Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lutego 2012 r.
18:30
Edytuj ten wpis

Plac śmierci w Lublinie będzie pod ochroną

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 15 A A
Plac śmierci (Tomasz Koryszko / Archiwum)
Plac śmierci (Tomasz Koryszko / Archiwum)

To z tego miejsca w 1942 r. hitlerowcy w ciągu niespełna miesiąca wywieźli do komór gazowych 26 tys. Żydów. Plac strachu i śmierci zyska teraz prawną ochronę – nie będzie można go zabudować lub wykorzystać na cele komercyjne. Ma już na stałe pozostać miejscem pamięci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Uchwała zatwierdzająca zmianę planu zagospodarowania tego terenu ma zapaść na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 23 lutego. Aktualny plan mówi, że jest to teren aktywności gospodarczej, po zmianie dokumentu plac stanie się miejscem pamięci. – Plan bardzo dokładnie wskazuje sposób zagospodarowania tego miejsca – wyjaśnia Małgorzata Żurkowska z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta.

Poprzemysłowy plac mieszczący się przy ul. Zimnej (boczna Turystycznej) w marcu 1942 r. był świadkiem tragicznych wydarzeń. To właśnie tu, na rampę przy bocznicy kolejowej miejskiej rzeźni Niemcy spędzali Żydów z lubelskiego getta, ładowali do wagonów i wywozili do obozu zagłady w Bełżcu. Pędzeni byli oni przez ul. Kalinowszczyzna. Ci którzy szli zbyt wolno lub próbowali uciec jeszcze po drodze ginęli od niemieckich kul.

Deportacje zaczęły się w nocy z 16 na 17 marca i trwały do 14 kwietnia. W tym czasie wywiezionych zostało ok. 26 tys. Żydów.
– Lublin jest jedynym miastem tej wielkości, w którym tego typu miejsce nie jest należycie upamiętnione – ubolewa Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN, który zajmuje się m.in. badaniem historii lubelskich Żydów oraz udostępnianiem i popularyzacją tej wiedzy.

Pomysł na upamiętnienia placu śmierci już jest. Ośrodek ma nawet wybrany w konkursie architektonicznym projekt pomnika. – Teraz kluczową sprawą jest przeznaczenie przez prezydenta za zgodą Rady Miasta pieniędzy na realizację tego projektu – mówi Pietrasiewicz. Koszt inwestycji został oszacowany na 800 tys. złotych.

Magistrat już wcześniej rezerwował pieniądze na ten cel, ale dwukrotnie musiał rezygnować z tego wydatku, bo nie udało się dopełnić wszelkich formalności. Tym razem pieniędzy nie ma. – Ale będą – zapewnia Beata Krzyżanowska z Kancelarii Prezydenta w Urzędzie Miasta. – Znajdziemy je w budżecie, kiedy tylko zakończona zostanie przebudowa podziemnych instalacji w tym miejscu – dodaje. Przebudowa instalacji jeszcze się nie zaczęła, prace mają ruszyć, gdy rozmarznie ziemia.

