolbudy k Gdańska. Kto napił się prawdziwego piwa z tych... rozwiń
Avatar
W / 23 kwietnia 2013 o 09:59
[quote name='LublinPieknymMiastem' timestamp='1366698100' post='761413']
Brawo dla konserwatora! Powinniśmy brać przykład właśnie z takich miast jak Kraków, czy Warszawa. Ludzie bez poczucia estetyzmu zawsze będą narzekać. Najlepiej nastawiać na deptaku plastikowych reklam, a kamienice okleić szmatami z reklamami, jak reklama Jogusia-Krasnystaw na Tysiąclecia. Koszmar! :-)
[/quote]
poczucie to można mieć estetytki Panie geniusz
Avatar
W / 23 kwietnia 2013 o 09:58
Czy oni chcą całkowicie zarżnąć śródmieście? Juz tylko bank na banku tam stoi.
Avatar
LublinPieknymMiastem / 23 kwietnia 2013 o 08:21
Brawo dla konserwatora! Powinniśmy brać przykład właśnie z takich miast jak Kraków, czy Warszawa. Ludzie bez poczucia estetyzmu zawsze będą narzekać. Najlepiej nastawiać na deptaku plastikowych reklam, a kamienice okleić szmatami z reklamami, jak reklama Jogusia-Krasnystaw na Tysiąclecia. Koszmar! :-)
Avatar
blunt drama / 23 kwietnia 2013 o 00:02
Czekam na legalizację marihuany i "zielone ogródki"
Avatar
Krzysztof / 22 kwietnia 2013 o 23:58
Może jeszcze 8 modeli fryzur dopuścić jak w Korei Płn, które mają prawo do obecności w Śródmieściu...?
Jeszcze chwila, a ten pożal się Boże "konserwator", nakaże wszystkim nosić w centrum tylko i wyłącznie worki pokutne! Czy te cholerne urzędasy nie mają jakiejś poważnej roboty??? Chcą zrobić z mojego pięknego miasta Phenian?! Czy ten urzędas siedział kiedykolwiek na krześle stojącym bezpośrednio na staromiejskim bruku??? Albo próbował ustawić na tym stolik, tak żeby się nie kiwał??? Czy w tym mieście nie ma nikogo poważnego i z wyobraźnia na stanowisko konserwatora? Masakra jakaś...
Może jeszcze 8 modeli fryzur dopuścić jak w Korei Płn, które mają prawo do obecności w Śródmieściu...?
Jeszcze chwila, a ten pożal się Boże "konserwator", nakaże wszystkim nosić w centrum tylko i wyłącznie worki pokutne! Czy te cholerne urzędasy nie mają jakiejś poważnej roboty??? Chcą zrobić z mojego pięknego miasta Phenian?! Czy ten urzędas siedział kiedykolwiek na krześle stojącym bezpośrednio na staromiejskim bruku??? Albo próbował ustawić na tym stolik, tak żeby się nie kiwał??? Czy w tym mieście nie ma nikogo po... rozwiń
Avatar
ad / 22 kwietnia 2013 o 23:32
chory kraj... i na to idą podatki?? żeby jakaś klempa w urzędzie takie peirdoły wymyślała?? na choelre urzędnik wpieprza się tak ludziom w interes? Niedługo wg wytycznych powiesi się firanki takiego samego koloru w oknie jak jasnie pan urzędas sobie zażyczy... Czym się ten cholerny urząd zajmuje??? miasto się wali, dusi, roboty nie ma tu się takimi peirdołami zajmują za ciężkie pieniądze. A gdzie ustawa o wychowaniu w trzeźwości??? dzieci patrzą na picie w ogródkach i co juz nagle nie razi?
Avatar
kirk / 22 kwietnia 2013 o 23:07
