sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Plac śmierci przestanie straszyć

  Edytuj ten wpis

Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka, chce ściągnąć do Lublina architektów z całego świata.

Mieliby zaprojektować nowy wygląd placu śmierci przy ul. Turystycznej.
Chodzi o plac na terenie dawnych zakładów mięsnych przy ul. Turystycznej. W 1942. r. hitlerowcy wywieźli stamtąd w bydlęcych wagonach 30 tys. osób do obozu zagłady w Bełżcu. Po wojnie lubelski Umschlagplatz popadł w ruinę. Dopiero dwa lata temu, po interwencji sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i staraniom Ośrodka Brama Grodzka - Teatru NN, władze wojewódzkie i miejskie zainteresowały się uporządkowaniem placu.
W miejscu należącym do Skarbu Państwa miała stanąć instalacja - betonowy prostopadłościan wielkości wagonu kolejowego - zaprojektowana przez Tomasza Pietrasiewicza i lubelskiego architekta Bolesława Stelmachem. Ale plany się skomplikowały.
Teren, na którym stoi historyczna rampa, zmienił właściciela. Syndyk masy upadłościowej zakładów mięsnych podpisał umowę o sprzedaży gruntu ze spółką Archiwum Depozytowe. A nowi właściciele postawili swoje warunki. W miejscu działki wytyczonej pod instalację zaplanowali drogę dojazdową do centrum logistycznego, które chcą tam zbudować. Sprawa na rok utknęła w miejscu. Aż do dziś.
- Po długotrwałych negocjacjach udało się pozyskać działkę przy ul. Zimnej, tuż obok rampy - mówi Włodzimierz Wysocki, wiceprezydent Lublina.
Działka ma 22 metry długości i 4 szerokości. Rozciąga się wzdłuż betonowego ogrodzenia zakładów mięsnych. Dojazd do niej będzie możliwy od ul. Zimnej.
Teren wykupił od syndyka wojewoda. Teraz, prawdopodobnie bezpłatnie, przekaże go miastu. - A my chcemy oddać go w zarząd Ośrodekowi Brama Grodzka. Już zainicjowaliśmy odpowiednie procedury - tłumaczy Wysocki. - Ośrodek będzie dbał o porządek na placu, ale przede wszystkim zadba o odpowiednie upamiętnienie tego miejsca.
Tomasz Pietrasiewicz już zapowiada ogłoszenie międzynarodowego konkursu architektonicznego. - Chcemy zaprosić architektów i artystów z całego świata - mówi. - Każdy z nich przywiezie swój pomysł na Umschlagplatz, a my wybierzemy najlepszy. Wreszcie to miejsce zyska takie oblicze, jakie jest mu należne. Przecież to fragment tragicznej historii dziesiątek tysięcy osób - dodaje.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Junak
(Anonimowy)
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Junak
Junak (29 października 2007 o 19:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proszę panstwa w Rzeszowie -Junacy walczą o odszkodowania za darmową ciężka pszymusową pracę po 2 wojnieświatowej a co śię myśli otym w Lublinie przecież tysiące nas zadarmo pracowało.
Rozwiń
(Anonimowy)
(Anonimowy) (29 października 2007 o 07:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy Ośrodek Brama Grodzka zajmuje się czymkolwiek jeszcze oprócz upamiętniania Żydów?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!