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
lolo / 19 kwietnia 2012 o 18:50
dobrze, że to nie niemcy
Avatar
lubelak / 15 lutego 2012 o 03:30
Jakoś trudno było zauważyć, żebyście się zajęli 70. rocznicą powstania największej armii podziemnej - Armii Krajowej.
Avatar
Sylwek / 14 lutego 2012 o 19:22
Nie żal mi żydow wcale a wcale. To naród gadów i kanalii!
Avatar
marcin / 14 lutego 2012 o 19:22
chwala Tobie i ludziom takim jak Ty
Avatar
marcin / 14 lutego 2012 o 19:19
[quote name='freedom' timestamp='1329241718' post='596644']
Miasto niech da plac a pomniki niech buduje Izrael i USA. To tam mieszkają Żydzi, którzy rządzą tym światem. Poza tym Polska za budynek Jesziwas u zbiegu Lubartowskiej i Unickiej zapłaciła Żydom w 1968 roku przeszło 175 tys. Dolarów a w 2003 lub 2004 roku miasto oddało budynek (jakim prawem?). Już dość dostali od Lublina, nieprawdaż? Ja rozumiem, że wydarzyła się ogromna ludzka tragedia i zbrodnia w latach II wojny światowej, ale na Boga(!!!), nie tylko Żydzi byli ofiarami nazistów, żeby ich tak gloryfikować! Gdzie pomniki w Polsce dla pomordowanych Polaków??? Dlaczego mamy wielbić Żydów a pomniki dla nich mają być opłacane z naszych pieniędzy???!!! Nie zapominajcie, że tuż po wojnie kiedy mordowano polskich patriotów takich jak choćby Fieldorfa, Pileckiego i wielu innych w ubeckich więzieniach na warszawskim Mokotowie, czy choćby Białymstoku, trzon ówczesnego UB, składy sędziowskie ferujące wyroki śmierci, oprawcy i kaci to byli... Żydzi. Naród polski historię pomordowanych patriotów, która również była ludobójstwem powinien gloryfikować i stawiać pomniki swoim patriotom by oddać im cześć i zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń.
[/quote]
[quote name='freedom' timestamp='1329241718' post='596644']
Miasto niech da plac a pomniki niech buduje Izrael i USA. To tam mieszkają Żydzi, którzy rządzą tym światem. Poza tym Polska za budynek Jesziwas u zbiegu Lubartowskiej i Unickiej zapłaciła Żydom w 1968 roku przeszło 175 tys. Dolarów a w 2003 lub 2004 roku miasto oddało budynek (jakim prawem?). Już dość dostali od Lublina, nieprawdaż? Ja rozumiem, że wydarzyła się ogromna ludzka tragedia i zbrodnia w latach II wojny światowej, ale na Boga(!!!... rozwiń
Avatar
VAREA / 14 lutego 2012 o 18:53
[quote name='Anna' timestamp='1329238072' post='596619']
Co się Wam nie podoba? Przecież ci Żydzi byli Polakami. Polakami narodowości żydowskiej.
[/quote]


raczej zydami mieszkajacymi w Polsce, ktorzy demonstrowali zawsze swoja odmiennosc.
Avatar
VAREA / 14 lutego 2012 o 18:51
[quote name='ja' timestamp='1329234848' post='596590']
Niemcy wytłukli Żydów, Polacy mają dac pieniądze, żeby to upamiętnić... Jest w tym jakakolwiek logika?
[/quote]