to tych współcześnie ubranych w spodnie rurki wpuszczone po pedalsku w buty też nie powinien pan konserwator wpuszczać bo nie pasują do miejsca. Ja bym pozwolił po deptaku chodzić tylko skąpo odzianym dziewuszkom tak do 25 roku życia. wiecie, dekoldy mini spudniczki, szorty spod których wyłażą poślady, albo cycuchy nie skrępowane stanikiem są zawsze na czasie i budzą moją aprobatę. myślę że pana konserwatora też. amen.
Avatar
gwidon / 22 kwietnia 2013 o 21:34
wielki konserwator od parasolek a zabytki niszczeja
Avatar
Marcin / 22 kwietnia 2013 o 21:27
Prawie jak za komuny!
Ten pożal się boże konserwator z pożal się boże prezydentem Kalinowskim niech wezmą się za poważne rzeczy i pożyteczne dla ludzi!
Właśnie niech zrobią coś dla ludzi!!!
Ciekaw jestem co powiedzą po jarmarku albo nocy kultury gdy płotków nie będzie a zieleń zostanie zadeptana przez ludzi.
Czy myślenie musi sprawiać ból tym ludziom???
Trochę wyobraźni bo pomysły to może i dobre ale jak zwykle realizacja od d...y strony!
Avatar
smakosz piwa / 23 kwietnia 2013 o 14:39
Mam pytanie czy w tych "ogródkach" będę mogł się napić piwa czy tylko "szczyn" podszywających się pod ten szlachetny napój. Bo piwem na pewno nie są produkty wytwarzane a nie WARZONE na masową skalę w kołchozach "browarniczych" typu: Warka, Okocim, Lublin, Żywiec, Tychy, Poznań, Białystok, Sierpc czy Łomża. Prawdziwe piwo obecnie warzą tylkjo w małych regionalnych browarach jak: Kormoran w Olsztynie, Łask, Racibórz, Ciechanów, Lwówek Śląski, Miłosław, Kolbudy k Gdańska. Kto napił się prawdziwego piwa z tych małych browarów nie sięgnie po produkt "piwo" podobny wytwarzany metodą chemiczno- przemysłową.
Mam pytanie czy w tych "ogródkach" będę mogł się napić piwa czy tylko "szczyn" podszywających się pod ten szlachetny napój. Bo piwem na pewno nie są produkty wytwarzane a nie WARZONE na masową skalę w kołchozach "browarniczych" typu: Warka, Okocim, Lublin, Żywiec, Tychy, Poznań, Białystok, Sierpc czy Łomża. Prawdziwe piwo obecnie warzą tylkjo w małych regionalnych browarach jak: Kormoran w Olsztynie, Łask, Racibórz, Ciechanów, Lwówek Śląski, Miłosław, Kolbudy k Gdańska. Kto napił się prawdziwego piwa z tych... rozwiń
Avatar
W / 23 kwietnia 2013 o 09:59
[quote name='LublinPieknymMiastem' timestamp='1366698100' post='761413']
Brawo dla konserwatora! Powinniśmy brać przykład właśnie z takich miast jak Kraków, czy Warszawa. Ludzie bez poczucia estetyzmu zawsze będą narzekać. Najlepiej nastawiać na deptaku plastikowych reklam, a kamienice okleić szmatami z reklamami, jak reklama Jogusia-Krasnystaw na Tysiąclecia. Koszmar! :-)
[/quote]
poczucie to można mieć estetytki Panie geniusz
Avatar
W / 23 kwietnia 2013 o 09:58
Czy oni chcą całkowicie zarżnąć śródmieście? Juz tylko bank na banku tam stoi.
Avatar
LublinPieknymMiastem / 23 kwietnia 2013 o 08:21
Brawo dla konserwatora! Powinniśmy brać przykład właśnie z takich miast jak Kraków, czy Warszawa. Ludzie bez poczucia estetyzmu zawsze będą narzekać. Najlepiej nastawiać na deptaku plastikowych reklam, a kamienice okleić szmatami z reklamami, jak reklama Jogusia-Krasnystaw na Tysiąclecia. Koszmar! :-)
