Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 lipca 2008 r.
20:53
Edytuj ten wpis

Plac Litewski przed liftingiem z granitu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 5 A A

Najpóźniej wiosną robotnicy zerwą z placu asfalt i zastąpią go granitową kostką. Prace pochłoną milion złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Nie wiadomo tylko, jak długo kostka tutaj poleży, bo nie ma pewności, że będzie pasować do nowej koncepcji placu.

Do tej pory miejscy urzędnicy pytani o jakiekolwiek większe prace na głównym placu Lublina powtarzali tylko, że nie ma sensu brać się za remont przed opracowaniem koncepcji, która określi, jak plac ma wyglądać po gruntownej przebudowie. A koncepcji jak nie było, tak nie ma.

- O terminie jej przygotowania będzie można mówić dopiero po zaplanowanych na jesień warsztatach architektonicznych - wyjaśnia Mirosław Kalinowski z Biura Prasowego Ratusza.

- Konserwator zabytków wystąpił do nas, żebyśmy, nie czekając na tę koncepcję, poprawili wygląd placu - przyznaje Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta.

Wiadomo już, że z placu ma zniknąć asfalt. - Zastąpimy go granitową kostką. Drobną, podobną do tej użytej na Starym Mieście. Materiały będziemy jeszcze dokładnie uzgadniać z konserwatorem zabytków. Bez jego zgody nie będziemy mogli nic zrobić - zapowiada Radzikowski.

Miasto chce też wyrównać płyty w pobliżu pomników. Zniknęłyby też schodki między "pomnikową” a "fontannową” częścią placu. Zamiast nich byłaby pochylnia.

- Urzędnicy powinni w pierwszej kolejności załatać ten asfalt, który jest, zamiast go zrywać i zastępować kostką - radzi Magdalena Wójtowicz. - O wiele lepiej by było, gdyby miasto postawiło tu więcej ławek, koszy na śmieci i posadziło jeszcze trochę kwiatów. Może jakieś iglaki - dodaje.

- Jeżeli to ma być tylko na dwa lata, to nie ma większego sensu. Gdyby ostateczna koncepcja miała być gotowa dopiero za jakieś pięć lat, to z placem rzeczywiście można coś wcześniej zrobić - twierdzi Konrad Łuczeńczyk. - Jeśli okaże się, że nowy wystrój nie będzie zgodny z koncepcją, to kostkę będzie można zdjąć i użyć w innym miejscu - odpowiada dyrektor.

Większość prac odbędzie się wiosną przyszłego roku.
- Ale nie wykluczam, że w tym roku uda nam się zrobić ze dwie alejki, żeby później nie robić wszystkiego na ostatnią chwilę - mówi Radzikowski.

