piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Plac Po Farze bez rzeźby?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 czerwca 2002, 14:09
Autor: (jaxa)

Budowa rzeźby - kolumny św. Michała byłaby sprzeczna z przyjętymi zasadami ochrony i konserwacji historycznych zespołów urbanistycznych - oceniają eksperci z warszawskiego Ośrodka Dokumentacji Zabytków.
O ich opinie wystąpił wojewódzki konserwator zabytków. Dalsze zarzuty to - jak napisano - "brak współbrzmienia
z architektonicznym otoczeniem staromiejskim, sama kolumna jawi się jako agresywna i abstrakcyjna zarówno pod względem treści jak i wyrazu plastycznego”.
Budowę kolumny - rzeźby na placu Po Farze forsuje miasto. Jej projekt opracował Tadeusz Mysłowski. U podstawy ma ona przypominać pień dębu, nawiązując tym do legendy o Leszku Czarnym - fundatorze świątyni. Wyżej rzeźba byłaby regularną kolumną przechodzącą w krzyż. Na szycie znajdowałby się reflektor emitujący w górę strumień światła. Kolumna św. Michała miałaby stać w miejscu dawnego prezbiterium kościoła.
Miasto i Mysłowski chcą, aby kolumna miała 12 metrów wysokości. Wielkość akceptuje też Jacek Ciepliński, autor projektu modernizacji placu. Takiej wysokości jest przeciwny konserwator, stąd dodatkowa opinia ekspertów. - Kolumna niczego nie zasłoni i nie naruszy otoczenia staromiejskiego. Wręcz przeciwnie, doda urody temu miejscu - twierdzi Tomasz Białopiotrowicz, członek Zarządu Miasta.
Ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie budowy kolumny konserwator wyda za niespełna dwa tygodnie, po zapoznaniu się wszystkich stron z opinią ekspertów. - Jeśli będzie negatywna to zamierzamy się od niej odwoływać - zapowiada Białopiotrowicz.
Rzeźba - kolumna ma kosztować ok. 120 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!