Avatar
blunt drama / 23 kwietnia 2013 o 00:02
Czekam na legalizację marihuany i "zielone ogródki"
Avatar
Krzysztof / 22 kwietnia 2013 o 23:58
Może jeszcze 8 modeli fryzur dopuścić jak w Korei Płn, które mają prawo do obecności w Śródmieściu...?
Jeszcze chwila, a ten pożal się Boże "konserwator", nakaże wszystkim nosić w centrum tylko i wyłącznie worki pokutne! Czy te cholerne urzędasy nie mają jakiejś poważnej roboty??? Chcą zrobić z mojego pięknego miasta Phenian?! Czy ten urzędas siedział kiedykolwiek na krześle stojącym bezpośrednio na staromiejskim bruku??? Albo próbował ustawić na tym stolik, tak żeby się nie kiwał??? Czy w tym mieście nie ma nikogo poważnego i z wyobraźnia na stanowisko konserwatora? Masakra jakaś...
Może jeszcze 8 modeli fryzur dopuścić jak w Korei Płn, które mają prawo do obecności w Śródmieściu...?
Jeszcze chwila, a ten pożal się Boże "konserwator", nakaże wszystkim nosić w centrum tylko i wyłącznie worki pokutne! Czy te cholerne urzędasy nie mają jakiejś poważnej roboty??? Chcą zrobić z mojego pięknego miasta Phenian?! Czy ten urzędas siedział kiedykolwiek na krześle stojącym bezpośrednio na staromiejskim bruku??? Albo próbował ustawić na tym stolik, tak żeby się nie kiwał??? Czy w tym mieście nie ma nikogo po... rozwiń
Avatar
ad / 22 kwietnia 2013 o 23:32
chory kraj... i na to idą podatki?? żeby jakaś klempa w urzędzie takie peirdoły wymyślała?? na choelre urzędnik wpieprza się tak ludziom w interes? Niedługo wg wytycznych powiesi się firanki takiego samego koloru w oknie jak jasnie pan urzędas sobie zażyczy... Czym się ten cholerny urząd zajmuje??? miasto się wali, dusi, roboty nie ma tu się takimi peirdołami zajmują za ciężkie pieniądze. A gdzie ustawa o wychowaniu w trzeźwości??? dzieci patrzą na picie w ogródkach i co juz nagle nie razi?
Avatar
kirk / 22 kwietnia 2013 o 23:07
to tych współcześnie ubranych w spodnie rurki wpuszczone po pedalsku w buty też nie powinien pan konserwator wpuszczać bo nie pasują do miejsca. Ja bym pozwolił po deptaku chodzić tylko skąpo odzianym dziewuszkom tak do 25 roku życia. wiecie, dekoldy mini spudniczki, szorty spod których wyłażą poślady, albo cycuchy nie skrępowane stanikiem są zawsze na czasie i budzą moją aprobatę. myślę że pana konserwatora też. amen.
Avatar
gwidon / 22 kwietnia 2013 o 21:34
wielki konserwator od parasolek a zabytki niszczeja
Avatar
Marcin / 22 kwietnia 2013 o 21:27
Prawie jak za komuny!
Ten pożal się boże konserwator z pożal się boże prezydentem Kalinowskim niech wezmą się za poważne rzeczy i pożyteczne dla ludzi!
Właśnie niech zrobią coś dla ludzi!!!
Ciekaw jestem co powiedzą po jarmarku albo nocy kultury gdy płotków nie będzie a zieleń zostanie zadeptana przez ludzi.
Czy myślenie musi sprawiać ból tym ludziom???
Trochę wyobraźni bo pomysły to może i dobre ale jak zwykle realizacja od d...y strony!
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 czerwca 2018 r. 0 0