Znacznie wcześniej, bo jeszcze tego lata, miasto zacznie remont wodotrysku. Na początku odświeżony zostanie piaskowiec. A jesienią, gdy fontanna zostanie wyłączona, miejskie wodociągi mają zamontować dwie nowe pompy, dzięki którym woda będzie tryskać wyżej. Strumienie będą tryskać tylko z wewnętrznych obręczy, bo wyłączone zostaną "grzybki”, których naprawę miasto uznało za zbyt kłopotliwą.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
www / 12 lipca 2008 o 10:54
To sie we łbie nie mieści, ostatnio jedna z gazet opisywała toaletę na litewskim , do której często chodzą turyści , również obcokrajowcy. Zamiast normalnej muszli jest...... dziura!! do której na stojąco trzeba trafić!!! Miasto - metropolia!! I dziennikarz tej gazety zapytał w UM co z tym będzie, i dowiedział się że nic no sie nie opyla robić. Nie wiadomo co bedzie z placem litewskim a pozatym to dużo kosztuje, trzeba robić przetarg itp. Ile kosztuje zainstalowanie toalety??!! To miasto zapadnie się pod ziemie i zostanie po nim wielki lej. Nowa toaleta = 1000zł, sie nie opyla. Nowa tymczasowa kostka = 1000000 zł - sie opyla bo trzeba dać szwagra firmie zarobić.
To sie we łbie nie mieści, ostatnio jedna z gazet opisywała toaletę na litewskim , do której często chodzą turyści , również obcokrajowcy. Zamiast normalnej muszli jest...... dziura!! do której na stojąco trzeba trafić!!! Miasto - metropolia!! I dziennikarz tej gazety zapytał w UM co z tym będzie, i dowiedział się że nic no sie nie opyla robić. Nie wiadomo co bedzie z placem litewskim a pozatym to dużo kosztuje, trzeba robić przetarg itp. Ile kosztuje zainstalowanie toalety??!! To miasto zapadnie się pod z... rozwiń
Avatar
stefan / 12 lipca 2008 o 10:42
Samą fontannę proponuję podświetlić, była by to atrakcja, no i faktycznie dużo więcej ławeczek by się przydało
Avatar
qwerty / 12 lipca 2008 o 08:50
spokojnie, kostka i tak się przyda, zawsze ją będzie można wykorzystać drugi raz gdzie indziej, najwazniejsze ze nie wybrali betonowej
Avatar
J-k / 12 lipca 2008 o 08:43
To koszmar ta duża granitowa kostka, podobnie jak kocie łby. Czy ktoś myśli o starszych osobach mających problemy z poruszaniem się, o małych dzieciach. Jeżeli już koniecznie ma być kostka granitowa to ta drobna, taka jaką wyłożono część alejek na cmentarzu przy Lipowej.
Avatar
Motor / 12 lipca 2008 o 07:56
wydać bankę na remont żeby potem to rozwalić .......to jest chore.....to po co ta cała wielka akcja z iem architektów z całego świata.jedno wyklucza drugie.Tyle lat to lezy jakoś uje to niech zostanie jak jest.Była afera z wc że jest tam lepeij zrobić wc a nie kostke
Avatar
www / 12 lipca 2008 o 10:54
To sie we łbie nie mieści, ostatnio jedna z gazet opisywała toaletę na litewskim , do której często chodzą turyści , również obcokrajowcy. Zamiast normalnej muszli jest...... dziura!! do której na stojąco trzeba trafić!!! Miasto - metropolia!! I dziennikarz tej gazety zapytał w UM co z tym będzie, i dowiedział się że nic no sie nie opyla robić. Nie wiadomo co bedzie z placem litewskim a pozatym to dużo kosztuje, trzeba robić przetarg itp. Ile kosztuje zainstalowanie toalety??!! To miasto zapadnie się pod ziemie i zostanie po nim wielki lej. Nowa toaleta = 1000zł, sie nie opyla. Nowa tymczasowa kostka = 1000000 zł - sie opyla bo trzeba dać szwagra firmie zarobić.
To sie we łbie nie mieści, ostatnio jedna z gazet opisywała toaletę na litewskim , do której często chodzą turyści , również obcokrajowcy. Zamiast normalnej muszli jest...... dziura!! do której na stojąco trzeba trafić!!! Miasto - metropolia!! I dziennikarz tej gazety zapytał w UM co z tym będzie, i dowiedział się że nic no sie nie opyla robić. Nie wiadomo co bedzie z placem litewskim a pozatym to dużo kosztuje, trzeba robić przetarg itp. Ile kosztuje zainstalowanie toalety??!! To miasto zapadnie się pod z... rozwiń
Avatar
stefan / 12 lipca 2008 o 10:42
Samą fontannę proponuję podświetlić, była by to atrakcja, no i faktycznie dużo więcej ławeczek by się przydało
Avatar
qwerty / 12 lipca 2008 o 08:50
spokojnie, kostka i tak się przyda, zawsze ją będzie można wykorzystać drugi raz gdzie indziej, najwazniejsze ze nie wybrali betonowej
Avatar
J-k / 12 lipca 2008 o 08:43
To koszmar ta duża granitowa kostka, podobnie jak kocie łby. Czy ktoś myśli o starszych osobach mających problemy z poruszaniem się, o małych dzieciach. Jeżeli już koniecznie ma być kostka granitowa to ta drobna, taka jaką wyłożono część alejek na cmentarzu przy Lipowej.
Avatar
Motor / 12 lipca 2008 o 07:56
wydać bankę na remont żeby potem to rozwalić .......to jest chore.....to po co ta cała wielka akcja z iem architektów z całego świata.jedno wyklucza drugie.Tyle lat to lezy jakoś uje to niech zostanie jak jest.Była afera z wc że jest tam lepeij zrobić wc a nie kostke
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem"

Kłótnia o sprzedaż alkoholu przy kościołach. "To jest igranie z Bogiem" 3 12

To jest igranie z panem Bogiem. To komentarz jednego z kraśnickich radnych odnośnie odległości, w jakiej mają być usytuowane punkty sprzedaży i podawania alkoholu od kościołów. W Kraśniku odległość ta musi być co najmniej 20-metrowa. Dyskusja w temacie sprzedaży alkoholu w mieście i ewentualnego nocnego ograniczenia tej sprzedaży była burzliwa. Ostatecznie żadne decyzje nie zapadły. 