owszem. zydowska
Avatar
freedom / 14 lutego 2012 o 18:48
Miasto niech da plac a pomniki niech buduje Izrael i USA. To tam mieszkają Żydzi, którzy rządzą tym światem. Poza tym Polska za budynek Jesziwas u zbiegu Lubartowskiej i Unickiej zapłaciła Żydom w 1968 roku przeszło 175 tys. Dolarów a w 2003 lub 2004 roku miasto oddało budynek (jakim prawem?). Już dość dostali od Lublina, nieprawdaż? Ja rozumiem, że wydarzyła się ogromna ludzka tragedia i zbrodnia w latach II wojny światowej, ale na Boga(!!!), nie tylko Żydzi byli ofiarami nazistów, żeby ich tak gloryfikować! Gdzie pomniki w Polsce dla pomordowanych Polaków??? Dlaczego mamy wielbić Żydów a pomniki dla nich mają być opłacane z naszych pieniędzy???!!! Nie zapominajcie, że tuż po wojnie kiedy mordowano polskich patriotów takich jak choćby Fieldorfa, Pileckiego i wielu innych w ubeckich więzieniach na warszawskim Mokotowie, czy choćby Białymstoku, trzon ówczesnego UB, składy sędziowskie ferujące wyroki śmierci, oprawcy i kaci to byli... Żydzi. Naród polski historię pomordowanych patriotów, która również była ludobójstwem powinien gloryfikować i stawiać pomniki swoim patriotom by oddać im cześć i zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń.
Miasto niech da plac a pomniki niech buduje Izrael i USA. To tam mieszkają Żydzi, którzy rządzą tym światem. Poza tym Polska za budynek Jesziwas u zbiegu Lubartowskiej i Unickiej zapłaciła Żydom w 1968 roku przeszło 175 tys. Dolarów a w 2003 lub 2004 roku miasto oddało budynek (jakim prawem?). Już dość dostali od Lublina, nieprawdaż? Ja rozumiem, że wydarzyła się ogromna ludzka tragedia i zbrodnia w latach II wojny światowej, ale na Boga(!!!), nie tylko Żydzi byli ofiarami nazistów, żeby ich tak gloryfikować! Gdzie pomniki w ... rozwiń
Avatar
Andziuś / 14 lutego 2012 o 18:30
a czemu ma na to iść kasa z Miasta ? Kryzys podobno ? Miasto daje plac, Żydzi niech sobie postawia pomnik, my im nie wybyrzymy jak oni polską cysternę u Palestyńczykom
Avatar
Juras / 14 lutego 2012 o 18:01
Logika jest taka, że to także byli obywatele polscy i tak samo cierpieli jak każdy inny, któremu zadaje się ból.
Avatar
lolo / 19 kwietnia 2012 o 18:50
dobrze, że to nie niemcy
Avatar
lubelak / 15 lutego 2012 o 03:30
Jakoś trudno było zauważyć, żebyście się zajęli 70. rocznicą powstania największej armii podziemnej - Armii Krajowej.
Avatar
Sylwek / 14 lutego 2012 o 19:22
Nie żal mi żydow wcale a wcale. To naród gadów i kanalii!
Avatar
marcin / 14 lutego 2012 o 19:22
chwala Tobie i ludziom takim jak Ty
Avatar
marcin / 14 lutego 2012 o 19:19
[quote name='freedom' timestamp='1329241718' post='596644']
Miasto niech da plac a pomniki niech buduje Izrael i USA. To tam mieszkają Żydzi, którzy rządzą tym światem. Poza tym Polska za budynek Jesziwas u zbiegu Lubartowskiej i Unickiej zapłaciła Żydom w 1968 roku przeszło 175 tys. Dolarów a w 2003 lub 2004 roku miasto oddało budynek (jakim prawem?). Już dość dostali od Lublina, nieprawdaż? Ja rozumiem, że wydarzyła się ogromna ludzka tragedia i zbrodnia w latach II wojny światowej, ale na Boga(!!!), nie tylko Żydzi byli ofiarami nazistów, żeby ich tak gloryfikować! Gdzie pomniki w Polsce dla pomordowanych Polaków??? Dlaczego mamy wielbić Żydów a pomniki dla nich mają być opłacane z naszych pieniędzy???!!! Nie zapominajcie, że tuż po wojnie kiedy mordowano polskich patriotów takich jak choćby Fieldorfa, Pileckiego i wielu innych w ubeckich więzieniach na warszawskim Mokotowie, czy choćby Białymstoku, trzon ówczesnego UB, składy sędziowskie ferujące wyroki śmierci, oprawcy i kaci to byli... Żydzi. Naród polski historię pomordowanych patriotów, która również była ludobójstwem powinien gloryfikować i stawiać pomniki swoim patriotom by oddać im cześć i zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń.
[/quote]
[quote name='freedom' timestamp='1329241718' post='596644']
Miasto niech da plac a pomniki niech buduje Izrael i USA. To tam mieszkają Żydzi, którzy rządzą tym światem. Poza tym Polska za budynek Jesziwas u zbiegu Lubartowskiej i Unickiej zapłaciła Żydom w 1968 roku przeszło 175 tys. Dolarów a w 2003 lub 2004 roku miasto oddało budynek (jakim prawem?). Już dość dostali od Lublina, nieprawdaż? Ja rozumiem, że wydarzyła się ogromna ludzka tragedia i zbrodnia w latach II wojny światowej, ale na Boga(!!!... rozwiń
Avatar
VAREA / 14 lutego 2012 o 18:53
[quote name='Anna' timestamp='1329238072' post='596619']
Co się Wam nie podoba? Przecież ci Żydzi byli Polakami. Polakami narodowości żydowskiej.
[/quote]


