czwartek, 14 grudnia 2017 r.

Lublin

Plac Litewski bez pomnika Piłsudskiego?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 grudnia 2008, 19:19

- Nie chcemy burzyć pomników - deklaruje Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków. To reakcja na falę protestów, które wpłynęły do Ratusza, po informacjach o możliwym przeniesieniu pomnika Józefa Piłsudskiego.

Spór rozpętał się w związku z debatą nad zagospodarowaniem placu Litewskiego. Ratusz poprosił konserwatora o wytyczne. Halina Landecka zasugerowała przeniesienie pomnika.

W rezultacie prezydenta miasta zasypały listy z protestami z całego świata.

- Pokazały one, jak ważną kwestią jest lokalizacja pomnika - mówi Iwona Blajerska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina. - Zainteresowana jest nawet Kancelaria Prezydenta RP. Do tej sprawy trzeba więc podejść bardzo delikatnie.
Halina Landecka zapewnia, że nie będzie nakazywała usunięcia pomnika.

Przyznaje jednak, że w Lublinie można znaleźć dla Marszałka równie dobre miejsce, co plac Litewski. - Możliwa jest inna lokalizacja w śródmieściu - mówi konserwator. - Jest jednak zbyt wcześnie na decydowanie o konkretnych miejscach. Do tego potrzebna jest szeroka analiza urbanistyczna centrum miasta.

Takiej analizy brakuje, ale Landecka jako jedną z możliwych nowych lokalizacji wskazuje plac przy Teatrze w Budowie. Zwłaszcza że pomysł stawiania pomnika na placu Litewskim spotykał się z oporem ze strony konserwator już na etapie budowy monumentu, który miał zbytnio dominować nad otoczeniem.

- Nie można stawiać pomników tam, gdzie wygodnie - dodaje Halina Landecka. - Trudno jednak o merytoryczną dyskusję, gdy po drugiej stronie jest tyle emocji. Nie zamierzam obstawać przy żadnej z opcji, do chwili gdy nie będzie realnej koncepcji zagospodarowania placu.

Czy Józef Piłsudski zostanie na swoim miejscu? Prezydent Wasilewski podchodzi do sprawy z rezerwą. Protesty sympatyków Marszałka przesłał do konserwator zabytków. Jednak w liście do Haliny Landeckiej napisał o obecnej lokalizacji pomnika: "Trudno w Lublinie byłoby znaleźć inne bardziej stosowne miejsce”.

- W żadnym wypadku nie możemy bagatelizować opinii piłsudczyków - dodaje Iwona Blajerska.

Jacek Szydłowski
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ok333
patriota
Adam Baranowski
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ok333
ok333 (1 stycznia 2009 o 00:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli Pierwszy Marszałek jest niepotrzebny w Lublinie, przekażcie Go proszę do innego Miasta Królewskiego, do Kalisza. Serdeczne Bóg zapłać.
Rozwiń
patriota
patriota (15 grudnia 2008 o 22:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Adam Baranowski napisał:
Zgadzam się z panią Landecką: przede wszystkim powinny decydować względy urbanistyczne. To że szanujemy, lubimy a może nawet kochamy Marszałka to nie znaczy, że musimy jego monumentem popsuć centralny plac miasta.

Tu nie chodzi o względy urbanistyczne lecz o urażoną wygórowaną ambicję i pychę.
Rozwiń
Adam Baranowski
Adam Baranowski (15 grudnia 2008 o 22:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zgadzam się z panią Landecką: przede wszystkim powinny decydować względy urbanistyczne. To że szanujemy, lubimy a może nawet kochamy Marszałka to nie znaczy, że musimy jego monumentem popsuć centralny plac miasta.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

15-17 grudnia
komentarze (0)0
polubienia (0)0
14-12-2017

15-17 grudnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!