piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Plac Litewski: O krok bliżej do projektu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 kwietnia 2009, 20:30

Konserwator zabytków dał Ratuszowi zielone światło do ogłoszenia międzynarodowego konkursu architektonicznego na projekt przebudowy placu Litewskiego.

W środę wysłał do Urzędu Miasta pismo z informacją, że akceptuje poprawiony projekt wytycznych dla uczestników konkursu.

- Uznajemy, że te materiały można przyjąć, jako podstawę do konkursu - mówi Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków. Wcześniej miała wiele zastrzeżeń do opracowanego w Ratuszu dokumentu, który ma być podstawą do opracowania listy tego, co architekci będą mogli zmienić na placu, a czego nie będzie wolno im przekształcać.

Dokument zakładał m.in. wycięcie wszystkich drzew poza pomnikami przyrody. Na to Landecka nie chciała się zgodzić. Wytykała mało precyzyjny zapis o "podwyższeniu” pomnika Unii Lubelskiej, który ktoś spoza Lublina mógłby uznać za przyzwolenie na przebudowę samego monumentu, a nie tylko kopca, na którym on stoi. Sprzeciwiła się też pomysłowi zmiany funkcji pałaców UMCS, sugerując w zamian budowę dziedzińców przed pałacami.

Jej uwagi dotyczyły też nieprecyzyjnych zapisów o podziemnym budynku pod fontanną, który w miejskich dokumentach figurował jako "coś”.

Na pierwszą wersję dokumentu Landecka nie chciała się zgodzić, zażądała poprawek, a po tym, jak Ratusz je naniósł, zaakceptowała materiał. - Nadal zwracamy uwagę na rozbieżności między tym materiałem a aktualnie opracowywanymi projektami przebudowy skrzyżowania ul. 3 Maja i Radziwiłłowskiej - mówi konserwator. Miasto najprawdopodobniej będzie musiało zmienić plany przebudowy dróg.

Jak szybko ogłoszony zostanie konkurs? Komentarza Ratusza nie udało nam się w środę uzyskać.

(drs)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!