czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Plac Litewski: Będzie publiczna debata na temat projektów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 listopada 2010, 20:39

Projekt krakowskich architektów, który wygrał konkurs na koncepcję przebudowy placu Litewskiego, nie znalazł wielu zwolenników. Werdykt ostro krytykują eksperci i mieszkańcy Lublina. Miasto zapowiedziało publiczną debatę na ten temat.

W Internecie wrze. Od kilku dni mieszkańcy Lublina ostro krytykują projekt przebudowy pl. Litewskiego. – Najlepiej i najtaniej wszystko "zabetonować”– ironizuje na naszym forum internautka aga.

Do rywalizacji w konkursie na nową koncepcję placu zgłoszono 22 koncepcje. Siedmiu ekspertów debatowało nad nimi od połowy października. W czwartek ogłosili werdykt. Zwycięzca otrzyma 50 tys. zł i zaproszenie do negocjacji z Ratuszem. Architekci będą musieli przygotować szczegółowy projekt przebudowy.

Koncepcja SAO zakłada podział placu na dwie główne części. Najwięcej miejsca zajmie strefa reprezentacyjna, rozpoczynająca się na wysokości hotelu Europa. Linia podziału biegnie po przekątnej placu, do skrzyżowania ul. 3 Maja i I Armii Wojska Polskiego. Zgodnie z założeniami konkursu, deptak przedłużono do ul. Kołłątaja, na swoim miejscu pozostał też pomnik Unii Lubelskiej. Monument z Józefem Piłsudskim został tylko nieznacznie przesunięty w stronę ul. 3 Maja.

Najwięcej kontrowersji wzbudziło zagłębienie w centrum placu. Umożliwia ono dostęp do podziemnych pomieszczeń, w których można zlokalizować kawiarnię lub galerię. Projektanci znacznie ograniczyli tereny zielone. Pozostawili jednak strefę wypoczynkową na niewielkiej skarpie. Zieleń znajdziemy również w rejonie Wydziału Politologii UMCS. Ma tam powstać oaza ciszy i spokoju.

– Pomysł SAO nie jest zły, ale takie projekty można realizować w każdym miejscu na świecie – mówi Jadwiga Jamiołkowska, urbanistka i sędzia sądu konkursowego. – A nam nie o to chodziło. Przygotowano wytyczne, których zwycięska koncepcja nie spełnia. Ona niszczy wspólną przestrzeń!
Zwycięzcy konkursu na razie nie odnoszą się do zarzutów. – Rozumiem, że mogą być różne głosy i opinie. Nie chcemy jednak wzbudzać kolejnych niepotrzebnych emocji. Nasze stanowisko przedstawimy w ciągu najbliższych dni – zapowiada Grzegorz Skawiński, prezes SAO Investments.

Członkowie sądu konkursowego nie byli jednomyślni. Koncepcja spółki SAO została przyjęta stosunkiem głosów 4 do 3. Dwoje ekspertów złożyło zdania odrębne. Kontrowersje wzbudziło nie tylko projektowane zagłębienie, ale i znaczne okrojenie stref zieleni.

W drugiej połowie listopada władze miasta zapowiedziały rozpoczęcie publicznej debaty nad projektami.

Inni nagrodzeni
• II miejsce i 25 tys. zł trafiło do Biura Studiów i Projektów Architektonicznych "Franta & Franta” z Katowic. Koncepcję nagrodzono m.in. za podział przestrzeni oparty, zarówno o nieregularną formę, jak i wzajemne relacje reliktów historycznych budowli.
• Trzecie miejsce zajęło lubelskie biuro architektoniczne IDEA, Urszuli i Jacka Cieplińskich. Projektanci otrzymają 15 tys. zł nagrody. W swojej koncepcji podzielili plac na trzy strefy, których granice poprowadzono od pałacyków UMCS do Krakowskiego Przedmieścia.
• Jury przyznano również wyróżnienie honorowe. Trafi ono w ręce projektantów z hiszpańskiej pracowni ORTS z Walencji. Pracę doceniono za oryginalną i harmonijną koncepcję zielonego placu. "Oparcie rozwiązania wnętrz na planie kół tworzy wyodrębnione kręgi uczestnictwa w różnorodnych zdarzeniach odbywających się przez cały rok” – napisali eksperci w werdykcie.

Wszystkie nagrodzone projekty w konkursie na koncepcję przebudowy placu Litewskiego na www.dziennikwschodni.pl/litewski  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
aloha
Andrzej
ela
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aloha
aloha (9 listopada 2010 o 01:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zwycięski projekt to niestety kicz i tandeta. Najlepiej pasowałby projekt nr III.
Gdzie można dowiedzieć się, które osoby głosowały za oszpeceniem Lublina projektem nr I ??
Rozwiń
Andrzej
Andrzej (8 listopada 2010 o 19:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak zwykle. Wsiowym burakom zieleń przeszkadza. Dość nałazili się po drzewach za ptakami i po miedzach w gumofilcach. Teraz chcą mieć czysty beton i widzieć godzinę na poczcie lub ściany budynków jak (w domu drzwi do stodoły)
Rozwiń
ela
ela (8 listopada 2010 o 16:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zwycięski projekt firmy SAO nadaje się najwyżej do Muzeum Socrealizmu.
Rozwiń
monika
monika (8 listopada 2010 o 14:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jabba' timestamp='1289210269' post='376325']Plac nie jest miejscem nasadzeń tysięcy drzew a na samym jego końcu jak ktoś słusznie zauważył - są bardzo ładne budynki Politologii UMCS, których nie widać zza drzew! Co to za miejsce spotkań - las? Możecie się umawiać w Dąbrowie. W centrum im mniej drzew tym lepiej. Był ktoś w Krakowie, Lwowie ? Gdzie tam są drzewa? W parkach![/quote]- a Centrum to ma być pustynia? Zamiast wysyłać ludzi do Dąbrowy, proponuję zamieszkać w Krakowie, albo Lwowie i wszyscy będą zadowoleni. Na tym Placu nie ma, nie było i nie będzie dużej ilości zieleni, ale dlaczego ma być betonowa pustynia? To, że coś nosi nazwę Placu nie oznacza, że ma być tylko beton. Zieleń, fontanna, ławki, widok i właśnie miejsce spotkań, a nie miejsce przez które będzie się przechodzić z obojętnością - tym właśnie powinno być Centrum Lublina.
Rozwiń
asia
asia (8 listopada 2010 o 13:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co się stanie z fontanną? Plac Litewski od zawsze był miejscem spotkań i jak mają go zmieniać na gorsze to po co w ogóle go ruszać? Niech zostanie taki jaki był, a pieniądze na to przeznaczone mogliby wydać na potrzebniejsze rzeczy! Projekt, który zajął III miejsce podoba mi się najbardziej, a reszta to pomyłka!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!