poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Piwo na miasteczku akademickim będzie legalne. Porozumienie UMCS i policji

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2013, 15:00

Za picie piwa na świeżym powietrzu mandatów nie będzie. Ale – jak zastrzega rektor – wszelkie przeja
Za picie piwa na świeżym powietrzu mandatów nie będzie. Ale – jak zastrzega rektor – wszelkie przeja

Mniej policyjnych patroli w kampusie UMCS i interwencje tylko w uzasadnionych przypadkach. Takim nie będzie już picie piwa obok akademika.

To wszystko zakłada porozumienie, które podpisali rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej prof. Stanisław Michałowski i lubelski komendant wojewódzki policji nadinsp. Igor Parfieniuk. Poprzednie, z 2004 r., dotyczyło tylko narkotyków. Tymczasem interwencje policjantów na miasteczku akademickim w innych przypadkach budziły wątpliwości, głównie studentów.

Skarżyli się, że policyjnych patroli w campusie uczelni jest za dużo. A policjanci skupiają się tam głównie na wręczaniu mandatów za picie piwa na świeżym powietrzu. Gdy tylko robi się ciepło, studenci spotykają się na ławkach obok akademików czy w okolicy murku przy Centrum Kultury Fizycznej (dawny AOS) i siedzą przy "piwku”. W tym roku uczelnia zbuduje na miasteczku specjalną strefę do grillowania. Ale policja wkroczy tylko w uzasadnionych przypadkach.

Zasady współpracy określa podpisane porozumienie. Podkreśla autonomię, która przysługuje polskim uczelniom. – Przyjmujemy proste założenie: na terenie campusu mamy własne służby porządkowe i to one będą kontrolowały ten teren – mówi rektor Michałowski.

– Określamy obszary, kiedy policja musi interweniować i wejść na teren naszych obiektów – dodaje. Chodzi o narkotyki i dopalacze, obrót nielegalnym alkoholem i papierosami, a także przestępczość komputerową. – Inne działania policji, np. w wypadku kradzieży czy innych wykroczeń, będą wymagały ustnego uzgodnienia z osobami upoważnionymi ze strony uczelni – zapowiada Michałowski. – Będziemy zezwalać na interwencję, a czasem też o nią prosić.

Za picie piwa na świeżym powietrzu mandatów nie będzie. Ale – jak zastrzega rektor – wszelkie przejawy zagrożenia dla innych czy wandalizmu będą piętnowane. Jeśli ochrona sama nie będzie mogła sobie poradzić, wezwie policję.

– Jeżeli studenci wypiją przysłowiowe piwko na terenie campusu, będą w jurysdykcji rektora – zapowiada nadinsp. Parfieniuk. – Dla studentów to większa wygoda. Dla nas również, bo będziemy mieli mniejszy teren do patrolowania.

– Ze statystyk wynika, że w ciągu ostatnich lat liczba naszych interwencji na terenie miasteczka znacznie spadła – dodaje. – Dlatego nie ma żadnej potrzeby, że zwiększać w tym rejonie liczbę policjantów. Przeciwnie. Ta liczba będzie mniejsza. Przesuniemy część patroli z IV komisariatu na teren II. M.in. w związku z handlem papierosami na targu pod zamkiem i przy ul. Ruskiej. Tam policji będzie więcej.

Obie strony zastrzegają jednak, że np. w czasie Lubelskich Dni Kultury Studenckiej policjantów w okolicach uczelni będzie więcej. A ulice ościenne campusu (np. Langiewicza i Czwartaków) nie należą do "terenu uczelni” i tam policja będzie działała normalnie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
teddy
lublinianin
PL
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

teddy
teddy (5 marca 2013 o 20:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ktos może wie, gdzie dokładnie to "prawo" będzie obowiązywać?
Rozwiń
lublinianin
lublinianin (5 marca 2013 o 16:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tylko ci "wspaniali studenci" najpierw dostają pieniądze z budżetu państwa (czyli z naszych podatków) - bezpłatne studia, stypendia, zniżki, ulgi itd., a dopiero później je wydają w sklepach w Lublinie
więc summa summarum byłoby korzystniej obniżyć podatki (żeby każdemu w kieszeni zostało więcej pieniędzy) zamiast kształcić na różnej maści nieprzydatnych społeczeństwu kierunkach studiów za pieniądze tego społeczeństwa tylko po to, żeby to samo społeczeństwo utrzymywało później bezrobotnego absolwenta tych kierunków
A ja jako ktoś kto pośrednio płaci za waszą edukację, chciałbym, żebyście się uczyli, a nie pili piwo niezgodnie z prawem w miejscu publicznym i na terenie szkoły zakłócając później mój sen swoimi rykami w środku nocy
Rozwiń
PL
PL (5 marca 2013 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Świetna decyzja !! wreszcie będzie mozna sobie w gronie znajomych usiąść na ławce , wypić piwko i pogadać bo nie każdego stać zeby włóczyć się po barach, a policja tylko czeka za winklem aż otworzysz piwko i mandat z miejsca nabijając sobie statystyki zamiast wziąć się za robotę i robić to co do niej należy zachowując się przy tym chamsko i wulgarnie.
A co do innych komentarzy to dzięki tym " studentom" to ludzie mają pracę i jako tako się to miasto jeszcze trzyma bo kto niby zostawia więcej pieniędzy w tym mieście niż te "studenty" ?
Rozwiń
wendeie
wendeie (5 marca 2013 o 10:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='pol' timestamp='1362406824' post='741005']
ciekawe
rektor i policja zmienia ustawe. Po co nam sejm itd.

Może jeszce małe bójki i niewilkie kradzieże też można się dogadać.
[/quote]
Nie tylko nasze miasteczko bedzie mialo takie prawo. Od lat jest tak w innych wiekszych miastach. To my bylismy '100 lat' za nimi.
Rozwiń
mirek
mirek (5 marca 2013 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
od kiedy władze uczelni mogą decydować czy patrol policji możę na teren uczelni czy nie może. komuś widzę się funkcję pomyliły o decydowaniu za innych czy potrzebuję pomocy czy nie. dziwie się że komendant to podpisał wbrew ustawie i innym rozporządzeniom.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!