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent

Będzie al. Tadeusza Mazowieckiego w Lublinie. Radna PiS: Stalinowiec, agent 85 44

Nowa droga na przedłużeniu ul. Bohaterów Monte Cassino otrzyma imię Tadeusza Mazowieckiego. W Lublinie będzie też skwer Władysława Bartoszewskiego

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie
galeria

Jan Gilas. Bohater doczekał się ulicy w Lublinie 0 1

Był 9 września 1939 r., gdy na Lublin posypały się niemieckie bomby, jedna z nich wpadła do Ratusza i nie wybuchła. Ratuszowy woźny wyniósł ją z budynku i zmarł z wysiłku przed schodami. Jego imię nosi od wczoraj uliczka stykająca się z deptakiem. Tabliczkę z nazwą odsłaniała wzruszona rodzina

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję
galeria
film

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich powstanie w Lublinie. Radni podjęli decyzję 367 25

Jest zgoda na pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich obok Centrum Kultury. Na jego budowę zgodziła się dziś Rada Miasta. Nie pozwoliła jednak, by wykonać go według wizji radnej PiS, Małgorzaty Suchanowskiej. Większość rady zdecydowała, że projekt będzie wybrany w konkursie. Nalegali na to radni Wspólnego Lublina

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach
galeria

Nawet 53 tys. zł miesięcznie. Ekstra zarobki radnych w państwowych spółkach 17 15

Od 36 do 53 tys. złotych miesięcznie – tyle średnio zarabiali w państwowych spółkach trzej radni wojewódzcy PiS. Chodzi o Andrzeja Pruszkowskiego, Jana Franię i Grzegorza Muszyńskiego. Tak wynika z ich oświadczeń majątkowych za 2017 rok.

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta
wiersze między newsami

Sprawdź co powinna robić przed snem kobieta 0 1

Lektura obowiązkowa dla feministek. W końcu ktoś wyliczył, jakie obowiązki mają gospodynie domowe i określił miejsce poezji w ich życiu

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami
film

Kraśnicka: Już 130 pielęgniarek na zwolnieniach. Jest porozumienie z lekarzami 215 46

W piątek ma dojść do decydujących rozmów w szpitalu przy alei Kraśnickiej w Lublinie. W czwartek już 130 pielęgniarek było na L4.

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami

Schetyna na UMCS: Ukraińscy politycy nie chcą już współpracować z polskimi władzami 7 17

- Polsko-ukraińskich relacji po prostu nie ma - w taki sposób przewodniczący PO podsumował relacje Polski z Ukrainą.

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia)
galeria

Nowe centrum rehabilitacji w Nałęczowie już otwarte (zdjęcia) 2 1

Otwarte jest już nowe centrum rehabilitacyjno-fizjoterapeutyczne "Werandki" w Nałęczowie. - To pierwszy tak nowoczesny ośrodek po wschodniej stronie Wisły. Wychodzimy na przeciw potrzebom pacjentów z całej Polski - tłumaczy jego dyrekcja. Będą tam mogli skorzystać z czterech "stref": kardiologii, ortopedii, treningu i diagnostyki.

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym
26 maja 2018, 16:00

Twórczość Szczepana Twardocha w Kazimierzu Dolnym 1 0

Co Gdzie Kiedy. Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki (ul. Lubelska 12) zaprasza na kolejną odsłonę Soboty Literackiej. 26 maja o godz. 16 odbędzie się spotkanie poświęcone Balladzie o pewnej panience Szczepana Twardocha.

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie

Gmina Biała Podlaska: Inwestycje drogowe zablokowane, ceny za wysokie 3 0

Gmina Biała Podlaska musi powtarzać przetargi na roboty drogowe. Wszystko dlatego, że wykonawcy swoją pracę wyceniają coraz drożej.

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie

Joanna Mucha: Prokurator powinien się zająć władzami stadniny w Janowie 0 17

Śledztwo w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim jest sztucznie przedłużane. Prokuratura powinna się zająć osobami, które obecnie tam rządzą, a dawny prezes Marek Trela powinien wrócić do pracy – przekonuje posłanka PO Joanna Mucha

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego
galeria

Juwenalia 2018 w Białej Podlaskiej. Zdjęcia z korowodu studenckiego 0 2

We wtorek i środę odbyły się Juwenalia Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS

Hit transferowy w Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS 0 4

Brianna Joelle Kiesel zasiliła szeregi Pszczółki Polski AZS UMCS Lublin. 24-letnia Amerykanka ma na swoim koncie występy w najlepszej lidze świata, WNBA. Ostatnio reprezentowała szwedzkie Umea Udominate

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł

Nocne sklepy z alkoholem w Lublinie nie zbankrutują. Pomysł radnych PiS nie przeszedł 0 16

Nie będzie w Lublinie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu. Ich wprowadzenia chcieli radni PiS, ale większość Rady Miasta była temu przeciwna. W czwartek uchwalony został za to zakaz sprzedaży trunków m.in. obok szkół i kościołów. Radni ustalili też maksymalną liczbę zezwoleń dla sklepów i lokali gastronomicznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!