wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Plac śmierci w Lublinie będzie pod ochroną

  Edytuj ten wpis
Dodano: 13 lutego 2012, 18:30
Autor: Dominik Smaga

Plac śmierci (Tomasz Koryszko / Archiwum)
Plac śmierci (Tomasz Koryszko / Archiwum)

To z tego miejsca w 1942 r. hitlerowcy w ciągu niespełna miesiąca wywieźli do komór gazowych 26 tys. Żydów. Plac strachu i śmierci zyska teraz prawną ochronę – nie będzie można go zabudować lub wykorzystać na cele komercyjne. Ma już na stałe pozostać miejscem pamięci.

Uchwała zatwierdzająca zmianę planu zagospodarowania tego terenu ma zapaść na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 23 lutego. Aktualny plan mówi, że jest to teren aktywności gospodarczej, po zmianie dokumentu plac stanie się miejscem pamięci. – Plan bardzo dokładnie wskazuje sposób zagospodarowania tego miejsca – wyjaśnia Małgorzata Żurkowska z Wydziału Planowania w Urzędzie Miasta.

Poprzemysłowy plac mieszczący się przy ul. Zimnej (boczna Turystycznej) w marcu 1942 r. był świadkiem tragicznych wydarzeń. To właśnie tu, na rampę przy bocznicy kolejowej miejskiej rzeźni Niemcy spędzali Żydów z lubelskiego getta, ładowali do wagonów i wywozili do obozu zagłady w Bełżcu. Pędzeni byli oni przez ul. Kalinowszczyzna. Ci którzy szli zbyt wolno lub próbowali uciec jeszcze po drodze ginęli od niemieckich kul.

Deportacje zaczęły się w nocy z 16 na 17 marca i trwały do 14 kwietnia. W tym czasie wywiezionych zostało ok. 26 tys. Żydów.

– Lublin jest jedynym miastem tej wielkości, w którym tego typu miejsce nie jest należycie upamiętnione – ubolewa Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN, który zajmuje się m.in. badaniem historii lubelskich Żydów oraz udostępnianiem i popularyzacją tej wiedzy.

Pomysł na upamiętnienia placu śmierci już jest. Ośrodek ma nawet wybrany w konkursie architektonicznym projekt pomnika. – Teraz kluczową sprawą jest przeznaczenie przez prezydenta za zgodą Rady Miasta pieniędzy na realizację tego projektu – mówi Pietrasiewicz. Koszt inwestycji został oszacowany na 800 tys. złotych.

Magistrat już wcześniej rezerwował pieniądze na ten cel, ale dwukrotnie musiał rezygnować z tego wydatku, bo nie udało się dopełnić wszelkich formalności. Tym razem pieniędzy nie ma. – Ale będą – zapewnia Beata Krzyżanowska z Kancelarii Prezydenta w Urzędzie Miasta. – Znajdziemy je w budżecie, kiedy tylko zakończona zostanie przebudowa podziemnych instalacji w tym miejscu – dodaje. Przebudowa instalacji jeszcze się nie zaczęła, prace mają ruszyć, gdy rozmarznie ziemia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
lolo
lubelak
Sylwek
(15) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

lolo
lolo (19 kwietnia 2012 o 18:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobrze, że to nie niemcy
Rozwiń
lubelak
lubelak (15 lutego 2012 o 03:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakoś trudno było zauważyć, żebyście się zajęli 70. rocznicą powstania największej armii podziemnej - Armii Krajowej.
Rozwiń
Sylwek
Sylwek (14 lutego 2012 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie żal mi żydow wcale a wcale. To naród gadów i kanalii!
Rozwiń
marcin
marcin (14 lutego 2012 o 19:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
chwala Tobie i ludziom takim jak Ty
Rozwiń
marcin
marcin (14 lutego 2012 o 19:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='freedom' timestamp='1329241718' post='596644']
Miasto niech da plac a pomniki niech buduje Izrael i USA. To tam mieszkają Żydzi, którzy rządzą tym światem. Poza tym Polska za budynek Jesziwas u zbiegu Lubartowskiej i Unickiej zapłaciła Żydom w 1968 roku przeszło 175 tys. Dolarów a w 2003 lub 2004 roku miasto oddało budynek (jakim prawem?). Już dość dostali od Lublina, nieprawdaż? Ja rozumiem, że wydarzyła się ogromna ludzka tragedia i zbrodnia w latach II wojny światowej, ale na Boga(!!!), nie tylko Żydzi byli ofiarami nazistów, żeby ich tak gloryfikować! Gdzie pomniki w Polsce dla pomordowanych Polaków??? Dlaczego mamy wielbić Żydów a pomniki dla nich mają być opłacane z naszych pieniędzy???!!! Nie zapominajcie, że tuż po wojnie kiedy mordowano polskich patriotów takich jak choćby Fieldorfa, Pileckiego i wielu innych w ubeckich więzieniach na warszawskim Mokotowie, czy choćby Białymstoku, trzon ówczesnego UB, składy sędziowskie ferujące wyroki śmierci, oprawcy i kaci to byli... Żydzi. Naród polski historię pomordowanych patriotów, która również była ludobójstwem powinien gloryfikować i stawiać pomniki swoim patriotom by oddać im cześć i zachować w pamięci dla przyszłych pokoleń.
[/quote]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (15)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!