niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Plac Litewski: Umowę na przebudowę podpiszą we wtorek. Budimex dostanie 48,8 mln zł

Dodano: 24 marca 2016, 18:07
Autor: Dominik Smaga

Umowa na przebudowę pl. Litewskiego ma być podpisana w poświąteczny wtorek. Za to zlecenie warszawski Budimex zainkasuje 48,8 miliona zł. Z pracą musi się uwinąć do końca kwietnia przyszłego roku

– Chcemy jak najszybciej przekazać wykonawcy plac budowy – deklaruje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Na wtorek do Ratusza zaproszeni zostali przedstawiciele firmy Budimex, która wygrała miejski przetarg na przebudowę placu, bo była najtańsza ze wszystkich chętnych. Tego dnia ma dojść do podpisania umowy i wtedy też mogą paść pierwsze deklaracje co do harmonogramu prac. Wstępnie wiadomo, że roboty zaczną się od rozbiórki fontanny obok której znajdują się pozostałości po istniejącej tu niegdyś cerkwi.

Od harmonogramu zależy jak długo będziemy mogli jeździć odcinkiem Krakowskiego Przedmieścia koło Poczty Głównej, bo ta część jezdni ma być zamieniona w deptak z drzewkami i fontannami. Pewne jest to, że poszczególne części pl. Litewskiego będą zamykane na czas robót. Ale miasto wymaga, by część z pomnikami była dostępna 3 maja oraz 10 kwietnia przyszłego roku, w dzień siódmej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Obchody narodowego święta 11 listopada będą musiały się odbyć w innym miejscu.

Ratusz nie zmienia zapisanego w dokumentacji terminu, w którym przebudowa ma się zakończyć. – Podtrzymujemy swoje wymagania – mówi Krzyżanowska. – Chcemy, by pl. Litewski był gotowy do końca kwietnia przyszłego roku wraz z nową multimedialną fontanną.

Wodotrysk w centralnej części placu ma się stać jego główną atrakcją. Ma tryskać wodą, odtwarzać muzykę i podświetlać strumienie poruszające się według narzuconego przez komputer scenariusza. Inne atrakcje to wodotrysk w pobliżu hotelu Europa, podświetlane meble letniej kawiarni, czy też nowy, wykładany drewnem plac do organizacji imprez kulturalnych w miejscu placu zabaw. Przesunięta zostanie stacja meteorologiczna, podziemny szalet zostanie rozebrany i zastąpiony nowym, z działającymi na monety zamkami w drzwiach kabin.

Przebudowa będzie się wiązała z wycinką kilkudziesięciu drzew na pl. Litewskim (aktualnie mowa o 51) i kolejnych ponad 20 w pozostałych miejscach, które mają być odnowione wraz z głównym placem. Będzie to pl. Czechowicza, teren między budynkami Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz pl. Krąpca u zbiegu ul. Radziwiłłowskiej i Staszica.

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje plac Litewski
Gość
Gość
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 marca 2016 o 14:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

tyle pieniedzy sie zmarnuje a nawet nie napisano ile roczne utrzymanie tego gówna ... a z najnowszego raportu wynika, że lublin tuż po łodzi i warszawie jest najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce .... paranoja ... a poszerzenie sowińskiego maja w d....

Ruch z zamkniętego Krakowskiego przeniesie się na jeszcze węższe i już zakorkowane Narutowicza, Okopową i Hempla więc mamy szansę wspiąć się w rankingu. Słowa które się cisną na usta na określenie tego "mózga", który wymyślił zamknięcie tej części Krakowskiego nie nadają się do napisania na forum.

Rozwiń
Gość
Gość (25 marca 2016 o 08:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja widzę tylko beton, w każdej postaci. Wytną ponad 70 drzew, pustynia i beton. Gdzie są ekolodzy?!!
Rozwiń
Gość
Gość (25 marca 2016 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no gdzie teraz wiejska młodzież z rejestracjami LSW albo LKR będzie palić gumę na wirażu w swoich bmw e36 1996 w gazie w piątkowe wieczory, w nadziei na zgłuszenie samic, skoro nie będzie zakrętu pod galerią Sezam? ;)
Rozwiń
Gość
Gość (24 marca 2016 o 23:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wytną drzewa i zrobią betonowe pole. W innych miastach - Krakowie, Poznaniu co chwila jest jakiś park. Można usiąść na ławce poczytać książę albo zrobić piknik na trawie (i nie obawiać się o nieczystosci. Tutaj tylko pomniki i nic więcej.
Rozwiń
Gość
Gość (24 marca 2016 o 22:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pamiętaj kolego że w internecie nie jesteś anonimowy..

jak na dłoni widać że to jakiś pisowski płatny klakier, prezes kazał rąbać w Żuka to siedzi chłoptaś i pisze co mu ślina na język przyniesie

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!