raczej zydami mieszkajacymi w Polsce, ktorzy demonstrowali zawsze swoja odmiennosc.
Avatar
VAREA / 14 lutego 2012 o 18:51
[quote name='ja' timestamp='1329234848' post='596590']
Niemcy wytłukli Żydów, Polacy mają dac pieniądze, żeby to upamiętnić... Jest w tym jakakolwiek logika?
[/quote]



owszem. zydowska
Avatar
freedom / 14 lutego 2012 o 18:48
Miasto niech da plac a pomniki niech buduje Izrael i USA. To tam mieszkają Żydzi, którzy rządzą tym światem. Poza tym Polska za budynek Jesziwas u zbiegu Lubartowskiej i Unickiej zapłaciła Żydom w 1968 roku przeszło 175 tys. Dolarów a w 2003 lub 2004 roku miasto oddało budynek (jakim prawem?). Już dość dostali od Lublina, nieprawdaż? Ja rozumiem, że wydarzyła się ogromna ludzka tragedia i zbrodnia w latach II wojny światowej, ale na Boga(!!!), nie tylko Żydzi byli ofiarami nazistów, żeby ich tak gloryfikować! Gdzie pomniki w Polsce dla pomordowanych Polaków??? Dlaczego mamy wielbić Żydów a pomniki dla nich mają być opłacane z naszych pieniędzy???!!! Nie zapominajcie, że tuż po wojnie kiedy mordowano polskich patriotów takich jak choćby Fieldorfa, Pileckiego i wielu innych w ubeckich więzieniach na warszawskim Mokotowie, czy choćby Białymstoku, trzon ówczesnego UB, składy sędziowskie ferujące wyroki śmierci, oprawcy i kaci to byli... Żydzi. Naród polski historię pomordowanych patriotów, która również była ludobójstwem powinien gloryfikować i stawiać pomniki swoim patriotom by oddać im cześć i zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń.
Miasto niech da plac a pomniki niech buduje Izrael i USA. To tam mieszkają Żydzi, którzy rządzą tym światem. Poza tym Polska za budynek Jesziwas u zbiegu Lubartowskiej i Unickiej zapłaciła Żydom w 1968 roku przeszło 175 tys. Dolarów a w 2003 lub 2004 roku miasto oddało budynek (jakim prawem?). Już dość dostali od Lublina, nieprawdaż? Ja rozumiem, że wydarzyła się ogromna ludzka tragedia i zbrodnia w latach II wojny światowej, ale na Boga(!!!), nie tylko Żydzi byli ofiarami nazistów, żeby ich tak gloryfikować! Gdzie pomniki w ... rozwiń
Avatar
Andziuś / 14 lutego 2012 o 18:30
a czemu ma na to iść kasa z Miasta ? Kryzys podobno ? Miasto daje plac, Żydzi niech sobie postawia pomnik, my im nie wybyrzymy jak oni polską cysternę u Palestyńczykom
Avatar
Juras / 14 lutego 2012 o 18:01
Logika jest taka, że to także byli obywatele polscy i tak samo cierpieli jak każdy inny, któremu zadaje się ból.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 0 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 49 1

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 1 1

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 0

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga
Sonda

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga 0 3

Zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją – uważają członkowie Konfederacji Lewiatan. Chcą, by sprawę zbadał Trybunał Konstytucyjny.

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat 6 5

300 złotych mandatu i 6 punktów karnych kosztowała dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztofa Gałaszkiewicz kolizja na obwodnicy Lublina. Dyrektor agencji jechał służbowym autem.

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą?
galeria

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą? 0 1

Można już zgłaszać kandydatury do tegorocznych nagród gospodarczych przyznawanych przez samorząd Lublina. Są to wyróżnienia dla firm wnoszących duży wkład w rozwój gospodarczy miasta.

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 8 1

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 3 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców 1 0

Potrzebna pomoc dla poszkodowanych w pożarze w Terespolu. Dwie rodziny straciły cały swój dobytek.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 2 7

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!