wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Po 600 zł stypendium dla najlepszych studentów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 marca 2010, 18:37
Autor: (drs)

Jest szansa, że najlepsi lubelscy studenci będą dostawać co miesiąc po 600 zł stypendium od władz Lublina. Projekt uchwały w tej sprawie trafił dzisiaj do Rady Miasta.

To już drugie podejście do miejskich stypendiów. Uchwalony wcześniej program stypendialny uchylił sąd uznając, że nie miał on podstawy prawnej. Teraz można próbować ponownie, bo od listopada Sejm zmienił prawo.

Projekt autorstwa radnych Marcina Nowaka, Zdzisława Drozda i Michała Widomskiego zakłada, że o pieniądze mogli będą wnioskować studenci ze średnią ocen 4,7. Poprzednio było to 4,8. Zaś kwota stypendium z 450 zł rośnie do 600.

Oceniająca wnioski komisja patrzyłaby nie tylko na średnią, ale i na to, co dany student robi na rzecz środowiska naukowego, miasta i regionu.

Stypendia byłyby przyznawane na 9 miesięcy, tylko raz - choć z projektu nie wynika to wprost - podczas całego okresu studiów. Nie mogliby się o nie starać pierwszoroczniacy.

Nie będzie też kwestionowanego przez wojewodę zapisu, że pieniądze mogą dostać tylko ci, którzy studiują w Lublinie. Teraz mowa jest o zamieszkaniu w Lublinie, a miejsce nauki nie ma znaczenia. Ale radni liczą na to, że komisja wyżej oceni tych, którzy studiują w Lublinie.

– Nie widzę powodu, żeby przyznawać stypendium osobie, która studiuje na Oxfordzie a zameldowała się przy Kruczkowskiego – mówi Nowak.

Pomysłodawcy chcą przyznać stypendia 100 studentom. Jako że program ruszyłby dopiero od października, prezydent musiałby z tegorocznego budżetu wygospodarować na ten cel 180 tys. zł.

– W niezbędne inwestycje pozimowe będziemy musieli zainwestować około 15 mln złotych, to wielka kwota, przy której 180 tys. zł na stypendia wydaje się błahostką. Ale zarówno w tej pierwszej jak i w drugiej sprawie dokonanie niezbędnych zmian w budżecie jest koniecznością. Musimy się zastanowić skąd i komu zabrać, aby zapewnić te kwoty – stwierdza Adam Wasilewski, prezydent Lublina.

Głosowanie w sprawie stypendiów planowane jest na 25 marca. Wcześniej projektem zajmą się komisje Rady Miasta, gdzie mogą być zgłoszone jeszcze poprawki. A te są niewykluczone, bo w projekcie mowa jest o zasadach przyznawania stypendiów, nie ma zaś żadnego paragrafu mówiącego o tym, że miasto takie stypendia ustanawia.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
~gościu~
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

~gościu~
~gościu~ (5 marca 2010 o 09:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no i tak zabiorą pieniądze motorowi a dadzą na łatanie dziur.....
kto daje i odbiera........
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!