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej

MUNDIAL 2018. Rosja – Egipt 3:1. „Sborna” gra dalej 1 0

MUNDIAL 2018 W meczu rozpoczynającym drugą serię meczów grupowych Rosja pokonała Egipt 3:1 i zapewniła sobie awans do fazy pucharowej. Natomiast „Faraonowie” zagrają już tylko jeden mecz na tegorocznym mundialu

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie

1,5 metrowy wąż przechadzał się po balkonie przy ul. Koncertowej w Lublinie 0 2

Dużo strachu napędził mieszkańcom wąż przechadzający się po jednym z balkonów bloku przy ul. Koncertowej.

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską

Grupa mieszkańców Lublina ma dostać darmowe przejazdy komunikacją miejską 24 10

Przyznanie bezpłatnej komunikacji miejskiej osobom po 65. roku życia zapowiedział we wtorek prezydent Lublina. Ogłosił również, że miejskie żłobki będą darmowe dla dzieci niepełnosprawnych.

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał

Szukali nielegalnego alkoholu, znaleźli także domowy arsenał 0 0

Sprzęt do destylacji alkoholu, karabiny, broń pneumatyczna, setki nabojów, słoiki z prochem i radiostacja. Taki arsenał znaleźli policjanci w domu pod Krasnymstawem.

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł

Wywąchał narkotyki za 3,8 mln zł 0 0

Około 70 kg haszyszu oraz 658 g kokainy wywąchał na drogowym przejściu granicznym Ceron, pies służbowy Straży Granicznej. Wartość przejętych narkotyków to ponad 3,8 mln zł.

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona]
galeria
film

Wesoły początek, smutny koniec. Kilka tysięcy kibiców przy Arenie Lublin [zdjęcia z drona] 13 3

Kilka tysięcy kibiców pojawiło się w specjalnie zorganizowanej przez MOSiR strefie kibica przy Arenie Lublin.

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety
Rusza proces

Właściciel mieszkania otworzył wersalkę. Zobaczył w środku nogę kobiety 6 4

W środę ma rozpocząć się proces Artura S., oskarżonego o brutalne zabójstwo przy ul. 1 Maja. Mężczyzna udusił swoją dziewczynę i przez miesiąc mieszkał z jej zwłokami, ukrytymi w wersalce.

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu
galeria
film

Polska - Senegal 1:2. Katastrofa na otwarcie mundialu 1 3

Polska czeka 44 lata na zwycięstwo w meczu otwarcia. I jeszcze sobie poczeka. We wtorek piłkarze Adama Nawałki przegrali z Senegalem 1:2. Już w niedzielę Biało-Czerwoni zagrają z Kolumbią mecz o wszystko

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt
22 czerwca 2018, 19:00

Wystawa "- 7 - 13 -" w Galerii Labirynt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (oddział Plaza, ul. Lipowa 13) zaprasza na wernisaż wystawy izraelskiej artystki Nelly Agassi. Otwarcie ekspozycji - 7 - 13 - odbędzie się w piątek, 22 czerwca o godz. 19.

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży

TBV Start Lublin organizuje Camp dla młodzieży 2 0

KOSZYKÓWKA W tym tygodniu w Lublinie odbędą się trzy ciekawe wydarzenia. W środę o godzinie 9.30, w Hali MOSiR im. Z. Niedzieli przy Al. Zygmuntowskich 4, odbędzie się Camp do drużyny TBV Startu Lublin U16 (rocznik 2003/2004), który poprowadzą trenerzy z Energa Basket Ligi oraz szkoleniowcy grup młodzieżowych

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc.

W woj. lubelskim powstaje coraz więcej mieszkań. Przez rok wzrost o 107 proc. 3 4

Rośnie liczba domów i mieszkań oddawanych do użytkowania. Na przestrzeni roku, w całym regionie statystycy zanotowali wzrost na poziomie ponad 100 proc.

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów

Walka o Kazimierz Dolny może być ostra. Na razie trzech możliwych kandydatów 35 11

Obecny burmistrz, jego były zastępca oraz pełnomocnik wojewody – apetyt na fotel burmistrza Kazimierza Dolnego mają co najmniej trzy osoby.

P.Unity - koncert w Radiu Lublin
22 czerwca 2018, 18:00

P.Unity - koncert w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 19 w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi formacja P.Unity.

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę

Krzysztof chciał być żołnierzem, ale miał wypadek i stracił nogę. Kamil pomoże w zbiórce na protezę 3 0

Cztery kraje, 17 miast, 18 dni i blisko 2800 km na rowerze – tak w liczbach wygląda trasa, jaką pokona Kamil Misztal z Lublina, by pomóc niepełnosprawnemu 26-latkowi spełnić jego marzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!