środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Plaza Lublin zapłaciła 6 mln złotych kary. Miasto załata dziurę budżetową

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 września 2010, 16:04

6 mln złotych to kara dla właściciela Plazy za to, że nie wybudował centrum biurowo-hotelowego na tyłach galerii. Ale pieniądze nie pójdą na inwestycje. Miasto chce załatać dziurę budżetową, która rośnie z dnia na dzień.

– Pieniądze wpłynęły na konto gminy Lublin 16 września – informuje Mirosława Puton, dyrektor Wydziału Budżetu i Księgowości UM Lublin.

Firma Klepierre, właściciel Plazy, według zapisów umowy z Ratuszem, zobowiązała się do wybudowania na tyłach galerii Plaza biurowca i hotelu. W 2009 spółka wynegocjowała przedłużenie terminów o rok. Ostatecznie, miasto zgodziło się odstąpić od wymogu budowy hotelu, a biurowiec zmniejszono o połowę.

Inwestycja miała ruszyć do 30 września. Właściciel Plazy miał postawić biurowiec do końca 2012 roku. Jeśli nie dotrzymałby terminu rozpoczęcia inwestycji, za każdy dzień zwłoki po 1 października miałby wpłacać na konto miasta 7 tysięcy zł.

Dodatkowo, gdyby biurowiec nie powstał do 2015 roku Ratusz mógłby wymagać 6 mln zł kary. Spółka całkiem zrezygnowała z planowanych inwestycji.

– Firma zachowała się zgodnie z umową i wpłaciła karę – mówi Krzysztof Żórawski, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem Urzędu Miasta Lublin.

Spółka nie chce komentować informacji o przekazaniu pieniędzy na konto miasta. – W umowie jest zawarta klauzula poufności – ucina Maciej Golis, dyrektor działu rozwoju Klepierre. – To tajemnica naszej firmy.

Dyrektor Puton przyznaje, że w ostatnich latach miasto nie otrzymało tak dużego odszkodowania.
Na co zostaną wydane te pieniądze? – W tym roku mamy bardzo duże braki, jeśli chodzi o dochody gminy, m.in. z tytułu sprzedaży majątku (działek), jak i sprzedaży biletów w komunikacji miejskiej – zauważa Puton.

– Teraz to kwota około 50 milionów zł. Skoro założone dochody do budżetu nie będą zrealizowane, to musimy z czegoś sfinansować zaplanowane wydatki. Na to prawdopodobnie pójdzie te 6 milionów – dodaje.

Na wydanie pieniędzy będą musieli zgodzić się radni. Najwcześniej zajmą się tym na ostatniej sesji Rady Miasta tej kadencji, czyli 6 listopada. – Jeśli uchwała będzie podjęta w tym roku, to do końca grudnia trzeba będzie wydać tę sumę – zaznacza dyrektor Puton.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
WOW
kinol
niki
(32) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

WOW
WOW (28 września 2010 o 13:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
6mlnzł
na

Remont Odcina Al WArszawskiej od poziomu Cerkwi Unickiej oraz Al Racławickiej
REmont Ul . Krochmalnej
reszta na zajęcia profilaktyczne w szkołach


wstyd wjeżdzać do miasta przez ALW
ALR też ....
Rozwiń
kinol
kinol (28 września 2010 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli żydy wykpili się "drobnymi" które to bez problemu odzyskają w pół roku albo i szybciej , Miastu pokazali gest Kozakiewicza.Kto teraz wejdzie tam z poważniejszą inwestycją ? -nikt bo go wykończą.Od razu założyli to oszustwo,a dzisiaj nawet nie wykazali odrobinę przyzwoitości aby to delikatnie zamaskować chociażby z szacunku do partnera. Buta i pogarda dla goja bo inaczej tego odczytać nie można.
Rozwiń
niki
niki (28 września 2010 o 09:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tydzień temu miało być 11 milionów.
Owocne negocjacje!
Rozwiń
serafin
serafin (28 września 2010 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='jan' date='27 wrzesień 2010 - 22:30 ' timestamp='1285619400' post='353460']
jakby nie było cwaniaków z okolicznych biur/firm zajmujących w plazie miejsca parkingowe na cały dzień, to by nie było tematu wprowadzenia op[łat za parkowanie. POniał?
[/quote]
No patrz jacy cwani, ciebie do szkoły mam odwozi to niema problemu, prawda.
Przypominam, że Plaza powstała w miejscu dużego parkingu.
Oczywiście jeżeli miasto zapewni lądowiska dla helikopterów albo parkingi na obrzeżach miast żeby można było się przesiąść do komunikacji miejskiej to można zapomnieć o parkingach w centrum.
Rozwiń
rotex
rotex (28 września 2010 o 05:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Firma zachowała się zgodnie z umową i wpłaciła karę bo taki był plan. Miasto może nie chciało dać pozwolenia na plazę bez tego biurowca, więc trzeba było to jakoś obejść. Widocznie właściciel/e wykalkulował sobie że i tak się opłaci zapłacić 6 baniek.... teraz już nie ma żadnych warunków - pomału wyjdą na prostą...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (32)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!